Hlavní obsah
Finance

Extrémní šetřílci aneb co by nevydržel ani Harpagon

Foto: Pinterest

Umění šetřit je super věc, jsou tu ale mezi námi jedinci, kteří sebe a své okolí velmi omezují a posouvají úspornost do naprostých extrémních hranic, kdy už to zasahuje do normálního a zdravého života.

Článek

Existují lidé, kteří jsou schopní šetřit na věcech, na které by většinu z nás ani nenapadlo šetřit. I když finančně nemají žádný problém a jejich situace je stabilní, přesto se uchylují k extrémním úsporám. Podle odborníků je to často spíše projevem závislosti na šetření, než skutečnou potřebou. Takové chování často není nutné, ale stává se způsobem života, který může zasahovat do každodenní pohody.

Pojďme se podívat na pár extrémních vynálezů, které si lidé vytvořili v zájmu co největšího šetření. Některé z těchto nápadů jsou opravdu neobvyklé a mohou překvapit, jak daleko jsou někteří schopní zajít, aby ušetřili i na věcech, které by nás většinu vůbec nenapadly.

Močení do sklenice

Tento bizarní přístup může být vnímán jako způsob, jak minimalizovat náklady na vodu, což může mít smysl v krajní situaci, kdy člověk chce každou kapku vody šetřit. Představme si, že někdo místo splachování toalety používá sklenici a moč si nechává na pozdější použití (například zalévání rostlin).

Takový postup může teoreticky ušetřit vodu, ale i tak to není běžně doporučovaný způsob šetření. Kromě toho, že jde o velmi netradiční řešení, tento přístup by měl i hygienické a zdravotní rizika, která by mohla převýšit potenciální úsporu.

Používání jedné zubní nitě, jednoho kartáčku a jedné vatové tyčinky do uší

Tento přístup zase spočívá v tom, že místo toho, aby si každý člen domácnosti nebo rodiny pořídil vlastní hygienické nástroje, sdílí je mezi sebou, aby se ušetřilo na nákupu těchto drobností. Je to ale extrémně nehygienické a touhle metodou jedinci ušetří maximálně pár haléřů.

Počítání každého kousku jídla dětem na talíři a skladování nedojedených zbytků

Někteří lidé jsou ochotni zajít tak daleko, že svým dětem dávají omezené množství jídla podle toho, jak usoudí, kolik toho by měly sníst. A když dítě jídlo nesní, vrací ho zpátky do zásob.

Normálně jsme zvyklí dávat dětem ráno snídani s plnou miskou cereálií a kuliček v mléce. Někteří šetřílci ale jdou tak daleko, že každou kuličku pečlivě počítají a dávají každému dítěti přesně 15 kuliček, ani o jednu víc, ani míň. A mléko počítají po mililitrech.

A když dítě nesní svou porci jídla, seškrábnou ho do sklenice na později a skladují ho tak dlouho, dokud to dítě nesní. Pokud ale jídlo vrátí zpátky do původního obalu, třeba do láhve od kečupu, riskují, že kečup zplesniví, protože do něj byly přidány různé bakterie. Takže na tom neušetří nic.

Braní jídla z popelnice

V České republice je zakázáno brát cokoliv z popelnice, a většina popelnic bývá zamknutá, aby se tomu předešlo. V jiných zemích ale někteří lidé hledají způsoby, jak ušetřit, a po zavření restaurací si rádi vezmou zbytky jídla, i když jsou už prošlé. Riskují tak vážné nemoci za cenu šetření.

Někteří si dokonce myslí, že stačí odstranit část jídla zasaženou plísní a že ho mohou nadále jíst, ale to rozhodně není pravda. Plísně totiž obsahují spory, a i když se na první pohled může zdát, že je zelenina na druhé straně v pořádku, kdybyste ji prozkoumali pod mikroskopem, viděli byste něco jiného a rozhodně byste to do pusy nestrčili.

Dá se to pochopit u lidí, kteří jsou bez domova a trpí hladem, ale u těch, kteří to dělat vůbec nemusí, to často berou spíše jako sport tzv. příležitost získat jídlo bez zaplacení, a mají ho tak zcela zdarma.

Braní věcí z práce

A pak jsou tu ti, kteří chtějí ze své práce vytěžit co nejvíc. V některých firmách nebo podnicích už třeba ani nedodávají toaletní papír na záchod, kupují ten nejlevnější a nejméně kvalitní, tzv. „šmírák“, nebo ho dokonce zamykají, aby si ho spolupracovníci nevzali domů.

Zdroje:

Příklady z reality show EXTREME CHEAPSKATES

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz

Doporučované

Načítám