Hlavní obsah
Názory a úvahy

Zpochybněním odhodlání českých vojáků Černochová opět zaútočila na Řehku

Foto: Anna Boháčová/MF Dnes+LN se svolením společnosti ProfiMedia

Tak to v životě chodí. Na tváří úsměv a v hlavě se honí myšlenky, jak toho druhého potopit.

Neutuchající spory v resortu MNO působí dojmem, že ministryně Černochová jde za každou cenu po Řehkovi.

Článek

Situace v resortu obrany působí na obyčejného člověka schizofrenním dojmem. A to tak, že dlouhodobě. Zajisté významná část občanů včetně mě považuje kroky současné koalice směřující od počátku ruské agrese k podpoře bojující Ukrajiny za výrazná pozitiva Fialovy vlády. A to včetně tzv. české muniční iniciativy. Stejně tak jsou pozitivní aktivity současné vlády ve věci evropské koalice ochotných.

Pokud však na jednu misku vah položíme nedávné vyjádření premiéra Fialy, že ministryně Jana Černochová, jakož i náčelník Generálního štábu Karel Řehka mají oba jeho důvěru a na druhou misku vah pak opakované výpady ministryně Černochové vůči Řehkovi, potom situace v resortu obrany skutečně působí jaksi schizofrenním dojmem. Jako poslední atak ministryně Černochové vůči Karlu Řehkovi lze vnímat její nedávné vyjádření, že vojáci utíkají z armády kvůli válce na Ukrajině. Tím prostě zpochybnila odhodlání českých profesionálních vojáků případně se zúčastnit bojového zapojení. Přitom toto své zcela neuvážené a nedomyšlené konstatování opřela o argumentaci ve stylu: „Jedna paní povídala,“ pravděpodobně jenom proto, aby zásadním způsobem zpochybnila roli náčelníka Generálního štábu.

Ministryně Černochová nepotřebuje statistická data, jelikož si dokáže „argumenty“ vycucat z prstu

Je podivné, že vysvětlení svého překvapivého vyjádření neopřela o statistická data, ale o údajná sdělení v rámci debat s vojáky, ačkoliv i ona musí mít k dispozici statistická data. A pokud by je neměla, tím by to bylo ještě hůře, jelikož by to dokladovalo, že na řízení resortu obrany jaksi nestačí. Ačkoliv veřejně vystupuje, jako by už dávno měla mít ve své torně maršálskou hůl. Jak se zpívá v písničce z tvůrčí dílny Vodňanský & Skoumal s názvem Maršálové: „Přicházejí, odcházejí maršálové, maršálové, přicházejí maršálové. jen blázen by šel spát.“ Vše působí dojmem, že v resortu ministerstva obrany pod vedením Jany Černochové je jednou z hlavních řídících metod si potřebné „argumenty“ vycucat z prstu. Viz postup ředitele Inspekce ministerstva obrany, který ve snaze vyhovět nadřízenému ministerstvu konstatoval, že šetření podnětu nemůže být uzavřeno s tím, že inspekce nezjistila žádné pochybení a do závěrečné zprávy z předběžného šetření dopsal závěry, které nebyly ani prošetřovány a které si jaksi vycucal z prstu.

Přitom generál Řehka konstatuje, že velení armády má k dispozici statistická data, ze kterých vyplývá, že primární a hlavní příčinou personálních problémů armády je jednoznačně ekonomická situace vojáků. Jelikož rozsah tohoto problému se dle Karla Řehky dramaticky zhoršuje, považuje ekonomickou situaci vojáků nadále za neúnosnou. Zároveň, aniž by komentoval mediálně prezentovaná vyjádření ministryně obrany, kdy mj. řekl: „Znovu opakuji, já jsem toto z úst ministryně nikdy neslyšel. Role velení armády ani generálního štábu není komentovat výroky politiků.“, sdělil, že považuje extrémně škodlivé pro bezpečnost naší země jakékoliv zpochybňování odhodlání našich vojáků jít bojovat a bránit naší zem. Navíc to podle Karla Řehky není ani pravda.

Je nezodpovědné jakkoliv zpochybňovat bojové odhodlání českých vojáků

Čeští vojáci se účastnili celé řady misí. Ve spojení s ruskou agresí na Ukrajině se stále jedná o mnohonárodní bojové uskupení na Slovensku, kterému zpočátku až do loňského července Češi veleli. S ohledem na ruskou hrozbu je nutno vzpomenout účast českých vojáků na misích v Pobaltí, ale i v Polsku, a to včetně letecké ochrany pobaltských zemí a vrtulníkové jednotky Heli Unit v Polsku. Působení české armády na východním křídle vyplývá z našeho závazku vyplývajícího z principu kolektivní obrany NATO. Pokud ještě připomeneme účast českých dělostřelců v Litvě, je nutno s ohledem na reálné ruské hrozby mající ambice obsadit celou Evropu vzít do úvahy, že naši vojáci by byli v pobaltských zemích a v Polsku v první bojové linii. Z tohoto pohledu působí jakékoliv zpochybňovaní bojové odhodlanosti českých vojáků jako vražení kudly do zad.

Nesmíme zapomenout, že čeští vojáci byli přímo zapojeni v rámci svých misí i do bojových operací počínaje nasazením našich chemiků v Kuvajtu v rámci operace Pouštní bouře v roce 1990. Tzn. v podmínkách skutečného boje, kdy se neschovávali na teplých místečkách na ministerstvu obrany. Nejpočetnější zastoupení měla česká armáda v zemích bývalé Jugoslávie, v Iráku a v Afghánistánu. Celkem se misí v rámci jugoslávských konfliktů vystřídalo zhruba osmnáct tisíc českých a československých vojáků, v neklidném Afghánistánu pak 11 500 vojáků a v Iráku přes dva tisíce příslušníků české armády. Nesmíme ani zapomenout, že od roku 1990 zahynulo během působení v zahraničních misích třicet českých vojáků, z toho čtrnáct v Afghánistánu. Jejich památku nelze špinit jakýmkoliv zpochybňováním bojového odhodlání českých vojáků.

S ohledem na korupční kauzy spojené s ODS, ministryně Černochová se pravděpodobně řídí rčením: „Podle sebe, soudím tebe.“

Argumentačně ministryně Černochová odůvodňovala své výpady proti Karlu Řehkovi podezřením na korupční jednání. Přitom jaksi opomněla, že její strana je spojena s celou řadou korupčních skandálů. Pokud to tedy zrekapitulujeme, ministryně Černochová některým svým vystupováním působí na veřejnost dojmem psychopatického narcisty. Nesmíme zapomenout, že statistická data mj. i zcela nezvratně prokazují, že mezi politiky je násobně vyšší zastoupení psychopatů než v populaci obyčejných lidí. Prostě jim často nejde o to sloužit lidem, ale lidi ovládat a zejména pak ovládat jejich peníze. Což stále dokola dokazují různé korupční kauzy, které dokladují i vytváření různých penězovodů z veřejných financí na soukromé účty. Nemusí kapat, stačí, když sype. Viz přehled politických afér v Česku na wikipedii.

Prostě paní ministryně je ta nejchytřejší a kdo se jí, byť jen nepatrně vzepře, má pravděpodobně neodbytné nutkání k naplnění svého nekonečného „maršálského“ ega jej zlikvidovat. Tak jak se to již předtím stalo v případě bývalého náčelníka Vojenské policie Otakara Foltýna, kdy tato kauza se dostala až do úrovně trestního šetření, přičemž státní zastupitelství právní konstrukce ministryně Černochové smetlo ze stolu.

Anketa

Myslíte si, že ministryně Černochová svým nezodpovědným zpochybňováním bojového odhodlání českých vojáků ohrožuje obranyschopnost naší země?
Ano
93,7 %
Ne
6,3 %
Celkem hlasovalo 1043 čtenářů.

Jestliže jsou v rámci ruské hrozby již nyní čeští vojáci v první linii a jestliže již po řadu let čelíme ruské hybridní válce, potom vytváření druhé bojové fronty uvnitř resortu ministerstva obrany bezesporu k zajištění naší obranyschopnosti nepřispívá. V souvislosti s tím je nebezpečné z jakýchkoliv pohnutek zpochybňovat odhodlání českých vojáků bránit naši zem, ale v rámci kolektivní obrany NATO i další státy tohoto obranného uskupení. Jelikož jsem v pracovním procesu zažil tvrdý bossing na vlastní kůži, který jsem ustál, nenechává mne chování ministryně Černochové chladným a začal jsem ze svého důchodu přispívat na drony Nemesis. Osobně se jaksi podivuji, proč se ministryně Černochová nedostala minimálně se svými kauzami spočívajícími v odstavení Otakara Foltýna a současnými opakovanými výpady proti náčelníkovi Generálního štábu Karlu Řehkovi na wikipedii do přehledu politických afér ČR.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz