Hlavní obsah
Nakupování

Různé ceny s věrnostní kartou nejsou diskriminační. Slevu může mít každý

Foto: Freepik

Kdo má věrnostní program a kartičku, ten ušetří. O žádnou diskriminaci se nejedná.

Článek

Co jsou to dvojí ceny? Situace, kdy někdo musí zaplatit částku X a druhý Y. Zároveň ale konkrétní osoba nemá možnost výběru a musí akceptovat jen tu cenu, co je určená pro ni. Rozumíme si? Pokud ne, podívejme se rovnou na Listinu základních práv a svobod. Ta říká toto:

Základní práva a svobody se zaručují všem bez rozdílu pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického či jiného smýšlení, národního nebo sociálního původu, příslušnosti k národnostní nebo etnické menšině, majetku, rodu nebo jiného postavení.

Zde se hodí zmínit i zákon 634/1992 Sb., o ochraně spotřebitele, který říká toto: Prodávající nesmí při prodeji výrobků nebo poskytování služeb spotřebitele diskriminovat. Je tedy zcela jasné, že jakékoliv dvojí ceny z důvodů uvedených výše, jsou špatné a diskriminační. Ale věrnostní kartička? Ne, ta opravdu diskriminační není.

Kdo ji může získat? Každý

Získat věrnostní kartičku může získat opravdu kdokoliv. A není to nic složitého. Lze se zaregistrovat online, přes mobilní aplikaci, nebo třeba přímo v supermarketu na informacích. V tu chvíli má dotyčný svou registraci, svou věrnostní kartičku, a tedy i přístup k výhodnějším cenám. Bylo na jeho vlastním rozhodnutí, zda se nechá do věrnostního programu výměnou za lepší ceny uvrtat, nebo ne.

Při registraci do věrnostních programů je každému úplně jedno, jakého jste vyznání, sociálního původu, nebo barvy pleti. Stačí vyplnit základní informace a kartička jako vstupenka ke slevám, je vaše.

Stačí se přizpůsobit

Jediné, co je potřeba pro získání slev udělat, je potřeba se přizpůsobit. V tomto případě tím, že se zaregistrujeme do věrnostního programu. A to je dobrovolné. Buď přístup prodávajícího akceptujeme a nakoupíme levněji, nebo ne a nakoupíme za více peněz. Je to na nás.

Stejně tak je na nás, zda půjdeme na jídlo do restaurace v čase poledním, kdy je jídlo levnější. Můžeme přijít na polední menu, ale stejně tak si můžeme dát stejné jídlo až večer, z klasického menu, o stokorunu dražší. Stejně tak můžeme jet třeba do zábavního parku místo víkendu ve všední den. A získat tak levnější vstup. Klidně můžeme i levněji přespat na hotelu jen proto, že svůj pobyt nenaplánujeme na exponovaný víkend, ale naopak na volnější všední den. Opět platí, stačí se přizpůsobit.

Nechceš? Neber

Nikdo nemusí měnit své vyznání, nikdo nemusí měnit svou barvu pleti, lhát o svém politickém smýšlení, nebo svou rasu. Stačí jenom dobrovolně, výměnou za výhody, poskytnout své osobní údaje. Kdo to udělá, nakoupí levněji. Kdo ne, nakoupí draze. Nechceš? Neber. Ale pamatuj, že je plné právo obchodníka stanovit ceny tak, jak chce on. V mezích zákona je to zcela legální.

Anketa

Využíváte věrnostní karty obchodů
Ano, ve všech obchodech kam chodím
50 %
Nárazově nějaké využívám
37,5 %
Ne, věrnostní karty nemám
12,5 %
HLASOVÁNÍ SKONČILO: Celkem hlasovalo 8 čtenářů.

Zdroj: https://www.seznamzpravy.cz/clanek/audio-podcast-ve-vate-kdo-nejde-s-nami-nakoupi-draz-retezce-tlaci-cechy-do-vernostnich-karet-238905

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz