Článek
V 60 letech příslušníci americké armády měli pouze technické tréninky. Tedy jak operovat různé systémy a zbraně. Od automatických pušek až po letadla a tanky.
Poté, co si uvědomili důležitost „human skills“, nasměrovali pozornost na leadership a teamwork. Potřebovali název pro tuto oblast tréninku, aby ji oddělili od technického tréninku. Proto představili nálepku tvrdých aka „hard skills“ pro techniku, systémy a zbraně a měkkých aka „soft skills“ pro zbytek.
Ty zahrnovaly sociální, emoční, behaviorální dovednosti, které vojáci potřebovali k jakékoliv roli. Jediný důvod, proč měly název „soft skills“ byl, že v nich nebyla interakce se železem.
Pokud dnes manažeři vnímají „soft skills“ jako měkké, je to proto, že jejich dopad a výsledky nejsou snadno měřitelné. To ale neznamená, že nemají dopad! Přesně naopak!
Zatímco hard skills dnes zvládne většina strojů díky machine learningu a AI, soft skills jsou skutečný diferenciátor.
Ještě stále jsme lidi. Ještě stále potřebujeme někam patřit, cítit se bezpečně, být inspirování a vzhlížíme k lidským vzorům. Soft skills ve skutečnosti nejsou měkké. Naopak, jsou velice tvrdé. Vyzkoušejte si pracovat pro organizaci, kde lídrům schází „soft skills“, tedy emoční a sociální dovednosti a uvidíte, jaké „hard“ to bude.
Ochutnejte, jak vám bude sedět kultura založena pouze na výkonu, cílech a výsledcích. Bez zájmu, podpory, lidskosti. Very freaking hard.
V případě organizačního zdraví, firemní kultury a leadershipu platí: „Soft skills are hard skills!“
Zdroje:
https://mindedge.com/human-resources/say-goodbye-to-soft-skills/
https://eric.ed.gov/?id=ED158043