Hlavní obsah
Finance

Berkshire Hathaway si pohodlně může dovolit vyplácet i dividendy

Foto: Mercurius Pro

Buffettovy výjimečné schopnosti jako investora do akcií i jako akvizitora společnosti položily základ pro tento impozantní růst

Článek

Společnost Berkshire Hathaway Inc. (BRK.A) (BRK.B) si dlouhodobě udržuje pozici jedné z nejúspěšnějších investic na světě. Hodnota společnosti, kterou řídí legendární investor Warren Buffett, za posledních šest desetiletí prudce vzrostla a její tržní kapitalizace přesáhla 1 bilion dolarů. Kdyby si investor ponechal ve společnosti 1 000 USD od doby přibližně před 60 lety, kdy Buffett převzal řízení, investice by se do dnešního dne rozmnožila na více než 44 milionů USD, což překonává rekord většiny akcií.

Buffettovy výjimečné schopnosti jako investora do akcií i jako akvizitora společnosti položily základ pro tento impozantní růst. Jeho disciplinovaný přístup k investování a robustní strategie překonávání trhu podpořily růst společnosti nikoliv díky špičkovým inovacím nebo jedinečné výhodě značky, ale spíše díky čistému finančnímu umu. Buffettovo investiční portfolio zahrnuje významné podíly ve společnostech, jako je Apple, které mu vydělávají miliardy dolarů. Mezi jeho taktické obchodní akvizice patří společnosti jako pojišťovací gigant GEICO, železniční společnost Burlington Northern Santa Fe a společnost Precision Castparts, která se zabývá výrobou průmyslového zboží a kovů.

Spojením těchto dvou investičních přístupů Buffett svůj konglomerát posílil do podoby impéria podniků, které se mohou pochlubit rozsáhlými ekonomickými příkopami, jež jim umožňují přežít a prosperovat bez ohledu na ekonomické podmínky.

Dalším aspektem, který odlišuje společnost Berkshire Hathaway, je její jedinečná strategie alokace kapitálu. Na rozdíl od většiny společností této velikosti, zejména těch s pomalou trajektorií růstu, jako je Berkshire, společnost nevyplácí dividendy. Jedná se o investiční strategii, kterou Buffett pravděpodobně prosazuje. Investoři to považují za výhodný kompromis, protože to Buffettovi umožňuje použít větší kapitál na investice do akcií nebo na „lov slonů“, což je to, čemu říká uskutečnění velké akvizice. Vychází z přesvědčení, že prostředky společnosti jsou lépe využity, pokud jsou reinvestovány do podniku, a následně generují vyšší výnosy.

Jakkoli se tato investiční filozofie může zdát eklektická, přináší pozoruhodné výsledky. Téměř všechny Buffettovy primární podíly nabízejí dividendy. Zdá se, že se přiklání spíše ke spolehlivým hodnotovým akciím než k růstovým, které jsou dividendám méně nakloněny.

Důkazem Buffettova přesvědčení o této filozofii byla dividenda vyplacená společností Berkshire v roce 1967, kterou později označil za „strašnou chybu“. Sám zdůraznil zásadu, že kapitál je lepší přesunout do společnosti, a uvedl, že jeho testem pro dividendy je, „zda můžete i nadále vytvářet více než 1 dolar hodnoty za každý ponechaný dolar“.

Nicméně jak se mění doba, mění se i okolnosti a potřeby. Rychlý růst a zvětšující se velikost společnosti Berkshire Hathaway postupně ztěžují její možnosti provádět působivé akvizice. Buffett tuto skutečnost několikrát připustil, naposledy ve svém dopise akcionářům, v němž poznamenal, že už nemají na výběr z mnoha akvizičních cílů a že „velikost nás dostala do úzkých“. Dále zmínil, že „v této zemi zůstává jen hrstka společností, které jsou schopny skutečně pohnout s Berkshire“.

Současně došlo v uplynulém roce k exponenciálnímu nárůstu hotovostních rezerv společnosti Berkshire, která tak nashromáždila větší hromadu než kdykoli v historii. Současná akumulace činí úctyhodných 277 miliard dolarů v hotovosti a pokladničních poukázkách. Hromada hotovosti se výrazně zvýšila díky značnému prodeji akcií společnosti Apple.

Zvýšený stav hotovosti by mohl být indikátorem pro různé strategické kroky. Jedním z možných kroků by mohla být příprava na další významnou akvizici nebo investici. Případně by to mohl být jen ukazatel toho, že zkušený investor Buffett vnímá trh jako nadhodnocený a raději se rozhodl vyčkat na pokles trhu, aby se chopil výhodných nabídek, než aby přeplácel akcie nebo společnosti.

Při předpovědi budoucnosti se stává pravděpodobnějším scénář, že by Berkshire Hathaway mohla začít vyplácet dividendy. Buffett, kterému je v současné době 94 let, si pozici generálního ředitele neudrží donekonečna. S předáváním pochodně Gregu Abelovi, potenciálnímu příštímu generálnímu řediteli společnosti, by argument obhajující nevyplácení dividend mohl narazit na větší odpor, zejména s téměř 300 miliardami dolarů v hotovosti v rozvaze společnosti a ubývajícími akvizičními příležitostmi.

Dokonce ani dřívější zdůvodnění, že Buffett trvale překonává trh, nemá stejnou váhu jako dříve. Za posledních deset let se výkonnost Berkshire prakticky shodovala s celkovými výnosy indexu S&P 500.

Vezmeme-li v úvahu tyto faktory spolu s Buffettovým vlastním přiznáním omezených vyhlídek na akvizice, ztrácí argument o vynikající kapitálové návratnosti Berkshire na síle. S tržní hodnotou 1 bilion dolarů Buffett dobyl vrchol investování.

Stále držet hotovost investorů v pokladničních poukázkách však nemusí sloužit jejich nejlepším zájmům. Místo toho by jim odčerpání části jejich bohatství ve formě dividend mohlo poskytnout větší finanční flexibilitu, aby mohli investovat nebo utrácet podle svého uvážení.

Ačkoli se zdá stále méně pravděpodobné, že by Berkshire za Buffettovy vlády uskutečnila nějaký velký obchod, volání po tom, aby společnost vyplácela dividendy, sílí. Jakkoli může být vyplácení dividend transformační, pravděpodobně vstoupí v platnost zhruba v příštím desetiletí.

Berkshire Hathaway již několik let investuje své miliardy do zpětného odkupu akcií. Pohodlně si může dovolit vyplácet i dividendy a jejich vyplácení by mohlo posloužit jako odměna těm investorům, kteří společnosti po celá ta léta věřili.

Toto rozhodnutí, pokud by bylo přijato, by Buffettův odkaz nezpochybnilo, ale spíše uctilo. Svědčilo by o jeho dlouhodobé investiční filozofii a zaměření na hodnotové investory. Umožnit akcionářům podílet se na obrovských úspěších společnosti, aniž by byli nuceni prodávat své akcie, by zvýšilo důvěru investorů a posílilo Buffettovu vizi posílení postavení investorů.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz