Hlavní obsah
Práce a vzdělání

Relikvie socialismu - vnímání žen padesátnic zaměstnavateli

Foto: Pixabay

V socialismu se odcházelo do důchodu brzy. Tedy především ženy odcházely do důchodu brzy a dle postoje zaměstnavatelů stále přetrvává pocit, že padesátnice to má „za pár“.

Článek

Jak jinak vysvětlit zapeklitou situaci na trhu práce právě u žen tohoto věku? Muži tohoto věku také nejsou zrovna vyhledávaným zbožím na trhu práce, ale stále jsou na tom o něco lépe než ženy.

Mnohdy to jsou ženy s dětmi na střední, nebo dokonce ještě na základní škole. V nejlepším věku, řeklo by se. Přesto je většina zaměstnavatelů stále trochu štítivě obchází.

Přesto, že to rozhodně nemají za pár, přesto, že už musely čelit turbulencím na pracovním trhu, doslova za pochodu zvládnout nové technologie a postupy, často si i doplnit vzdělání, kdy to jejich středoškolské najednou nestačilo na stejnou práci, takže pracně, mnohdy s malými dětmi musely při práci a péči o děti studovat vysokou školu.

Zřejmě panuje utkvělá představa, že tato žena si umí poradit možná tak s psacím strojem se šesti kopíráky a papírovou kartotékou. Tu možná opravdu pamatuje, ale rozhodně se od té doby musela posunout dál, když dokázala držet krok se vším, co ji v pracovním životě potkalo. To, že toho bylo opravdu hodně, by nemělo být nevýhodou.

Jejich mladé kolegyně všechno dostaly naservírované na stříbrném podnose, protože právě tyto ženy dbaly na to, aby jejich potomci mohli zvolit přímou cestu ke kvalitnímu zaměstnání.

Jak ukazují statistiky, jsou ženy nad padesát let diskriminovány na pracovním trhu a pobídky státu nefungují. Jediné co fungovat bude, je prodloužení podpory v nezaměstnanosti pro osoby, znevýhodněné věkem. Stát se tedy s touto situací smířil, zaměstnavatelé zjevně podléhají vizím z různých štvavých článků, namířených proti osobám vyššího věku a proti seniorům.

Říká se tomu ageismus a je s podivem, jak obrovský rozdíl je mezi tím, koho společnost považuje za starého a tím, kdy je stát ochoten někoho za starého považovat a poskytovat mu řádný starobní důchod.

Usilovně brojíme proti rasismu či vůči negativním reakcím na různé menšiny, takže jediným cílem společensky štvavých článků se stali ti starší, či staří občané. V podobné společenské atmosféře není divu, že pro potenciálního zaměstnavatele je starší člověk hrozbou na pracovišti.

Vytváříme totiž určité společenské klišé o tom, že starší osoba a obzvláště žena, která prochází, nebo prošla menopauzou je nutně semetrika, která sice ničemu nerozumí, o to víc všem vnucuje zastaralá moudra, neustále všechny a všechno kritizuje, s každým je v nějaké při a rozloží každý kolektiv. Kdo by to riskoval.

Za socialismu by tyto ženy byly dávno v důchodu a stále zřejmě přetrvává pocit, že v padesáti je to velice blízko, nevyplatí se ženu zaučovat, nemá smysl, aby se na „krátkou“ dobu začleňovala do kolektivu, vládne pocit, že je to ztrátová položka.

Jedna věc je totiž nařízení vlády o věku odchodu do důchodu, druhá věc je společenská atmosféra a pocit zaměstnavatele, či personalisty. Vlády postupně zjišťují, že na společenskou atmosféru a pocity zaměstnavatelů, notně podporované mimo jiné i trapnými a nevkusnými články o ženách okolo věku padesáti let a o tom, co by měly, nebo neměly, jsou krátké. Vykrývají tedy toto období různými neúčinnými pobídkami, zjemněním přísnosti podpory v nezaměstnanosti pro „staré“ a dalšími opatřeními v podobě sociálních dávek.

Tato generace žen ke vší své smůle ještě neumí, nechce a stydí se využít tento čas podobně, jako to dělá mnoho mladých lidí, nezískají-li práci svých snů. Udělají si dovolenou na podpoře, kdy hledají skutečně smysluplnou práci, nenajdou-li ji, vezmou cokoliv, aby přežili do dalšího nároku na podporu. Zřejmě se od nich máme co učit, když ochota učit se od nich smysluplné věci pro práci není vítána, je k ničemu.

Také je otázka, kolik lidí zažene tato situace do zóny šedé ekonomiky, kde jsou paradoxně žádáni starobní důchodci, ale nikoliv osoby před důchodem, kdy jsou odvody za tyto osoby pro zaměstnavatele nevýhodné.

Ženy vyššího věku jsou tu diskriminovány dvakrát, jako ženy a také z důvodu věku. Tato diskriminace nikoho nezajímá.

Zdroje:

https://www.novinky.cz/clanek/ekonomika-dlouhodoba-nezamestnanost-trapi-vice-zeny-a-lidi-bez-ridicaku-40506749

https://www.finance.cz/552743-zvyseni-podpory-v-nezamestnanosti-na-80-procent/

https://portal.pohoda.cz/dane-ucetnictvi-mzdy/mzdy-a-prace/prispevky-na-zamestnavani-lidi-nad-50-let/

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Reakce na článek

  • Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

    Související témata:

    Sdílejte s lidmi své příběhy

    Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz