Hlavní obsah
Lidé a společnost

Jedenáct dnů, kdy svět hledal Agathu Christie. Záhada, která otřásla Británií

Foto: Plaketa Agathy Christie -Torre Abbey.jpg : Violetriga, odvozené dílo: F lanker, Wikimedia Commons, CC BY-SA 3.0

Britská policie nasadila letadla, pátrali slavní detektivové i tisíce dobrovolníků. Záhadné zmizení královny detektivek v prosinci 1926 dodnes budí otázky. Vyřešila se jedna z největších záhad 20. století, nebo jen otevřela další?

Článek

Byl večer 3. prosince 1926, když Agatha Christie po bouřlivé hádce s manželem řekla větu, která se ukázala být osudovou: „Nezapomeň, že jsem schopna všeho. I zmizet!“ Krátce před desátou večer vyšla z domu, nastoupila do svého auta Morris Cowley a odjela do chladné prosincové noci.

Následující ráno našel mladík venčící psa její vůz nedaleko jezera Silent Pool, místa, které mělo pověst, že se v něm kdysi utopily dvě děti. Světla automobilu stále svítila. Uvnitř zůstal kožich, kufr a osobní věci slavné spisovatelky. Po ní samotné však nebylo ani stopy.

Pátrání nabírá na obrátkách

Zpráva o zmizení populární autorky detektivek se rychle rozšířila. Do pátrání se zapojilo více než tisíc policistů, patnáct tisíc dobrovolníků a poprvé v britské historii byly nasazeny i letouny. K většímu úsilí vybízel i sám ministr vnitra.

Do akce se zapojili i dva slavní autoři detektivek. Arthur Conan Doyle, stvořitel Sherlocka Holmese, a Dorothy L. Sayersová. Doyle dokonce použil rukavičku Agathy Christie, aby s její pomocí požádal jasnovidce o pomoc při pátrání. Vše však bylo marné.

„Myslím, že paní Christie udělala svým blízkým jen špatný vtip. Chtěla je ukázat ve špatném světle,“ komentoval záležitost žánrový kolega, spisovatel Edgar Wallace. Právě manžel Agathy, Archibald Christie, se stal hlavním podezřelým. Musel dokonce jako alibi přiznat, že osudný večer strávil se svou milenkou Nancy Neele.

Záhada odhalena v lázeňském městě

Nečekaný obrat nastal po jedenácti dnech intenzivního hledání. Hudebník hrající na banjo v hotelovém orchestru v lázeňském Harrogate zpozoroval, že jedna z hostů se výrazně podobá hledané spisovatelce.

Když do hotelu Swan Hydropathic dorazila policie s Archiem Christiem, našli Agathu, jak klidně sedí v restauraci a čte noviny, které na titulní straně přinášely zprávu o jejím vlastním zmizení.

Ještě větší překvapení následovalo, když ji oslovil vlastní manžel. Christie ho vůbec nepoznávala. Představila se jako Theresa Neele. Příjmení, které shodou okolností patřilo sekretářce jejího manžela, s níž měl poměr. Přemluvil ji, aby se s ním vrátila domů. Archibald musel dlouho čekat na recepci, zatímco se jeho žena převlékala a balila.

Foto: Unknown author/Creative Commons/Public Domain

Článek v novinách oznamující, že se Agatha Christie našla

Ztráta paměti, nebo promyšlený plán?

Oficiální vysvětlení znělo, že „spisovatelka trpěla přechodnou ztrátou paměti“. Archie Christie tvrdil, že jeho žena utrpěla amnézii. Celý případ však vzbudil mnoho otázek a teorií, které přetrvávají dodnes.

Byla to pomsta nevěrnému manželovi? Teorie o snaze vrhnout podezření na Archieho se zdá logická. Jeho milenka se jmenovala Nancy Neele a Agatha se v hotelu zaregistrovala jako Theresa Neele. Navíc, její zmizení zmařilo jeho zásnubní večírek s Nancy a přinutilo ho předstírat před veřejností šťastné manželství.

Nebo se snad pokusila o sebevraždu? V roce 2017 přišel Andrew Wilson s hypotézou založenou na zapomenutém rozhovoru z roku 1928, v němž Agatha Christie přiznala: „Když jsem dojela na místo, které bylo u lomu, nasměrovala jsem auto mimo silnici ke skále. Pustila jsem volant a nechala vůz jet. Auto do něčeho narazilo. Hodilo mě to proti volantu, hlavou jsem se o něco uhodila“.

Existuje i teorie, že celé zmizení bylo promyšleným reklamním trikem. Agatha Christie právě vydala svůj šestý román Vražda Rogera Ackroyda, který vzbudil kontroverze svým nečekaným rozuzlením. Záhadné zmizení autorky by jistě pomohlo zvýšit prodeje. A skutečně, prodej jejích knih se okamžitě zdvojnásobil.

Rok plný tragédií

Celá událost přišla v době, kdy Agatha Christie prožívala velmi těžké období. V roce 1926 jí zemřela matka Clarissa a prodala se vila, ve které vyrůstala. Musela vyklízet starý rodinný dům, což byl náročný úkol, protože její babička schovávala cennosti na nejneočekávanějších místech.

Během této náročné doby její manžel Archibald trávil většinu času v Londýně nebo na golfu, kde se seznámil s Nancy Neele, o deset let mladší ženou. Jednoho zimního dne oznámil Agathě, že požádal o rozvod.

V důsledku stresu a přepracování začala být Christie zmatená a nepozorná. Někdy se musela zastavit, aby si uvědomila, co vlastně dělá. Dokonce začala zapomínat své vlastní jméno. Jak později napsala ve svém životopise: „Ale ovšem, říkala jsem si, svoje jméno přece znám dokonale. Jenže, jak se jmenuji?“

Tajemství, které nikdy nevysvětlila

Navzdory celosvětovému zájmu Agatha Christie o svém zmizení nikdy veřejně nemluvila. Ani ve svém Vlastním životopise, vydaném posmrtně v roce 1977, tuto událost nijak nevysvětlila. Začala chorobně nedůvěřovat novinářům a lidské zvědavosti všeho druhu.

Až koncem 90. let se objevila další možná stopa. Judith Gardner, dcera Agathiny přítelkyně, prozradila, že 3. prosince 1926 přišla zhrzená spisovatelka k nim do Chelsea Gardens a společně s její matkou vymyslely scénář, který měl být pastí na nevěrného manžela. „Ani ve snu si prý ovšem nepředstavovala, že z toho tisk udělá takovou záležitost,“ uvedla Gardner.

Ať už byla pravda jakákoliv, jedenáctidenní zmizení mělo na život Agathy Christie dalekosáhlý dopad. O dva roky později se s Archiem rozvedla. V roce 1930 pak potkala archeologa Maxe Mallowana, za kterého se v Edinburghu tajně provdala, protože byl o téměř čtrnáct let mladší. Jejich manželství vydrželo 45 let, až do její smrti v roce 1976.

Záhadné zmizení Agathy Christie zůstává i téměř sto let po události nevyřešeným případem, který dodnes fascinuje veřejnost a je předmětem různých spekulací. V roce 1979 byl natočen film Agatha a v roce 2009 se na českých pultech objevila kniha životopisce Andrewa Normana „Dokončený portrét“, která se tímto tématem zabývá.

Foto: © The Christie Archive Trust

Agatha Christie

Zdroje:

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz