Hlavní obsah
Cestování

Zahrada živlů v Krkonoších

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Mandragoria
19. 8. 11:32

Zahrada živlů jako součást jednoho snu. O tomto místě jsem věděla již delší dobu. Projekt mě okouzlil už jen z vyprávění. Říkala jsem si, že se tam někdy podívám.

Článek

Nic není náhoda. V počátku srpna jsem zahlédla informaci, že se přidává prohlídka tohoto místa. Hned jsem prohlídku objednala. Očekávání jsem neměla, prostě jsem věděla, že to bude fajn. V takovém místě to ani jinak být nemůže.

Letos v létě nám to s cestováním zatím moc nevychází. Ale sem mě to prostě přitáhlo. Oblast, kam je Zahrada zasazena, je sama o sobě velmi krásná. Nabitá energií krásné přírody, hromadou zeleně. Kopce vyrůstající z mírné krajiny, jako strážci celé oblasti působí majestátně v každém ročním období. I toto panorama samozřejmě podtrhuje celý zážitek.

Obdivuji vytrvalost, se kterou jsou někteří z nás schopni jít si za svým snem, aniž by si připouštěli překážky. Ty nepřijdou, protože to co se ostatním jeví jako překážka, je pro ně vždy výzva, která je posouvá dál. A  s tím se i posouvá a zdokonaluje cíl. Zahrada živlů je důkazem toho, že to jde. Je to vášeň, koníček, poslání, vize, sen. Životní dílo, které je přínosem pro lidstvo.

Zahrada živlů je unikátním dílem, ve kterém si můžete doslova sáhnout na přírodní systém, živelnost života a zdroje z kterých vychází celá naše podstata. Oheň, Voda, Země, Vzduch, to jsou zdroje, kterých se dotýkáme každý den. Dýcháme, pijeme, chodíme po pevné zemi a oheň můžeme vnímat alespoň v momentě, kdy si vaříme kávu. Tolik pro ty, kteří neberou tyto živly jako silné zdroje energie, které nám pomáhají a vedou nás nejen v těchto čistě praktických věcech. Nerovnováhy těchto elementů si často všimneme… požáry v jižní Evropě, záplavy v severní Evropě, tornáda, sesuvy půdy to vše nám ukazuje, jak vypadá nerovnováha. Toto se děje i uvnitř nás. V Zahradě je však vše v naprosté rovnováze. Pobytem tam se můžete doladit i vy. Je to silně energeticky sladěné místo. Pečlivě propracovaný systém, ve kterém si každý najde to své místo.

Prohlídku jsme tedy měli předem domluvenou. Již při příjezdu padla první slova nadšení, když jsme si všimly areálu v kopci. Další přišlo při parkování a pak už jsem jen nasávala úžasnou atmosféru a překrásné výtvory lidského nadšení. Celý areál se nachází nad údolím vesnice Lánov. Prohlídka začala vyprávěním o tom, jak vše začalo vznikat zhruba před šesti roky. Na pozemku se nacházela mléčná farma, která se postupem času přestěhovala do jiné části celého pozemku, jako Ekofarma.

Jeden z prvních domků je vytvořen z hlíny, dřeva, a dalších přírodních materiálů sloužil jako zázemí pro děti z Lesní školky, která je součástí areálu. Za mě naprosto skvělá myšlenka pro děti, které jsou dnes tak často odříznuty od přírody. Co víc si přát, než aby dítě vyrůstalo obklopeno přírodou, naučilo se chodit ven za každého počasí, poradit si v nestandardních situacích a naučit se odpovědnosti nejen za svůj život, ale také za život jiných. A to především díky malé farmě.

Prošli jsme farmou, pokochali se pohledem na stádo koní a výhledem na zdejší kouzelnou krajinu. Kdo chtěl mohl si projít zážitkovou spirálu.

A pak jsme vstoupili. Do Zahrady. Chodníčky, domy, záhony vše na sebe navazuje a všude najdete systém propojení.

Prvním domem, který jsme navštívili, byl dům Země. Nutno podotknout, že všechny domy jsou ve tvaru kruhu. Kruh je dokonalý tvar. Dům Země je postaven tak, že jeho část je vestavěna do země. Kámen, dřevo voda. Prostor k rozjímání i tvoření. Otevřel se ve mně velmi silný pocit klidu, tvořivosti a jasných cílů, které v tomto domě mají velkou šanci na to být dotaženy do konce. Pokud bych potřebovala podepsat důležitou smlouvu, podepsala bych ji právě tam.

Dalším z domů byl dům Vzduchu. Ten se nachází ze všech domů nejvýše. Dýchá, je prostorný a má velký rozlet. Pokud chcete tančit a uvolnit se od starostí dojděte právě do tohoto domu. Radost, veselí, lehkost bytí. Tak na mě působil dům v kterém sídlí vítr, který se prohání ve vlasech. Výhled z tohoto domu je plný naděje. Roztáhni křídla a leť.

Třetím domem je dům symbolizující Oheň. Je to nejnovější dům v areálu. Honosný a mocný. Dokonalý. Propracovanost prvků, které posilující tento živel je úžasná. Dřevo, kov a sklo. To jsou prvky tohoto domu. Vše se ohněm zpracovává. Díky dřevu oheň hoří, vzduch ho rozdmýchá, kov a sklo ze země jsou díky ohni poddajnější. Voda oheň krotí.

Součástí domu je i několik malých pokojíčků, v kterých můžete pohodlně přenocovat. Každý pokojík má své jméno a jeho součástí je rovněž energetický obraz malovaný na skle. Můžete tak trávit noc v pokojíku Hojnost, Pokora, Vděčnost atd. Před tímto domem jsem, tak jako před ohněm cítila obrovskou pokoru.

Čtvrtým domem je dům Vody. Voda je živel života. My jsme z vody. Voda je nejlepším nosičem informací. Je také plná emocí, které když se nezkrotí přetečou. Ladnost domu v oblých tvarech. Oblázky, strom života. Delfíni a moudrá želva. Opečování těla, parní lázeň, otužování a přírodní jezírko, které bylo k dispozici k vykoupání. Vodou se můžeme očistit, ve vodě vzniká nový život.

Každý z živlů má svůj význam. Na tomto místě se všechny čtyři scházejí uprostřed zahrady v pátý. A tím je Láska. Láska k životu. Živelnost celého tohoto systému vyvěrá právě tam. Vše je propojeno. Není začátek, není konec. Vše plyne.

Nepopíši tu vše, co ještě je součástí tohoto areálu. Je tam toho mnohem víc. Nechci prozrazovat tajemství, které jednotlivé domy nesou.

Byl to velký prožitek. Rozhodně vím, že se tam potřebuji vrátit. Živly nás poté provázely celý den. Bylo opravdu velké teplo, cestou domů nás potkala bouře, blesky, vítr, déšť, kroupy. Jak jinak se rozloučit s dnem který jsme prožili právě v jejich blízkosti.

Tento článek není odborný text. Popisuje můj prožitek ze dne a místa, které mě nadchlo. Pokud chcete vědět víc koukněte na www.zahradazivlu.cz

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz