Článek
Sekce mladých lékařů ČLK (česká lékařská komora) nesouhlasí s novelou zákona, která umožňuje legálně sloužit až 832 hodin přesčasů ročně. Požádali o jednání s ministry. Schůzka jim byla nabídnuta jen s 6hodinovým předstihem.
Schůzky se nakonec zúčastnil nejen ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09), ale také ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL), ale i ředitelé některých nemocnic.
Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) si celé jednání pochvaloval. Lékaři už tak nadšení nebyli. Chtěli vyřešit body co jim na legislativě vadí, co jim přebývá nebo naopak chybí. Chtějí, aby specifické provozní záležitosti byly ukotveny, aby zákoník práce chránil provoz, ale i zaměstnance, aby byl výhodný i z hlediska pacientů. Protože nejen doktoři a zdravotní sestry trpí přetížením z práce, ale je to i hazard s pacienty.
Celou ironií je, že návrh zákona o pracovněprávních vztazích byl vytvořen kvůli uplatnění evropské směrnice o rovnováze mezi prací a rodinou, má tedy zabezpečit pracovníky před přílišnou pracovní zátěží. Jak to, tak vypadá, čeští zákonodárci do ní zařadili ustanovení, kde lékařům vzkazují: „Pro vás to neplatí.“
_______________________________________________
Novela zákona č. 262/2006 Sb., zákoníku práce (dále jen „zákoník práce“) má za cíl transponovat směrnici Evropského parlamentu a Rady (EU) 2019/1158 ze dne 20. června 2019 o rovnováze mezi pracovním a soukromým životem rodičů a pečujících osob a o zrušení směrnice Rady 2010/18/EU a dále směrnici Evropského parlamentu a Rady (EU) 2019/1152 ze dne 20. června 2019 o transparentních a předvídatelných pracovních podmínkách v Evropské unii.
________________________________________________
Lékaři „dohodnutou“ práci přesčas často vezmou z důvodu tlaku vedení nemocnice, případně z výčitek svědomí, že pokud odmítnou přesčas vykonávat, odnesou to buď kolegové nebo samotní pacienti. Lékaři přesčasy berou i kvůli finanční výhodnosti. Je nezbytné zlepšit základní hodinové finanční ohodnocení pro lékaře. Pokud je lékař považován za levnou pracovní sílu, nikoho nezajímá, kolik hodin skutečně pracuje. Až v momentě, kdy bude oceňována práce lékaře jako vysoce specializovaného pracovníka, a to již v rámci základní pracovní doby, nebude s ní zbytečně plýtváno a bude se s ní nakládat opatrně. Šéf Fakultní nemocnice v Motole Miloslav Ludvík na schůzce řekl, že přesčasy dává nemocnice hlavně mladým lékařům, protože to vyjde levněji.
Je důležité, aby doktor mohl věnovat svůj čas a energii pacientům místo ztráty času na byrokracii, jako je vyplňování formulářů a tabulek.
Čeští zdravotníci jsou na světové úrovni. Doufám tedy, že nebudou vytíženi přesčasy. Protože unavený lékař nemusí odvést svoji práci stoprocentně. Doufám, že zdravotníci budou mít podmínky takové, aby v práci chtěli setrvat, aby se měl o pacienty i kdo nadále starat.
Podle ministra práce Mariana Jurečky může problematiku přesčasů ve zdravotnictví znovu upravit další novela zákoníku práce, kterou chystá příští rok. Řekl to po jednání s mladými lékaři a ministrem zdravotnictví Vlastimilem Válkem (TOP 09). Opět se setkají za měsíc.
Tak uvidíme, kam se celá diskuze povede dál. Slibem nezarmoutíš. Přidávám ze stránky https://lekarijsoujenomlidi.com/jak-se-to-musi-zmenit/:
Toto nám již bylo slíbeno v roce 2013 v Hegerově memorandu (odkaz zde)
„Přidávání v roce 2012 – v souvislosti s reformou se průměrný plat lékaře zvýší o deset procent a od roku 2013 pak dosáhne 1,5 až trojnásobku průměrné mzdy ve státě, v roce 2012 porostou také platy všem zdravotnickým pracovníkům“
Uplynulo 10 let a nestalo se nic…
______________
Zdroj:
https://www.denik.cz/ekonomika/prescasy-ve-zdravotnictvi-novela-20230913.html