Hlavní obsah
Aktuální dění

Reportáž z polní nemocnice na Ukrajině. Pozor! Obsahuje drastické záběry

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Flickr (CC BY 2.0)
31. 1. 7:51

Redakce zahraničního zpravodajství České televize má od počátku války své redaktory přímo na místě, kteří s nasazením vlastního života přinášejí obrázky z míst, kam se běžný civilista nedostane.

Článek

Jen díky odvaze jednotlivých redaktorů můžeme nahlédnout pod pokličku válečného konfliktu, který je zobrazován v celé své syrovosti. Od začátku války je na Ukrajině také válečný reportér České televize, Michal Papadopulos, který přináší pravidelně nejaktuálnější informace společně s kolegou Davidem Borkem.

Svou poslední reportáž přináší z jihu Donbasu, kde se ukrajinské jednotky brání ruské přesile za cenu vysokých ztrát.

Záběry ukazují záchranu vojáka, který je převezen do improvizované polní nemocnice. Jeho jednotka se stala terčem ruského ostřelování, když opevněné ležení ukrajinské jednotky zasáhl dělostřelecký granát. Jako jeden z mála měl štěstí a útok přežil. Tlaková vlna mu ovšem amputovala část levé ruky.

Nebýt pohotového jednání ostatních členů jednotky, kteří mu poskytli první pomoc a ránu příkladně zaškrtili, útok by s největší pravděpodobností nepřežil, což potvrdil i lékař polní nemocnice v reportáži Michala Papadopulose.

Ten upozorňuje na fakt, že i když se jedná o lékařský tým, který je viditelně označený, nebrání to ruské armádě k tomu, aby polní nemocnici ostřelovala. K těmto událostem dochází často a polní ošetřovny tak musejí své pozice pravidelně měnit.

Po nutném ošetření je voják za pomocí sanitky transportován do nejbližší nemocnice, která je v tomto případě vzdálena okolo 100 km za frontovou linií, kde se podrobí náročnější operaci.

Podle dostupných informací si boje na Donbase denně vyžádají 100-200 životů vojáků na ukrajinské straně. Data BBC uvádějí, že ztráty na ruské straně se pohybují kolem sedmi stovek vojáků za každý den boje.

Celkové ztráty na ruské straně se blíží ke 200 000. Ukrajina přesná čísla nezveřejňuje a tyto informace dokonce podléhají přísnému utajení. Podle německé zpravodajské služby je to minimálně sto tisíc, když největší ztráty ukrajinská armáda zaznamenává u Bachmutu.

Zdroj: Twitter, Česká televize

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz