Hlavní obsah
Práce a vzdělání

Nedelegujte! Delegování není nejlepším způsobem vedení

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Marek Marušinec, Abeceda lídra

Foto: Marek Marušinec (archiv autora)

4. 1. 5:00

Všichni začínající lídři chtějí DELEGOVAT. To je má zkušenost z práce se stovkami manažerů. Přesto většinou v jejich situaci delegování NENÍ VHODNÝ STYL vedení.

Článek

Delegování totiž provází 3 mýty:

1) že je to nejlepší styl vedení,
2) že delegování je o lídrovi a o tom, „jestli to umí“,
3) že delegováním úkol lídra končí.

Podívejme se na ně.

DELEGOVÁNÍ není nejlepší styl vedení. Je jeden z mnoha stylů vedení. Tečka. 

V povědomí především začínajících lídrů existuje utkvělá představa, že na jedné straně škály leží DIREKTIVNÍ styl vedení jako ten špatný a na druhé straně leží DELEGOVÁNÍ jako ten dobrý styl vedení. 

Ale tak to není. Nejlepší lídři umí stejně dobře využívat direktivní styl, delegování nebo manažerské koučování. Otázka totiž nezní: 

"JAKÝ STYL JE NEJLEPŠÍ?"
ale
„JAKÝ STYL JE NEJLEPŠÍ V DANÉ SITUACI A PRO DANÉHO ČLOVĚKA?“

Delegování není pouze o lídrovi a o tom, jestli TO umí. Delegování je stejně tak o člověku na druhé straně. Delegovat totiž můžete pouze na toho, kdo UMÍ a CHCE. Tedy ví, jak má danou práci udělat a chce se mu do ní. 

Když delegujete „nevhodnému“ typu zaměstnance, stane se jedna ze dvou věcí (nebo obě): 
1. vy nedostanete co chcete,
2. zaměstnance dostanete do stresu a frustrace.

Takže delegování není pouze o dovednosti lídra, ale také o týmu, se kterým právě pracuje. Mnozí začínající manažeři mají týmy, kde je potřeba učit, trénovat a ano, i direktivně vést a kontrolovat. 

A pak, i když máte vhodné lidi, delegováním úkol lídra nekončí. 
Častá chyba manažerů je, že „bezúdržbového“ člověka, který UMÍ a CHCE, a kterého „nemusí řešit“, nechávají stranou své pozornosti. Právě naopak, jsou to tito tahouni, kteří by měli cítit zájem a to,  že si jejich manažer cení jejich práce a vyhledává jejich názor. I proto se tomuto tématu věnujeme podrobněji v Abecedě lídra

Delegování rozhodně patří do základní výbavy lídra. Ale jako jeden z několika stylů vedení, ne jako TEN NEJLEPŠÍ STYL. Stejně jako delegování se učte vhodně využívat i jiné styly. Pak můžete vybírat TEN NEJLEPŠÍ STYL pro danou situaci a člověka a být manažersky efektivní!

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz