Článek
Co má společné VOR a výchova lídrů v organizaci? Hodně. VOR totiž představuje zkratku 3 klíčových slov hrajících ve výchově lídrů velikou roli. Jaká jsou ta slova?
1️⃣ Výběr
Nedoporučuji vybírat lidi, u nichž si říkáte, že se po povýšení změní. Že je naučíte chovat se, komunikovat, méně se prosazovat na úkor ostatních a podobně.
Vybírejte lidi, kteří ještě před výběrem do líderské role demonstrují slušnost, pokoru, respekt k ostatním, ochotu učit se. Kteří rozdávají energii, nevysávají ji. Vybírejte lidi, které chcete učit. Ne ty, jenž potřebujete měnit.
2️⃣ Onboarding
„Hodili jsme ho do vody. Ať se ukáže, jestli na to má.“ Toto je častý přístup v rozvoji lídrů. Po výběru následuje krátký trénink nebo příslib nějaké manažerské akademie a šup do praxe. Nezřídka na předání mezi odcházejícím a přicházejícím lídrem je několik dní, po nichž se považuje celý zaškolovací proces za ukončený. Ale je?
Naopak. Ještě ani nezačal! My věnujeme v našem intenzivním rozvojovém programu Abeceda lídra podpoře 4 měsíce. V této době má lídr denní obsah informací, týdenní konzultace a „domácí úkoly“ v mezičase. K tomu vyzýváme nadřízené k zapojení, poskytujeme jim informace o programu a koučovací otázky. Rozvoj je dlouhodobá cesta, ne jednorázová destinace.
3️⃣ Role modeling
Pracovní prostředí mění lidi mnohem více, než lidi mění pracovní prostředí. Rozvoj lídrů je mnohem více úkolem managementu firmy než externích trenérů a konzultantů. Jakto?
Protože manažeři organizace jdou příkladem a reprezentují chování a přístup, které chtějí od svých začínajících lídrů. Když je naopak posílají na tréninky, kde jim někdo zvenčí ukazuje, co a jak by měli dělat, ale ve svém okolí to nezažívají, vytváří to… cynismus.
Výběr, Onboarding a Role modeling jsou tři pilíře výchovy managementu.
Stoji za to mít dobrý VOR, ne? 😉