Hlavní obsah
Lidé a společnost

Proti jehle: Historie boje s očkováním od 19. století po dnešek

Foto: Martinus, služba AI

Od počátků očkování vakcíny zachraňují životy. Přesto vznikl odpor, který trvá dodnes.

Článek

Počátky odporu vůči očkování

Průkopník vakcinologie Edward Jenner, který zavedl očkování proti neštovicím se stal terčem lidí, kteří byli proti očkování. Na počátku 19. století se proto objevily první protesty. Mnoho lidí mělo náboženské námitky, jiní zase nedůvěřovali v její účinnost nebo se obávali vedlejších účinků. Anglie zavedla povinné očkování v roce 1853 a z tohoto důvodu došlo k vytvoření Anti-vakcinační ligy, která protestovala proti povinnému očkování a hájila právo jednotlivce rozhodovat o svém těle.

Zakladatel antivakčního hnutí

Richard Butler Gibbs (1822–1871) byl irský laik praktikující homeopatii, vegetarián a reformátor stravování, který stál u zrodu hnutí proti povinnému očkování v 19. století. Provozoval svobodnou nemocnici, která byla pro všechny bezplatná.

V roce 1866 byla Richardem Butlerem Gibbsem založena Liga proti povinnému očkování. V roce 1870 měla Liga už 103 poboček, počet členů se navýšil na 10 000 a sympatizovalo s ní na 200 000 lidí. Gibbs v roce 1869 začal vydávat časopis Anti Vaccinator a deset let pracoval jako redaktor časopisu Co-Operator. O rok později tyto dva časopisy sloučil, čímž vznikl časopis Co-operative News.

Foto: Anonymní, Historická lékařská knihovna The College of Physicians of Philadelphia, US Copyright Office, volné dílo

Leták „Death the Vaccinator“, vydané Londýnskou společností pro zrušení povinného očkování koncem 19. století

Jeho rodina se k jeho hnutí proti očkování také přidala a byla velmi aktivní. Jeho manželka vedla Mateřskou ligu proti očkování. Jeho bratr George Sleight Gibbs živící se jako účetní a statistik společně s bratranecem Johnem Gibbsem, jenž autorem prvního proti-očkovacího pamfletu „Our Medical Liberties“ z roku 1854, byli také zapojeni do Ligy proti povinnému očkování.

Richard Butler Gibbs zemřel v roce 1871  a došlo k útlumu aktivity Ligy. Jeho práce však položila základy pro další hnutí proti povinnému očkování ve Velké Británii. Vedení se ujala aktivistka proti očkování, spisovatelka a bojovnice za reformu medicíny Mary Hume-Rothery. Společně s jejím manželem reverendem W. Hume-Rotheryhem založila v roce 1874 Národní ligu proti povinnému očkování.

Mary Hume-Rothery zemřela v roce 1885 v Cheltenhamu a její manžel William o tři roky později.

Město Leicester se stalo místem protivakcinační aktivity a místem mnoha protivakcínových shromáždění. Pochod v Leicesteru, který se konal v roce 1885 byl jednou z nejznámějších demonstrací proti očkování. Sešlo se zde až na 100 tisíc odpůrců očkování. Ti nesli různě zpracované transparenty, dětskou rakev s podobiznou lékaře Edwarda Jennera.

Tento obrovský odpor vedl k založení komise určené ke studiu očkování. Ta v roce 1896 rozhodla, že očkování chrání a zároveň navrhla zrušit tresty za odmítnutí očkování.

Odpor v USA

V roce 1879 vznikla Anti-vakcinační společnost Ameriky jako reakce na povinné očkování proti neštovicím. Tato společnost proti očkování byla založena po návštěvě předním britským odpůrcem očkování Williamem Tebbem. Přidávaly se další organizace, jako například Anti-vakcinační liga New Yorku. Tyto skupiny se snažily omezit nebo úplně zrušit očkovací zákony.

William Tebb (22. října 1830 – 23. ledna 1917) byl anglickým obchodníkem, sociálním reformátem a odpůrcem očkování. Napsal několik antivakcinačních knih. Byl ovlivněn sektou Salford Swedenborgian, která prosazovala fyzickou čistotu, potravinovou reformu a abstinenci.

Foto: William Tebb, https://archive.org/details/prematureburialh00tebbuoft/page/n6/mode/1up, volné dílo

William Tebb

V 50. letech 19. století aktivně vystupoval proti americkém abolicionistickém hnutí, ale kvůli vypuknutí malárie v 60. letech 19. století se s rodinou vrátili do Anglie a usadili se v Londýně. V roce 1869 se stal tvrdým odpůrcem povinného očkování u dětí a připojil se k antivakcinačním kampaním, které se v Anglii konaly. V roce 1880 se podílel na spoluzaložení společnosti London Society for the Abolition of Compulsory Vaccination (LSACV) a založil její oficiální publikaci Vaccination Inquirer. Pracoval jako její předseda až po její rozpuštění roku 1896 a poté byl prezidentem nově vytvořené Národní protivakcinační ligy (NAVL).

Tebb se stal veřejně známým aktivistou proti povinnému očkování proti pravým neštovicím a byl jedním z nejplodnějších spisovatelů publikující knihy proti povinnému očkování. Tvrdil, že člověk o svém těle musí rozhodovat sám.

Moderní hnutí proti očkování

Ve 20. století byly vyvinuty nové vakcíny proti nemocem, jako jsou záškrt, tetanus a černý kašel (DTP vakcína) či spalničky, příušnice a zarděnky (MMR vakcína). Tyto vakcíny však u některých skupin obyvatel vyvolaly obavy o jejich bezpečnost, což vedlo k poklesu proočkovanosti a následným epidemiím.

V roce 2007 založil aktivista Eric Gladen americkou neziskovou organizaci World Mercury Project, která se v roce 2018 přejmenovala na Children's Health Defense. Tato organizace se stala světově známou tím, že vede kampaně proti očkování a šíří dezinformace proti vakcínám.

V letech 2015 až 2023 působil ve funkci předsedy právník Robert F. Kennedy Jr., který v dubnu 2023 oznámil svou kandidaturu na post prezidenta USA. Nakonec však odstoupil z kandidatury na prezidenta a podpořil Donalda Trumpa. 26. dubna se stal ministrem zdravotnictví.

Children's Health Defense brojí proti různým programům veřejného zdraví, jako je očkování a fluoridace pitné vody. Ovlivňuje veřejnost ohledně využívání vakcín ve Spojených státech. Během pandemie COVID-19 propagovala neověřené teorie a zpochybňovala bezpečnost vakcín. V květnu 2021 podala petici k Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv, ve které žádala zrušit autorizaci všech vakcín proti COVID-19. Organizace také tvrdila, že ivermektin a hydroxychlorochin jsou účinné při léčbě proti nemoci Covid-19 i přesto, že nebyl dostatek důkazů o jejich účinnosti.

Zdroje:

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz