Článek
V těchto dnech jsme v nejžhavější části kampaní před volbou nového prezidenta. Vzduchem a veřejným prostorem létají ostrá slova, obvinění, výzvy k velkým tématům jako jsou válka nebo mír. O co více se kampaň ohlíží do minulosti nebo zaměřuje na téma vyjednávání o ukončení války, na které bude mít český prezident jen minimální dosah, o to méně prostoru zbývá na aktuální společenská témata a problémy, které se dotýkají každodenního života velké části obyvatel České republiky.
V České asociaci streetwork jsme v posledních týdnech opakovaně upozorňovali na dlouhodobě nízké mzdy sociální pracovníků. Mnozí z nich, se kterými jsem se v posledním roce setkala, mluví o tom, že si ke své dosavadní práci musí hledat druhé nebo třetí zaměstnání, aby vyšli s penězi (podrobněji jsem o tom psala ve svém předchozím článku na tomto blogu).
Velká prezidentská příležitost
Mám za to, že téma důstojného odměňování sociálních pracovníků, by mělo zajímat i budoucího českého prezidenta, a tedy i oba současné kandidáty soupeřící ve druhém kole volby. Pokusím se zde stručně popsat proč. Z výzkumů i vyjádření voličů se opakovaně dozvídáme, že kromě důstojného reprezentování republiky navenek, občané od prezidenta či prezidentky očekávají i to, že bude podporovat společenský smír a soudržnost společnosti, nebude společnost ještě více rozdělovat a zaměří se i na podporu slabších a těch, kteří žijí v tíživé sociální situaci.
Ideálním a dlouhodobě ověřeným nástrojem k části těchto kroků je právě dostatečně rozvinutá a dobře fungující síť sociálních služeb a dalších pomáhajících profesí. K tomu, aby taková síť byla vyhledávaným zaměstnáním, do kterého budou přicházet absolventi i další zkušení lidé, je však třeba, aby byli lidé v těchto profesích opravdu důstojně ohodnoceni. Kromě toho je třeba, aby tyto profese a jejich význam pro zmírňování společenských problémů byly i veřejně oceňovány, ze strany vrcholných představitelů státu i regionálních politiků. V této oblasti se nabízí velká příležitost právě pro budoucího prezidenta.
Přijede i k nám?
Velmi bych ocenila, pokud by nový prezident při svých cestách za občany České republiky pravidelně navštěvoval různá zařízení poskytující sociální služby, hovořil s jejich klienty i s pracovníky těchto služeb a aktivně se podílel na zvyšování prestiže tohoto povolání. Jako prezident nebude mít samozřejmě přímý vliv na platy těchto lidí (i když i na ně může upozorňovat při jednáních s premérem a ministry), může však přispět k tomu, aby šlo o profese atraktivní, uznávané a tím pádem i mnohem pravděpodobněji kvalitnější a lépe fungující – snižující sociální problémy v Česku a jejich dopady. Nemusí jít jen o služby sociální péče pro seniory a lidi s mentálním hendikepem (čímž nechci nijak popírat jejich potřebnost a význam), ale i o preventivní sociální služby. Právě ty jsou naprosto stejně potřebné a a mají tu výhodu, že umějí předcházet sociálním propadům jednotlivců i celých skupin lidí.
Velké pole působnosti se zde nabízí také pro budoucí první dámu. Charlotta Masaryková a Olga Havlová jsou dobrým příkladem toho, co může manželka prezidenta v oblasti sociální práce aktivně a smysluplně dělat. Výbor dobré vůle Nadace Olgy Havlové zde odvádí skvělou práci již 33 let.
Pokud bude zájem o lidi v tíživé situaci i o ty, kdo jim svými profesemi pomáhají tyto situace řešit, dlouhodobý a opravdový, může být jejich důvěra v populisty při příští volbě mnohem menší.
Více zájmu, více důvěry
Dosud to však vypadalo spíše tak, že lidé v tíživé sociální situaci a s dlouhodobě nízkými příjmy jsou pro velkou část společnosti důležití a potřební především pár dnů před samotnou volbou, kdy potřebujeme, aby nenaslouchali populistům a volili nepopulistického kandidáta. Pokud bude zájem o lidi v tíživé situaci i o ty, kdo jim svými profesemi pomáhají tyto situace řešit, dlouhodobý a opravdový, může být jejich důvěra v populisty při příští volbě mnohem menší. A důvěra ve stát a jeho demokratické instituce vyšší. Zatím se však spíše opakovaně podivujeme nad volebními mapami a lamentujeme u nich o tom, že to už se příště stát nemůže, musíme rozdělenou společnost určitě spojovat a okrajové regiony rozhodně více podporovat.