Článek
Velkolepých prohlášení o válce na Ukrajině již bylo učiněno mnoho, ale málokteré se opakuje tak často jako blížící se kolaps ruských vojenských zásob. Někdy přijde řeč na děla či na drony, ale většina konverzací se točí kolem obávaných tanků. Stovky analytiků se snažilo určit, kdy by Rusku mohly dojít obrněná vozidla a snad každý z nich má vlastní oblíbené datum. To dnes určovat nebudu, ale pokusím se alespoň stručně představit fakta ruské tankové situace a její možný budoucí vývoj.
Očekávání a fakta
Sovětský svaz se zhroutil před více než třiceti lety, ale jeho odkaz dodnes z velké části určuje stav a podobu moderní ruské tankové armády. Částečně proto, že velkou část této síly dosud tvoří vozidla vyrobená dle modelů jenž vznikly během vlády komunistického režimu. Tisíce těchto tanků bylo v sovětské éře také vyrobeno a dnes tvoří naprostou většinu zbývajících ruských obrněných rezerv.
Čtenáře tento bod možná zaskočí. Ale co tanky vyrobené po pádu SSSR? Kam se poděly nové a strašlivé ruské zbraně, kterými na nás Putin mával každý rok během svých milovaných vojenských přehlídkách? Rusko vytvořilo od roku 1990 pouze dva nové typy tanků. T-90 (jeho první varianta vstoupila do služby roku 1992) a T-14 Armata, který byl ruským režimem od roku 2020 prohlašován za novou super-zbraň v arzenálu matičky Rusy. Armata se však z neznámých důvodů dosud neobjevila na bojišti a od roku 2023 nebyla použita ani při pravidelných vojenských přehlídkách. Ruské ministerstvo obrany minulý rok z celé situace udělalo komedii, když prohlásilo, že je tento tank příliš drahý pro nasazení na Ukrajině.
Tato zpráva v podstatě potvrdila dlouho chápanou realitu, že nejmodernějším ruským tankem na bojišti bude T-90. Sám Putin prohlásil tento mnohokrát vylepšovaný tank za nejlepší na světě a za prakticky neporazitelný. Ona neporazitelnost je poněkud narušena téměř 200 potvrzenými případy, kdy T-90 odešel do tankového podsvětí (konzervativní odhad od agentury Oryx). Obzvlášť nebezpečnými se se pro něj ukázaly kombinace nepřátelských tanků a dronů, které dokážou využít nezkušenost ruských tankistů k nemilosrdnému zničení jejich strojů. Tento celkem moderní stroj navíc existuje pouze v omezeném množství.
Hlavní tíhu bojů tak musejí nést veteráni SSSR. Plný výčet by zahrnul celou knihu, ale ve zkratce se jedná o pět hlavních modelů z nichž nejstarší (T-54/T-55), vstoupily do služby ještě za života Josifa Stalina. Čím vyšší číslo u tanku, tím později byl uveden fo služby. Velmi starých tanků ještě nebylo použito mnoho, ale jejich samotná přítomnost na bojišti je vrcholem šílenství. V akci se objevily také modely, jenž v roce 1968 dávali bratrskou pomoc Československu (T-62 a T-64). Daleko méně zastaralými jsou typy T-72 a T-80, které prozatím zůstávají páteří ruské tankové armády a jsou většinou v daleko lepším stavu než starší modely.
To by byl přehled existujících modelů, po kterém se konečně můžeme dostat k té zajímavější části. O kolik tanků už Rusové přišli a jak dlouho jim jejich zbývající stroje vydrží. Existuje několik agentur, které počítají válečné ztráty. Rusko a Ukrajina také publikují vlastní odhady nepřátelských škod, ale ty mají především propagandistickou hodnotu. Mnou preferovaná agentura Oryx započítává do ztrát pouze vozidla, jejichž zničení je potvrzeno na videu, což ani v takto moderní válce nebudou všechny vojenské ztráty. I jejich konzervativní odhad však potvrzuje téměř 4000 ztracených ruských tanků k prvnímu dubnu letošního roku. Množství, které jde čím dál hůře nahradit i hlubokým ruským rezervám.
Vyčerpatelné zásoby
Ruský ministr obrany Sergei Šojgu oznámil na konci roku 2023, že ruská armáda obdržela více než 1500 nových tanků, které okamžitě mohou nahradit předchozí ztráty. To na západě vyvolalo paniku, ale také skepsi. Jak přesně dokáže Rusko vyrobit tolik nových strojů? Odpověď je jednoduchá. Nedokážou, ale umí dobře zkroutit pravdu. Místo výroby nových tanků bylo ruské armádě posláno 1200 vozidel, které byly již dříve vyřazeny ze služby, ale zůstaly ve vojenských rezervách. Rychle povolaní technici je uvedli do přijatelného stavu a poslali je na frontu. K nim se také přidalo daleko menší množství skutečně nových tanků T-90, ale jejich počet je poměrně sporný (odhady se různí od několika desítek až ke 300 ročně).
Prvním problémem s touto situací je realita ruského skladování. SSSR a následně i Rusko se po celou svou existenci drží zásady, že se žádná vojenská technika nemá zbytečně vyhazovat. Z toho vzešla řada vtipů o tom, kdy konečně na Ukrajině začnou bojovat rezervy tanků T-34 z 2. světové války, ale méně lidí si uvědomuje, že v Rusku platí daleko nižší standard pro uchovávání techniky než na západě. Většina starších tanků je ponechána stát na obrovských základnách, kde se o ně málokdo stará. Permanentně jsou ponechány na pospas přírodě, což má obzvlášť špatný efekt během ruské zimy. Zatímco více moderní modely jako T-80 a T-90 byly aspoň částečně udržovány v použitelném stavu, starší typy jsou na tom daleko hůř
Díky tomu, že jsou ruské tanky nahromaděné venku máme dobré informace o jejich množství. Satelitní snímky těchto základen se staly jednou z hlavních metod pro odhalení ruské tankové síly a poslední dobou začínají ukazovat pro Moskvu hrozivá čísla. Zde použitá data pocházejí z Youtube kanálu Covert Canal, který vřele doporučuji každému s větším zájmem o tuto problematiku. Jejich výzkum snímků z hlavních ruských základen ukazuje, že z více než 6000 tanků, jenž mělo Rusko ve svých rezervách roku 2021 zbývalo na konci roku 2024 jen 3300. Na první pohled by se tyto ztráty mohli zdát těžké, ale přijatelné. Ďábel se však nachází v detailech.
Tanky, které dnes zůstávají v ruských rezervách nejsou z velké části zbraně připravené k boji. Jedná se především o ony více poškozené stroje, které se armáda dříve neodvážila poslat na frontu. Část z nich pravděpodobně nebude vůbec použitelná a všechny ostatní budou muset projít dlouhým procesem oprav než dospějí na bojiště. A bude se hlavně jednat o stroje, které jsou dnes již velmi zastaralé. Rezervní T-90 jsou kompletně pryč a z přibližně 1100 T-80 zbývá méně než tři sta kusů. Do služby tak poputuje čím dál více tanků, jenž by se možná hodily do válek třetího světa, ale v boji s moderními tanky NATO nemají šanci jak ukázaly už obě války v Iráku.
Daleko od konce
Zde musím dodat, že přinejmenším část ruských rezervních tanků již bude v opravných depech a nebudou tak zaznamenány na fotkách. To sice ruská čísla o něco zlepší avšak ne o moc. Modernizační programy, které Kreml již několikrát ohlásil možná pomohou zmenšit technickou zaostalost nových strojů, ale i tak budou tyto stroje na moderním bojišti ve velmi nepříjemné pozici. Obzvlášť pro moderní západní systémy se mohou stát snadnou kořistí pokud je Rusko nevyužije velmi obezřetně.
I tyto poměrně chmurná čísla však neznamenají, že Rusko nevyhnutelně čeká nedostatek tanků. Přes všechny sankce, které byly k dnešnímu dni oznámeny, dokáže Putinův průmysl stále vyrábět zbrusu nové T-90, které sice mohou čelit jistým neduhům (způsobeným nedostatkem některých surovin), ale jsou nadále bojeschopné. V případě nouze může Kreml navíc sáhnout po nákupu tanků, které dříve prodával do zahraničí a obzvlášť více moderních kusů by se ještě dalo najít mnoho. Například Pákistán a středoasijské republiky dosud provozují model T-80 a více než 1000 tanků T-90 stále slouží v indické armádě. Pokud Rusko začne být skutečně zoufalé, může začít velmi rychle prosit o tyto stroje.
Kreml si také evidentně uvědomil nutnost rozsáhlých oprav pro starší tankové modely. Nová opravní místa jsou pravidelně zřizována a do provozu byla znovu uvedena část starých sovětských zařízení. Jedná se o další rozsáhlou investici, kterou se Rusko snaží udržet svou válečnou mašinérii v chodu a nedá se říct, že by tato snaha Putinovu režimu nevycházela. I zcela opravené tanky budou stále čelit problému vlastního stáří a budou muset být nasazeny daleko opatrněji než zvěstuje současná ruská doktrína, ale v dobrých podmínkách mohou stále být velmi nebezpečné stroje. Například tank T-72 je stále velmi používán i na straně Ukrajiny a prokázal se jako stále velmi užitečná součást bojové formace.
To jsou tedy fakta. Rusko nasadilo do boje většinu svých moderních a použitelných tanků, což znamená, že se bude muset čím dál víc spoléhat na starší modely. Těch je však stále mnoho a ve spojení s nově vyrobenými kusy a možnými zahraničními dodávkami je nepravděpodobné, že by Kremlu v tomto roce tanky skutečně došly. Skutečné problémy však mohou nastat v případě, že válka bude pokračovat do roku 2026 a Ukrajina bude nadále zásobována západními zbraněmi. Ty budou mít čím dál větší technickou převahu, jenž se rychle projeví také v počtu zničených ruských tanků. Ruské tankové vojsko možná není na zrušení, ale nikdy nebylo v horší situaci než dnes.
Zdroje a další četba:
Massicot, Dara v Carnegie Endowment for International Peace: Russian Military Reconstitution: 2030 Pathways and Prospects (online), 2024, https://carnegie-production-assets.s3.amazonaws.com/static/files/Massicot-Reconstitution-final_10-1.pdf
Youtube kanál Covert Cabal: https://www.youtube.com/@CovertCabal/videos
Oryx: Attack On Europe: Documenting Russian Equipment Losses During The Russian Invasion Of Ukraine (online), https://www.oryxspioenkop.com/2022/02/attack-on-europe-documenting-equipment.html
Epurenau, Veaceslav v The Insider: Disarmed forces: Putin has „ground down“ nearly all Soviet military stockpiles, reducing the intensity of the war in Ukraine (online), 2025, https://theins.ru/en/politics/278468