Hlavní obsah
Rodina a děti

Dítě není věc a rozhodovat se, znamená zůstat radši jen s jedním

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Martina jarolimkova
9. 11. 11:05

Rozhodnutí kolik mít dětí neměřím podle toho, jak dlouho jsem na MD. Buď dítě přijde nebo ne.

Článek

Tak o tom jsem popravdě nikdy nepřemýšlela, jestli jedno, nebo dvě. Nakonec mám čtyři. Veselejší to asi je. Kdybych však přemýšlela, jak asi přemýšlí mnoho lidí podle článku, že si budou předávat nemoci a jak se mi zajídá péče o dítě, tak asi nemám žádné děti. Víte, to je dnes dost diskutované téma. Matka má jedno dítě a kolikrát to nezvládá. Nestihne uvařit, uklidit. Nemá večer čas na teplou večeři, tak ji jí studenou. Nestihne se vykoupat a ráno ani upravit. Lítá jako drak po městě celý den s kočárkem, protože dítě jinak nespí, a nakonec je večer unavená a stěžuje si na strašný zápřah od dítěte.

Nevím, ale myslím si, že si to ty ženy dělají sami. Proto se jim pak nechce do druhého dítěte, vždyť je to hrůza s jedním a co teprve s dvěma. Někdy se mi zdá, že dítě je jak věc, musí stát na místě, nezlobit, nebrečet, nemluvit, a hlavně nikam neutíkat. Pak můžeme pořídit brášku nebo ségru.

Mít více dětí je samozřejmě (alespoň pro mě) výhodou. Mám s nimi trpělivost, baví mě s nimi si hrát, malovat, dělat úkoly, povídat si s nimi o jejich zážitcích ze škol a školek. Samozřejmě, že jsem taky unavená, někdy mě zlobí a taky mě štvou, ale říkat, že nebudu mít dítě z důvodu: „mě nebaví být doma a nebo ten můj kluk moc žárlí a to by nedal“, to nejsou důvody ani přesvědčivé argumenty k nenarození dětí.

Podle mě mají lidé i po šesti, sedmi dětech a možná, že víc milované a normální děti než ty, co mají jen jedno dítě… takové dítě může být právě moc úzkoprsé, bojácné, ustrašené apod.

Znám jednu takovou paní: sama říkala, jaká to je makačka vychovat dítě. Jenže: dítě jen ve značkovém oblečení (nesmí tedy na písek). Pít jen vodu (takže krade limonády). Hračky jen montessorri a schválené (hraní u cizích končí krádeží hračky) jen zelenina a ovoce, žádné bonbóny (pozdější závislost na cukru) aj.

Závěrem bych řekla, že více dětí lepší koncentrace, trpělivost, žádná nuda a mnoho zážitků v životě a pak i s vnoučaty. Jedno dítě (zaplať pánbůh pro ty, co nemohou mít více dětí).

Snad těch dětí neubyde a budeme vždy všichni šťastní ať s jedním nebo s deseti.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz