Článek
Mikroplasty označujeme drobné plasty o velikosti 100 nanometrů do 5 mm. Aktuální vliv na lidské zdraví zatím není úplně jasný. Je možné, že mikroplasty mají negativní účinky, protože často obsahují různé látky pro zvyšování stability, snižování hořlavosti a další chemikálie. Studie naznačují, že kontaminace mikroplasty může u některých živočišných druhů vést k problémům s reprodukcí.
Ostravští vědci se jako první na světě věnovali výzkumu mikroplastů v plodové vodě a placentě. Vzorky byly odebrány deseti ženám, u kterých byl odebrán vzorek jak z plodové vody, tak i z placenty. Byly vybrány ženy, u nichž došlo k předčasnému odtoku plodové vody. Profesorka Jana Kukučová z Fakulty materiálově technologické Vysoké školy báňské uvádí, že dle literatury u těchto žen existuje vyšší pravděpodobnost, že k úniku plodové vody mohlo dojít vlivem životního prostředí, například škodlivým ovzduším.
Lékaři plodovou vodu považují za maximálně ochranou látku pro vyvíjející se dítě, za ideální prostředí a nyní vědci zjistili, že i do takovéhoto specifického uzavřeného prostředí se dostaly mikroplasty. Přítomnost mikroplastů se potvrdil u 9 žen z 10 testovaných. Větší množství části bylo v placentě než v plodové vodě.
Nejčastějším materiálem byl polyetylen, který se hojně používá jak ve farmaceutickém, chemickém, potravinářském, tak i v kosmetickém průmyslu. Jedná se o netoxický materiál.
Vědci chtějí i nadále pokračovat ve výzkumu, chtějí odebrat další vzorky od více žen, avšak i přes zatím malý počet testovaných jde o důkaz, že v plodové vodě a placentě se mikroplasty nachází. V dalším bádání se chtějí věnovat, zda mikroplasty ovlivňují průběh těhotenství a jaký mají vliv na vývoj plodu.
______________