Článek
Játra se nacházejí vpravo v horní části břicha pod bránicí. Zodpovídají za filtrování toxinů z krevního oběhu a zabraňují jejich usazování v tkáních. Podílejí se na správném fungování imunity, tvorbě aminokyselin, tvorbě bílkovin. Játra spolupracují se žlučníkem, ve kterém je žluč skladována a zahušťována. Tato tekutina vzniká v játrech. Dále játra přeměňují glukózy na glykogen, který i ukládají, skladují některé vitamíny a stopové prvky a v případě potřeby je uvolňují do krevního oběhu. Další hlavní funkcí je detoxikace různých látek, ať už jde o endogenní (vytvářené v těle) či exogenní (přijímané z vnějšího prostředí), především potravou a vdechováním.
Játra nejsou nejen největší, ale hlavně nejdůležitější orgán v lidském těle, plní celou řadu nezastupitelných procesů v našem těle.
Játrům škodí nadměrná konzumace alkoholu, kofeinu, smažená jídla. Játra zatěžují drogy, nadměrné užívání léků, toxiny z životního prostředí, velké množství cukrů a tuků. Neprospívá jim ani stres, průmyslově zpracované uzeniny obsahující dusičnany, ovoce a zelenina obsahující pesticidy, průmyslově zpracované potraviny s rafinovaným rostlinným olejem, umělými barvivy a sladidly.
Naštěstí mají játra neuvěřitelnou schopnost regenerace vlastní tkáně, dokážou se poměrně dobře vyrovnat s akutním i chronickým poškozením.
Že se něco děje s játry, nejpřesněji zjistíte rozborem krve na jaterní testy. Špatně fungující játra se mohou projevovat neustálou únavou, pichlavou bolestí nebo tlakem pod žebry na pravé straně, tmavě zbarvenou močí, nevolností, zvracením, otoky břicha, otoky nohou a kotníků, svědivou pokožkou, oslabenou imunitou. Prozradit může nažloutlé bělmo a celkově zhoršené vidění. Ajurvéda spojuje zrak a kvalitu vidění s játry, když začínáme špatně vidět, měli bychom se zaměřit na regeneraci jater.
Protože jsou játra pro naše tělo velmi důležitá, zaslouží si naši péči a občas bychom je měli hýčkat očistnou kůrou. Prospěje nám odlehčená strava: omezíme tuky, smažené, sladké šťávy, alkohol. Naopak do svého jídelníčku zařadíme zelenou listovou zeleninu, mrkev, červenou řepu, kroupy, z koření doporučuji používat kurkumu, česnek, který má detoxikační účinky.
Jedna z nejznámějších rostlin, která podporuje regeneraci a celkovou kondici jater, je ostropestřec mariánský. Jedná se o bodlák, který má řadu účinných látek, které přímo chrání jaterní buňky. Obsahuje látky zvané silymarin, který podporuje stimulaci gluthationu, který je považován za jeden z nejsilnějších antioxidantů. Ostropestřec ovlivňuje tvorbu žluči. Používá se i k doléčení mononukleózy, působí proti ztučnění jater, snižuje cholesterol.
Ostropestřec je vhodné užívat párkrát do roka na pár týdnů. Neužíváme dlouhodobě a ostropestřec mariánský se nedoporučuje užívat v těhotenství.
Občasná očistná kůra játrům jenom prospěje a vy si zlepšíte nejen vitalitu, výkonnost, ale i radost ze života.
______________
Zdroje:
Zdeňka Nováčková, Zázračné byliny, k dlouhověkosti bez léků, nakladatelství BVD, s.r.o., 2018