Článek
Sůl dala jméno například královskému městu Slaný (název vznikl podle solného pramene vytékajícího ze Slánské hory nedaleko centra), ve kterém se místní nadšenci rozhodli, že místo svého bydliště a stejnojmennou chemickou sloučeninu ještě více proslaví a shromáždili ve Slaném unikátní sbírku slánek z celé republiky i ze světa.
První oťukávání
Podle slánské sběratelky slánek, Zoji Kučerové, začal celý příběh v roce 2011. Nejprve dotazováním, jestli už někde v republice někdo podobnou sbírku má. Neměl, a tak se začali slánští nadšenci dál dotazovat, psát, telefonovat, e-mailovat, hledat, shánět, objevovat, vyměňovat i kupovat a získali první exempláře slánek do své sbírky. Nejprve dostávali dárky od rodinných příslušníků, přátel a známých. Poté, co se výzva dostala i do novin, rádií a televize, už ale začaly proudit do Slaného slánky z celé České republiky i ze zahraničí.
Slánky ze dřeva, skla i umělé hmoty…
Unikátní sbírku slánek ve Slaném najdete v městském infocentru, pod Velvarskou branou. V současné době se v ní nachází už více než 4500 slánek z celého světa. Obvyklých i kuriózních. Ve sbírce si můžete prohlédnout slánky dřevěné, keramické (například navzájem se objímající keramické slánky), skleněné i plastové. Zastoupeny jsou exempláře z České republiky, ale i z Řecka, Sýrie, Keni, Spojených arabských emirátů, Singapuru, Kanady, Spojených států amerických, Nového Zélandu, ostrova Mauricius…
Další zajímavosti o slánské sbírce slánek:
Slánští vlastní i největší slánku na světě. Je vysoká 120 centimetrů a vejde se do ní 40 kilogramů soli.
Ve slánské sbírce mají i slánku, kterou navrhl český výtvarník a designér Bořek Šípek.
Každý dárce, který do infocentra věnuje originální slánku, dostane pamětní list a může napsat krátké povídání do pamětní knihy (vítány jsou zejména veselé příběhy o soli, spojené s konkrétní slánkou).
Sůl jako chemická sloučenina
Odborný název soli je chlorid sodný (NaCl). V přírodě se vyskytuje v podobě nerostu halitu (sůl kamenná).
Zajímavosti o soli:
– při zahřátí se ze soli uvolňuje chlor
– sůl se snadno rozpouští ve vodě, v nejslanějším moři na světě: Mrtvém moři, je 35 % soli
– teplota tání soli je 801 °C, teplota varu dokonce 1 413 °C
– sůl krystalizuje v krychličkách, které mají délku hrany přesně 562,7 pm
Sůl ve filmu
Nejznámějším filmem o soli je v České republice již zmíněná pohádka Byl jednou jeden král, s Janem Werichem a Milenou Dvorskou v hlavních rolích:
Sůl ale najdete i přímo v názvech filmů:
Sůl pro Svanetii (1930)
Sůl země (1954)
Sůl nad zlato (1982)
Sůl (2011)
atd
Sůl v knížkách
Populární nerost můžete nalézt i v názvech mnoha knih (i když v některých nepadne o soli ani slovo :o) )
Sůl nad zlato a jiné pohádky (1851)
Sůl země a blbá ovce (1975)
Sůl v kávě (1980)
Sůl, ovce a kamení (2003)
Cukr a sůl (2006)
atd
Příjemné sbírání kuriózních předmětů, toulání po muzeích, sledování filmů, čtení knížek i příjemné mlsání třeba osoleného čerstvého chleba, přeje Martin Lavay.
.
Přečtěte si také další články autora: