Hlavní obsah
Internet a technologie

Jak AI mění technologie a proč byste měli investovat do těchto předních společností

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Unsplash.com
30. 4. 11:45

Podívejte se na tyto zajímavé příležitosti.

Článek

Umělá inteligence (AI) proniká do průmyslových odvětví již řadu let, ale do popředí zájmu se dostala až s vydáním aplikace ChatGPT. Mluví se o ní v investiční komunitě a u vodních chlaďáků po celé zemi. Co to ale přesně je?

Umělá inteligence zdaleka přesahuje rámec „inteligentních“ (a někdy zlověstných) robotů ve filmech nebo chatbotů, jako je ChatGPT. Jejím základem je koncept využití strojů k řešení problémů, které dříve závisely na zásahu člověka. Strojové učení, které je podmnožinou umělé inteligence, znamená, že aplikace v průběhu času zlepšují svůj výkon tím, jak spotřebovávají data.

Těžké váhy ve zdravotnictví

Zdravotnictví je odvětví, které přímo křičí o umělé inteligenci. Vývoj léků stojí miliardy dolarů na výzkum a vývoj a má vysokou míru selhání. Odhady říkají, že méně než 15 % léků, které vstoupí do klinických zkoušek, bude schváleno, a to nepočítáme ty, které se do fáze zkoušek nikdy nedostanou. Společnosti jako AbbVie (ABBV) využívají schopnost umělé inteligence rozpoznávat vzorce a třídit obrovské množství dat pro objevování léků.

Existuje několik důvodů, proč si AbbVie zamilovat, například její tržby ve výši 58 miliard dolarů v roce 2022 a provozní cash flow ve výši 25 miliard dolarů, působivé portfolio vyvíjených léků a 4 % dividenda, která se od založení společnosti v roce 2013 každoročně zvyšuje. V letošním roce byly v USA uvedeny na trh biosimilars pro lék Humira, takže AbbVie zaznamená pokles těchto tržeb, nicméně nové léky Skyrizi a Rinvoq podle prognóz vyplní velkou část této mezery s celkovými tržbami 17,5 miliardy USD do roku 2025.

AbCellera Biologics (ABCL) je malá společnost (tržní kapitalizace 2 miliardy USD), která by mohla zaujmout investory s vysokou tolerancí k riziku. Technologie společnosti využívá strojové učení k rychlejšímu objevování protilátek pro farmaceutické společnosti. Má několik významných partnerů, včetně společnosti AbbVie. Tržby a příjmy společnosti díky COVID-19 vyskočily, ale investoři by si měli uvědomit, že společnost očekává návrat k ztrátovosti v roce 2023 a je stále spekulativní.

Umělá inteligence zasahuje také do péče o pacienty a roboticky asistovaných chirurgických systémů. Společnost Intuitive Surgical (ISRG), jejíž platforma da Vinci je zdaleka vedoucí na trhu, vidí v AI způsob, jak zlepšit péči. Společnost ji využívá k dolování dat z milionů zákroků a navrhování špičkových nástrojů, které budou pomáhat chirurgům a zlepšovat výsledky pacientů. Společnost Intuitive zveřejnila hvězdné výsledky za první čtvrtletí, kdy počet zákroků meziročně vzrostl o 26 % a tržby o 14 % na 1,7 miliardy dolarů. Společnost je vysoce zisková s 27% provozní marží, nemá žádný dlouhodobý dluh a vzhledem k rostoucímu počtu pacientů a stárnoucí populaci má sekulární příznivý vítr.

Technologičtí giganti

Společnost Microsoft (MSFT) se postarala o velký rozruch svou investicí 10 miliard dolarů do zakladatele společnosti ChatGPT OpenAI. Jedním z cílů je vybudování tržního podílu vyhledávače Microsoft Bing. V současné době dominuje vyhledávač Google společnosti Alphabet s téměř 85 % trhu, což však dává vyhledávači Bing prostor k růstu.

Použití nástrojů umělé inteligence umožnilo jednomu zákazníkovi společnosti Microsoft vytvořit shrnutí recenzí z tisíců stránek dat za zlomek času, který by byl potřeba k ručnímu zpracování. Společnost Microsoft také začleňuje AI a strojové učení do své kybernetické bezpečnosti a cloudová platforma Azure je nedílnou součástí mnoha vývojářů. Druhé čtvrtletí fiskálního roku 2023 přineslo společnosti 52,7 miliardy dolarů tržeb s 2% meziročním růstem; provozní zisk sice mírně poklesl na 20,4 miliardy dolarů, ale jeho 39% marže je stále fantastická. Akcie se obchodují poblíž svého 52týdenního maxima, takže noví investoři by mohli zvážit vyčkání na pokles.

Společnost Amazon (AMZN -4,11 %) možná není první, koho napadne umělá inteligence, ale možná by měla. Jeho algoritmy sledují zvyky spotřebitelů, aby mohly efektivně cílit reklamu. Například společnost vyrábějící krmivo pro domácí mazlíčky využívá AI Amazonu k cílení reklamy tak, aby oslovila majitele domácích mazlíčků. Příjmy společnosti Amazon z digitální reklamy se za dva roky téměř zdvojnásobily z 19,8 miliardy dolarů na 37,7 miliardy dolarů.

Amazon nabízí mnohem více. Například Amazon Bedrock usnadňuje vytváření aplikací s umělou inteligencí. Zákazníci mohou vytvářet chatboty, generovat texty nebo sumarizovat a další funkce pomocí nástrojů dostupných prostřednictvím Amazon Web Services (AWS). AWS nyní představuje pro Amazon roční obrat 85 miliard dolarů s 29% provozní marží v roce 2022.

Společnost Amazon byla v důsledku pandemie COVID-19 zasažena nepříznivými vlivy, jako je inflace a zvýšené náklady na pracovní sílu. Společnost však investuje velké prostředky do své budoucnosti a dlouhodobí investoři mohou akcie nakoupit 27 % od 52týdenního maxima a 43 % od tříletého maxima. Krátkodobé otřesy by mohly být ještě větší, proto je rozumné zprůměrovat náklady v dolarech.

Nezapomeňte na krumpáče a lopaty

Nejlepším způsobem, jak vydělat na zlaté horečce, není jen těžba zlata - je to prodej krumpáčů a lopat těm, kteří zlato těží. Aplikace umělé inteligence vyžadují obrovské množství dat, výpočetního výkonu a síťových schopností a síťová infrastruktura společnosti Cloudflare (NET) má odpověď. Zákazníci, kteří využívají Cloudflare, se mohou zbavit drahých lokálních serverů ve prospěch cloudu.

Společnost Cloudflare má datová centra v blízkosti 275 měst po celém světě. Díky tomuto modelu edge-computing data v její síti necestují na velké vzdálenosti, takže jsou rychlejší, bezpečnější a spolehlivější. To je důvod, proč společnost Nvidia, lídr v oblasti pokročilých platforem umělé inteligence, spolupracuje se společností Cloudflare.

Tržby společnosti Cloudflare v roce 2022 dosáhly 975 milionů dolarů (49% meziroční nárůst) a v roce 2023 předpokládá tržby ve výši 1,3 miliardy dolarů. Významné zisky podle obecně uznávaných účetních zásad (GAAP) budou společnosti Cloudflare pravděpodobně ještě několik let chybět a akcie nejsou levné při 21násobku tržeb, takže tato investice je nejvhodnější pro ty, kteří mají dlouhodobě růstové myšlení a zvládnou mírné riziko a volatilitu. Společnost vede zakladatel Matthew Prince, má obrovský oslovitelný trh a obchoduje se 37 % pod svým 52týdenním maximem.

Umělá inteligence je víc než jen módní slovo poslední doby. Firmy ji využívají a investují do ní už léta. Současný nástup do hlavního proudu nabízí investorům řadu možností napříč odvětvími. Ty výše uvedené jsou jen špičkou ledovce.

Reklama

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz