Hlavní obsah
Finance

Akcie společnosti Upstart se na základě výsledků propadly. Je to příležitost k nákupu?

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Unsplash.com
14. 8. 13:37

Náročné makroprostředí nadále vyvíjí tlak na společnost Upstart

Článek

Akcie společnosti Upstart (UPST) byly jedním z největších vítězů na akciovém trhu, když v jednu chvíli vyskočily o více než 300 % díky prodlouženému období krátkých pozic, známkám makroekonomického oživení a nadšení z umělé inteligence.

Tato rally se však v úterý náhle zastavila poté, co společnost Upstart oznámila výsledky za druhé čtvrtletí. Akcie se po skončení obchodování propadly o téměř 20 %, protože společnost v tomto čtvrtletí překonala odhady, ale nabídla neuspokojivý výhled pro třetí čtvrtletí.

Tržby se meziročně snížily o 40 % na 135,8 milionu USD, ale meziročně se zlepšily, což je známka toho, že se firma vzpamatovává z nejhoršího makroekonomického zpomalení, resp. z utahování úvěrového trhu, které bylo důsledkem rychlého růstu úrokových sazeb v posledním roce a půl. Analytici očekávali tržby ve výši 135,3 milionu USD.

Na konci roku se upravený zisk před úroky, zdaněním, odpisy a amortizací (EBITDA) zvýšil z 5,5 milionu USD na 11 milionů USD. Upravený zisk na akcii činil 0,06 USD, což je lepší výsledek než konsensus, který předpokládal ztrátu 0,07 USD na akcii. Společnost Upstart však i nadále výrazně utrácela za odměny vázané na akcie, když v první polovině roku vyplatila 106,7 milionu USD na odměny vázané na akcie. Na základě obecně uznávaných účetních zásad (GAAP) společnost vykázala ztrátu 28,2 milionu USD, tj. 0,34 USD na akcii.

Neříkejte tomu comeback

Přestože se výsledky společnosti Upstart v jednotlivých čtvrtletích zlepšily, z prognózy společnosti na třetí čtvrtletí vyplývá, že dynamika jejího oživení slábne. Pro třetí čtvrtletí společnost stanovila tržby ve výši 140 milionů USD a upravenou čistou ztrátu ve výši 2 milionů USD.

Společnost Upstart sleduje makroekonomické prostředí prostřednictvím ukazatele nazvaného Upstart Macro Index (UMI) a v červnu dosáhl UMI hodnoty 1,68, což je nejvyšší hodnota od doby, kdy společnost začala tento ukazatel před třemi lety sledovat. Hodnota 1,68 znamená, že makroekonomické prostředí způsobí, že míra selhání bude o 68 % vyšší, než by byla v normálním prostředí.

Nárůst indexu byl výraznou změnou oproti trendu v prvním čtvrtletí, kdy index po dosažení maxima v říjnu 2022 klesl. Tehdy se zdálo, že nejhorší makroekonomické protivětry již pominuly, ale zdá se, že to již neplatí.

Investoři, kteří sledují sektor spotřebitelských úvěrů, možná také vědí, že obdobné společnosti jako LendingClub a LendingTree koncem července oznámily neuspokojivé výsledky za druhé čtvrtletí a uvedly, že ve třetím čtvrtletí se očekává zhoršení úvěrového prostředí. Není tedy překvapivé, že společnost Upstart je ovlivněna stejnými protivětry.

Měli byste si koupit akcie Upstart?

Stejně jako širší úvěrový sektor čelí společnost Upstart silným makroekonomickým překážkám v podobě rostoucích úrokových sazeb a slabé poptávky ze strany svých bankovních partnerů.

Počet delikvencí společnosti Upstart oproti prvnímu čtvrtletí vzrostl a společnost je nadále opatrná, pokud jde o širší trendy. Finanční ředitel Sanjay Datta uvedl: „V krátkodobém horizontu zůstáváme obezřetní, pokud jde o načasování zotavení trendů v oblasti delikvence dlužníků a obecněji o zotavení zdraví trhů financování.“

Dlouhodobá příležitost pro společnost Upstart však stále vypadá slibně. Společnost spustila v Coloradu nový program úvěrové linky na bydlení, čímž poprvé vstoupila na trh úvěrů na bydlení v hodnotě několika bilionů dolarů. Do svého programu půjček na automobily také přidala 12 nových států. Její příspěvková marže se rovněž zvýšila na 67 % oproti 47 % před rokem, což ukazuje, že podniká významné kroky směrem k ziskovosti, i když příjmy klesají.

Společnost se také nadále soustředila na dlouhodobé příležitosti. Jak řekl generální ředitel Dave Girouard: „Základní tezí společnosti Upstart je, že vynikající rizikové modely využívající umělou inteligenci zlepší přístup k úvěrům pro všechny. A společnost, která dokáže vytvořit vynikající rizikové modely rychleji než kdokoli jiný, bude z této dramatické transformace úvěrového odvětví těžit.“

Údaje společnosti Upstart ukazují, že její skórování rizik stále překonává tradiční skóre FICO, což by mělo přimět další banky k přijetí jejího modelu.

I když jsou finanční výsledky společnosti v současné době špatné, dlouhodobá příležitost zůstává obrovská a podnik dělá pokroky. Akcie by měly být i nadále volatilní vzhledem k riziku v odvětví, makroekonomickým problémům a vysokému zájmu o krátké pozice na burze. Pro dlouhodobé investory však výprodej vypadá jako dobrá příležitost k nákupu.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz