Hlavní obsah
Lidé a společnost

Jsou lidé opravdu vězněni za vyjadřování svých názorů?

Foto: Adobe Stock (licence zakoupena)

V naší demokratické společnosti se údajně vyskytuje cenzura, a to dokonce taková, že za opačný názor jsou lidé dokonce údajně omezováni na osobní svobodě.

Článek

Dennodenně na cestě do zaměstnání slýchám tyto názory hlavně v případě, kdy se stanu nechtěným svědkem rozhovoru dvou neznámých lidí. Nepatřím mezi ty, co by snad poslouchali cizí rozhovory, ale většinou to bývá tak, že hlasatelé těchto fám rádi a zcela účelně mluví natolik nahlas, aby se tyto „zaručené“ informace dostali i k uším lidí, kteří o to nestojí.

Dalším zdrojem těchto fám jsou samozřejmě sociální sítě, především Facebook, a internetové diskuse.

Represivní stát?

A za jaké že názory to bývají lidé vlastně zavíráni do vězení? Údajně za jakýkoli „normální“ názor. Takové názory zní například tak, že Česká republika neexistuje, dochází k nastolení nového světového řádu, nebo že ti, kdo podporují aktuální vládní kabinet jsou vlastizrádci a kolaboranti.

Takových podobných rozhovorů jsem již vyslechl snad desítky a diskusí pročetl snad stovky. Ovšem zajímavé je, že ve své výstupní stanici jsem se nikdy nesetkal s tím, že by na hlasatele těchto názorů čekala na perónu speciální jednotka rychlého nasazení a odváděla si tyto hájitele svobodné společnosti do své péče. Na druhou stranu bych možná uvítal, kdyby je na nástupišti očekávala osádka vyslaná z nejbližší psychiatrické léčebny.

Případ Tomáše Čermáka

Jako příklad, že zde funguje cenzura a že jsou lidé zavíráni za své „odlišné“ názory, bývá uváděn případ Tomáše Čermáka. Ten byl odsouzen na pět a půl roku ve vězení za podporu a propagaci terorismu.

Když však někomu vyhrožujete fyzickou likvidací, a nemyslíte to ani vážně, čímž se Čermák snažil marně hájit u soudu, nemůžete se divit, že za takové jednání nesete důsledky. V tomto případě se však nejedná o to, že je někdo zavřen za svůj názor, ale za to, že jednoduše porušil zákon. Je třeba si uvědomit, že tento případ ovšem nemá vůbec nic společného s nějakou cenzurou.

Pokud by policie podobné případy neřešila a soud viníky netrestal, tak si tu pak zaděláváme na mnohem větší problém. Mohlo by se totiž klidně stát, že v takovém případě bychom tu za nedlouho neměli demokracii, ale spíše anarchii.

Nebo byl snad někdo svědkem toho, že by nějakou osobu policie zatkla jen za to, že poklidně přednesl svůj názor? Vyjádřit se můžete v diskusi pod článkem nebo v přiložené anketě.

Anketa

Byli jste přímým svědkem toho, že by policie zatkla kohokoli za poklidné vyjádření názoru?
Ano
22,5 %
Ne
70,8 %
Osobně ne, ale slyšel jsem to od známé/známého
6,7 %
HLASOVÁNÍ SKONČILO: Celkem hlasovalo 89 čtenářů.

Diskuse není monolog

Nejsem typ člověka, který by někoho odsuzoval za jiný názor. Naopak, rád si vyslechnu různé pohledy na danou věc. Ať už se jedná o politiku, společenskou událost a mnoho dalšího.

Respektuji odlišný názor, ale to samé požaduji také od druhých. Protože když někdo není už z podstaty ochoten poslechnout si názor toho druhého, tak se nejedná o dialog, ale o monolog. S tím prvním se dá tvořit konstruktivní debata, v druhém případě jde spíše o názorovou destrukci.

Použitý zdroj k případu Tomáše Čermáka - Novinky.cz

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz