Hlavní obsah
Umění a zábava

Stephen King a syn Anthonyho Perkinse se spojili v hororu Opice

Foto: Bontonfilm, se svolením

Opice právě vstupuje do našich kin

Co více může nalákat na hororový film, než jméno spisovatele-klasika Stephena Kinga? A navíc ve spojení s režisérem, jehož otec byl kdysi děsivým hrdinou Hitchcockova snímku Psycho? Nový snímek je ovšem plný i černého humoru.

Článek

V posledních letech se na plátna i obrazovku přímo valí další a další zpracování knih Stephena Kinga, připomeňme například dvoudílnou adaptaci knihy To, snímek Doktor Spánek nebo Žhářku.

A zatím je, byť jistě ne nadlouho, posledním dílkem ve skládačce adaptace povídky Opice, která je údajně považována za „jednu z těch nejvíce děsivých.“

Režie se tentokrát chopil Osgood „Oz“ Perkins, jehož otcem je jedna z hororových ikon, Anthony Perkins. Jeho nenápadný majitel motelu Norman Bates skrýval pod nesmělou pohlednou tváří strašlivé tajemství, které děsí diváky filmu Psycho od Alfreda Hitchcocka už více než šest desetiletí.

Perkins mladší už má za sebou například fantasy horor Mařenka a Jeníček v lese hrůzy či krvavou detektivku Sekáč. V novém filmu se objeví i v menší herecké roli – a připraví si pro sebe pochopitelně strašlivou smrt…

Původní, velmi oceňovaná krátká povídka z 1980 s jednoduchým námětem byla v tomto případě rozvedena do celovečerního filmu a obohacena o motiv bratrů-dvojčat a větší než malé množství nepřirozených úmrtí.

Opice se zabývá poměrně často využívanou myšlenkou vraždící hračky – v tomto případě se jedná o opičku s bubnem (v předloze hrála na činely). Pokaždé, když ji někdo natáhne a ona se rozbubnuje, přinese to někomu smrt – a to zpravidla dosti ohavnou a často i hodně bizarní a krvavou. Člověk, který ji natáhne a o téhle její moci ví, si ovšem nemůže vybrat, koho konkrétně připraví o život – to je pouze na opičce. Jediné, co je (snad) jisté, je to, že ten, kdo ji natáhne, zabitý být nemůže…

Také pro téma bizarních smrtí si připadal režisér Perkins jako stvořený…

Jeho otec zemřel v roce 1992 na AIDS, a to i přesto, že žil ve spokojeném manželství s Osgoodovou matkou – velmi pravděpodobně proto, že měl odjakživa také mužské partnery. Maminka Berry Berensonová potom zahynula 11. září 2001, kdy seděla v jednom z unesených letadel.

„Zažil jsem lidi, kteří zemřeli doopravdy šíleným způsobem,“ říká k tomu režisér. „Všichni umírají bez ohledu na to, jestli u toho nějaká opice je, nebo ne. Ale co kdyby to šlo udělat zábavně – zpracovat skutečnost, že všichni umřeme? Je to šílený, surrealistický nápad, ale každý prostě umře. Udělat to jako komedii mi přišlo mimořádně trefné,“ říká.

Výsledný film ovšem není komedií, je to v mnoha směrech typický „kingovský“ horor – najdeme tu klasické prvky typu problematického vztahu otce se synem, chlapců v ohrožení neznámým zlem (které se snaží zlikvidovat jak v dětství, tak poté, co se po mnoha letech vrátí), nezničitelná hračka, malé městečko prolezlé zlem a smrtí… Příznivci si přijdou na své i v podobě jednoznačných odkazů typu „váš otec odešel jednoho dne pro cigarety a už nikdy se nevrátil“ (Kingův skutečný příběh) nebo toho, že jedna z osob se jmenuje paní Torranceová (příjmení rodiny v knize Osvícení).

Zároveň je ale zjevné, že horor sám se nebere až tak moc vážně – úmrtí jsou, jak řečeno, svou přepáleností často spíše komická, když končetiny létají všude kolem a useknutá hlava se ještě chvíli kývá na krku, stejně jako hlášky, které hlavní postavy mají. To je ostatně znakem mnoha hororových filmů z posledních let, které si uvědomují, že klasické schéma už tu bylo tolikrát, že je dobré ho nějakým způsobem odlehčit, a v ideálním případě mu přesto ponechat aspoň nějakou strašidelnost.

To je i vlastností Opice – občas se budete bát, občas smát, přemýšlet nad tím, kde jste už tohle viděli a zároveň si říkat, že tohle jste ještě nikde neviděli. A tipovat si, kterou z mnohokrát vyzkoušených uliček si tvůrci vyberou právě tentokrát. A samozřejmě hádat, kdo z toho asi vyvázne ven živý – pokud vůbec někdo.

Do jisté míry se tu pracuje přece jen i s hlubšími psychologickými tématy – hlavními hrdiny bojujícími s opičím smrtonošem jsou tu jednovaječná dvojčata (jak v dětství, tak v dospělosti je představuje jeden herec), jejichž vztah je skutečně vražedným mixem pohrdání, nenávisti, výsměchu a menších náznaků něčeho jako je láska a kamarádství. Podobně se příběh dotkne i tématu mateřské lásky a později hledání cesty otce k pochopení pubertálního syna.

Opice tak rozhodně není nijak zásadně originální, stejně jako není, na rozdíl od toho, co se píše o povídce, nijak „strašlivě děsivá“, nicméně jako příjemný příspěvek k žánru, u kterého si užijete jak klasické lekačky, tak legraci, obstojí velmi dobře.

Zdroje:

Opice, film z roku 2025, režie Osgood Perkins.

Tisková zpráva pro novináře k filmu Opice.

https://en.wikipedia.org/wiki/The_Monkey

https://en.wikipedia.org/wiki/The_Monkey_(film)

https://www.csfd.cz/film/1480621-opice/prehled

https://www.csfd.cz/tvurce/53635-osgood-perkins/prehled

https://www.csfd.cz/tvurce/2965-stephen-king/prehled/

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz