Článek
V době psaní tohoto článku už vím, jak to dopadlo: Sněmovna vydala Tomia Okamuru ke stíhání. A to je dobře. Ne proto, že bych se k němu chtěla jakkoli vyjadřovat v rovině osobních sympatií či antipatií, ale proto, že žijeme v demokracii – v právním státě.
Může se to týkat každého z nás
Trestní stíhání může potkat kohokoli z nás. Pravda, většina z nás nebude mít s policií nikdy co do činění, ale někdo se jim může dostat do spárů – i v případě, že je to sporné nebo nejednoznačné.
To, že jste trestně stíháni, ale nic neznamená. Nebo by nemělo. Úkolem policie v této přípravné fázi je provádět úkony zaměřené na získávání důkazů, aby měl státní zástupce „nabito“ před soudem. Jen a pouze soud totiž rozhoduje o vině či nevině.
Politici jako výjimka
U běžných občanů se nikdo neptá, zda s trestním stíháním souhlasí. Nemáme imunitu, policie se nemusí ptát našeho zaměstnavatele či rodičů. Jednoduše zahájí stíhání. Což samo o sobě ještě nic neznamená – i když může člověku poškodit pověst, pokud okolí nechápe principy právního státu a nerespektuje presumpci neviny.
U politiků je to jiné. Ti mají imunitu, a proto je nutné, aby o jejich vydání k stíhání rozhodla Sněmovna. Tak jako teď u Tomia Okamury, kterého Sněmovna vydala. Co to pro něj znamená? V podstatě jen to, že ho policie může pozvat k podání vysvětlení a bude dál shromažďovat důkazy pro státního zástupce. Nic víc, nic míň.
Demonstrace proti jeho vydání
Na sociálních sítích, v diskusích i v ulicích jeho příznivci protestovali proti vydání. A já se ptám: proč? Takové demonstrace přece nedávají smysl. Pokud mu věří a jsou přesvědčeni, že nic nespáchal, měli by jeho vydání právě podpořit.
Jakákoli demonstrace proti jeho vydání naopak vyvolává pochybnosti – jako by se sami obávali, že možná skutečně něco provedl a že by ho soud mohl odsoudit. A to nechtějí. Ale takový postoj je absurdní a popírá principy právního státu.
Právo na spravedlivý proces
Pokud si Okamurovi příznivci jsou jisti jeho nevinností, měli by vydání k trestnímu stíhání vítat. Policie má právo provádět šetření a případ může dospět až k soudu. Je-li Tomio Okamura (a jeho podporovatelé) pevně přesvědčen o své nevině, pak je přece logické, aby to stvrdil právě soud. Tam by pak měl Okamura „černé na bílém“, že se ničeho nedopustil.
Kdyby nebyl vydán, zůstaly by jen spekulace: někdo by tvrdil, že je vinný, jiný že ne. Kdo by měl pravdu, bychom se nikdy nedozvěděli. Pokud jsou jeho příznivci přesvědčeni, že je nevinný, měla by být samozřejmostí podpora jeho vydání. Pokud se ukáže, že je jejich úvaha správná, soud ho očistí. Pak už musí i jeho odpůrci respektovat verdikt – tak jednoduché to je.
Anketa
Zdroj:
https://www.novinky.cz/clanek/domaci-snemovna-vydala-tomia-okamuru-ke-stihani-40508851,
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/domaci-politika-dva-plakaty-stejny-cin-z-ceho-presne-policie-podezira-tomia-okamuru-269874