Hlavní obsah
Hobby a volný čas

Nezbavujte se listí ze zahrady, ale chytře ho využijte. Listí je výborné na mulčování i do kompostu

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Markéta Rohovská, Canva

V listí rádi bydlí ježci, kteří jsou pomocníci na zahradě. Ježkův jídelníček obsahuje nejen drobný hmyz, ale i slimáky a občas si ho zpestří i myší.

30. 10. 13:35

Je tu podzim, stromy se barví a listí padá – majitelé pozemků čeká nekonečný boj s hrabáním listí. Většina lidí považuje listí za nepřítele, za odpad. Zbavují se ho, aby si ho pak koupili v obchodě. Využijte svoje listí - jde o cennou surovinu.

Článek

Listí můžete určitě využít i jako dekoraci do věnců, vytvořit si kytici. Ale to byste určitě nespotřebovali všechno listí. Takže, co s dalším listím? Vytvořte si listovku! Má kyselé pH a je vhodná pro pěstování široké skupiny vřesovištních rostlin, mají ji rády např. brusnice brusinka, klikva bahenní, borůvka chocholičnatá. Listovkou můžete nahradit rašelinu, sice není tak kyselá, ale i tak je skvělou volbou, protože rašelina se těží v přírodě a je vyčerpatelná. Výroba listovky sice trvá dva roky, ale jedná se o jednoduchý postup. Navíc nemusíte pak kupovat rašelinu v obchodě. Do listovky se hodí zdravé listy bez napadení škůdci či houbovými chorobami. Můžete přidat i ořešák, ale ten doporučujeme předem nadrtit a využít jen v menším poměru. Shrabané listí uložte na hromadu například do kompostéru, nebo do nějaké ohrádky z hustšího pletiva, můžete listí i dát do pytlů, do kterého uděláte díry. Listí by nemělo zůstávat suché, takže ho občas zvlhčete vodou. Po prvním roce založení se listovko hodí jako mulč pod stromy a keře, za dva roky jsou listy zcela rozložené a vzniklý kompost má tmavou barvu, drobí se, takovou listovku můžete použít jako součást substrátů pro výsev a hrnkové rostliny.

V okrasných keřových výsadbách a trvalkových záhonech můžete listí nechat ležet. Listí zabraňuje výparům vody, chrání rostliny před holomrazy. Na záhony můžete také využít mulč z listí. Listí můžete přidat i do svého kompostu. Určitě ho ale shrabte z trávníku, protože trávník pod jeho pokrývkou se zapařuje, flekatí a je náchylnější k plísním.

Listí, které je z napadených stromů nějakými chorobami, se nehodí na kompostování ani mulčování. Spory houbových chorob často přezimují a pak na jaře se šíří choroby po zahradě. Jednou z možností je listí přikrýt silnou vrstvou zeminy na tři roky. Listí napadené houbovitými chorobami je lepší zlikvidovat. Pokud chcete pálit listí, zjistěte si, jestli vám pálení nezakazuje vyhláška obce. Pálením můžete zabít hmyz, který žije v listí, můžou se v něm ukrývat i larvy a housenky motýlů. Pozor na ježky, kteří se rádi schovávají v hromadě listí. A o ježky nechceme přijít, ježek je pomocníkem v naší zahradě, likviduje totiž plzáky, slimáky. Ježci budou rádi za hromádku listí ve vaší zahradě.

Listí je domovem drobných živočichů, doma z něho můžeme vytvořit dekoraci a určitě je použijete na svoje záhony, kterým dodá potřebné živiny. Nezbavujte se tedy zdravého listí, ale využijte ho, bude přínosem pro vaši zahradu, ať už ji máte okrasnou, nebo užitkovou.

____________

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz