Hlavní obsah
Práce a vzdělání

Jak neztratit čas s výchovou nových lídrů: Zkuste VOR

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: ArtMarie, Getty Images Signature
4. 4. 14:37

Proč je důležité vybírat správné lidi do líderských pozic, jak dlouhý a intenzivní by měl být proces jejich zaškolení a proč je role modeling klíčová pro úspěšnou výchovu budoucích lídrů.

Článek

Co má společné VOR a výchova lídrů v organizaci? Hodně. VOR totiž představuje zkratku 3 klíčových slov hrajících ve výchově lídrů velikou roli. Jaká jsou ta slova?

1️⃣ Výběr

Nedoporučuji vybírat lidi, u nichž si říkáte, že se po povýšení změní. Že je naučíte chovat se, komunikovat, méně se prosazovat na úkor ostatních a podobně.
Vybírejte lidi, kteří ještě před výběrem do líderské role demonstrují slušnost, pokoru,  respekt k ostatním, ochotu učit se. Kteří rozdávají energii, nevysávají ji. Vybírejte lidi, které chcete učit. Ne ty, jenž potřebujete měnit. 

2️⃣ Onboarding

„Hodili jsme ho do vody. Ať se ukáže, jestli na to má.“ Toto je častý přístup v rozvoji lídrů. Po výběru následuje krátký trénink nebo příslib nějaké manažerské akademie a šup do praxe. Nezřídka na předání mezi odcházejícím a přicházejícím lídrem je několik dní, po nichž se považuje celý zaškolovací proces za ukončený. Ale je?

Naopak. Ještě ani nezačal! My věnujeme v našem intenzivním rozvojovém programu Abeceda lídra podpoře 4 měsíce. V této době má lídr denní obsah informací, týdenní konzultace a „domácí úkoly“ v mezičase. K tomu vyzýváme nadřízené k zapojení, poskytujeme jim informace o programu a koučovací otázky. Rozvoj je dlouhodobá cesta, ne jednorázová destinace. 

3️⃣ Role modeling

Pracovní prostředí mění lidi mnohem více, než lidi mění pracovní prostředí. Rozvoj lídrů je mnohem více úkolem managementu firmy než externích trenérů a konzultantů. Jakto?
Protože manažeři organizace jdou příkladem a reprezentují chování a přístup, které chtějí od svých začínajících lídrů. Když je naopak posílají na tréninky, kde jim někdo zvenčí ukazuje, co a jak by měli dělat, ale ve svém okolí to nezažívají, vytváří to… cynismus.

Výběr, Onboarding a Role modeling jsou tři pilíře výchovy managementu.

Stoji za to mít dobrý VOR, ne? 😉

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz