Článek
Není nad kulaté stoly. Řešení problémů tak zásadních, jako je školní stravování, si nezaslouží jen izolované schůzky. A proto jsem k diskusi nad novou vyhláškou pozval zkrátka všechny. Odborníky z odvětví psychologie, medicíny, pedagogiky, zástupce jídelen, středoškoláků, školek i dětských skupin, náměstky a poslance. A o sdílení zkušeností a názory podložené fakty nebyla nouze. Nutno říct, že nejsem vůbec jediný politik, kterému na rozvolnění pravidel pro jídelny záleží.
Školní stravování je a musí být prioritou z mnoha důvodů, samozřejmě. Rodiče mají v otázce výživy svých dětí celkem jasno – chtějí pro ně to nejlepší. A jak už jsem psal v tomto blogu, ne vždy se v jídelnách dočkají alespoň toho dobrého.
Za těch několik posledních měsíců se ale mnohé změnilo. Ministerstvo zdravotnictví a Státní zdravotní ústav intenzivně pracují na nové vyhlášce a spotřebním koši, do konce kalendářního roku bude hotovo, testovat se začíná snad již letos v květnu. Myslí se na děti s nejrůznějšími intolerancemi, na děti s dietním omezením, na děti s minoritním světonázorem - vegetariány - a… vegany.
Pokud jste teď začali lomit rukama nebo rovnou holí, rád bych se s vámi nejprve podělil o pár opravdu zajímavých čísel a faktů. Přiznávám, také jsem si upravil zprvu kategoricky odmítavý názor. Rostlinná strava je v českém prostředí dlouhá léta démonizovaná, i přes to zažívá v poslední době obrovský boom. A není se čemu divit.
Je to zdravé!
Veganská jídla už opravdu nejsou jenom naklíčené zrní a rajčata, v rostlinné verzi si můžete dát třeba burger, rizoto, nebo dokonce segedínský guláš. Pokrmy tak jsou nejen velmi zdravé (konzumace snižuje riziko onemocnění srdce a cév o 35 % a riziko vzniku nádorů o 26 %), ale také chutné a výživově hodnotnější než maso. Kromě toho je to nástroj boje s dětskou obezitou či cukrovkou.
Je to pro všechny!
Možnosti rostlinné stravy také řeší právě nedostupnost obědů pro děti se zdravotními problémy a intolerancemi, které byly odsouzeny k ochuzeným, okleštěným porcím či k nošení vlastního jídla z domova, které se ve škole obtížně konzumovalo (jídelny to vůbec nemusely umožnit). V poslední řadě přicházely tyto děti o krásný společenský zvyk, společné stolování.
Je to vyzkoušené!
Vědecké studie prokázaly, že vyvážená veganská strava je vhodná pro všechny věkové skupiny, tedy od těch úplně nejmenších dětí až po vysokoškoláky. Na zkoušku zavedly jedno rostlinné jídlo denně třeba menzy Univerzity Karlovy. Veganskou variantu zařazují od podzimu 2023 a zájem studentů se zvýšil z 21 % na 33 %. Cílem menzy je 50 % bezmasé nabídky. Na opačném konci školského systému se nachází dětská skupina Cherry Tree, v níž se rostlinně stravují i ti úplně nejmenší.
Pomáhá to planetě
Generace Z a nejmladší Generace Alfa velmi silně akcentují environmentální témata, změna klimatu se jich totiž přímo týká a týkat bude. Rostlinná strava omezuje vznik skleníkových plynů a mluví se o ní jako o zásadním řešení klimatické krize, k němuž může přispět každý z nás. Možnost aktivně vyjádřit svůj názor (ať už klimatický, či třeba etický, jako je například odsuzování zabíjení zvířat) navíc výrazně zlepšuje mentální pohodu žáků, stejně jako nás všech.
Pozor. Nikdo z vašich dětí nechce dělat vegany. Každý by ale měl dostat možnost určovat si své stravovací návyky sám, v rámci výživově vyvážené stravy, která jim necpe, že bezmasé jídlo jsou jen šišky s mákem. Má dneska žák chuť spíše na kuře, nebo čočkový karbanátek? Přestal student jíst maso, protože nesouhlasí s velkochovy? Objevila se u dítěte alergie na laktózu? Každý si bude moci vybrat, co je mu nejbližší, a nikdo nezůstane o hladu.
Nejlepší cestou totiž nejsou rozkazy a zákazy, ale nadšení, inspirace a motivace. A já vůbec nejsem apoštol zákazu masité stravy. Jen bych si přál volnost a svobodu volby i pro žáky a adolescenty. Je to totiž možné.
Zdroje: