Hlavní obsah
Finance

Počet aktivních účtů a hodin streamování u společnosti Roku stále roste

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Shutterstock
9. 8. 16:13

Tento streamovací byznys může investorům poskytnout přímý kontakt s rostoucím odvětvím.

Článek

Dobrým nápadem, jak dosáhnout vysokých potenciálních výnosů, je investovat do širokých sekulárních trendů, které zažívají rychlý růst. Technologie mají vliv na chování spotřebitelů a ti nejchytřejší investoři dokáží tyto změny rozpoznat a vylepšit svá portfolia.

Čtenáři jistě znají odvětví streamingu. Zatímco společnostem jako Netflix a Walt Disney je věnována velká pozornost, investoři by se měli zaměřit na mnohem menšího hráče v oboru, jako je Roku (ROKU).

Přestože akcie v roce 2023 prudce vzrostly o 114 %, jejich cena se oproti svému vrcholu (k 7. srpnu) snížila o 82 %. A nyní se prodává za atraktivní poměr ceny k prodejní ceně 3,8, což je pod historickým průměrem akcie 10,7. Kromě levného ocenění uvádíme důvody, proč si Roku dnes zaslouží investiční pozornost.

Čekání na zotavení

Od začátku roku 2022 je dobře známo, že trh s digitální reklamou zažívá těžké období. Vzhledem k obavám z možné recese, která stále hrozí, nejsou výdaje na reklamu takovou prioritou, jakou by mohly být v dobách silné ekonomiky. To poškozuje společnost, jako je Roku, která generuje značné příjmy z prodeje reklamy.

Přestože výhled vedení společnosti předpokládá, že obtížné tržní podmínky budou přetrvávat po celý zbytek roku, existují některé povzbudivé signály, na které mohou investoři poukázat. V dopise akcionářům za druhé čtvrtletí roku 2023 je zmíněno, že některá odvětví, jako je například výroba spotřebního zboží a zdravotnictví a wellness, vykazují vyšší výdaje na reklamu. Společnosti Alphabet a Meta Platforms, giganti v odvětví digitální reklamy, ve svých posledních čtvrtletích vykázaly zrychlující se růst tržeb.

Navíc je možné, že šance, že se za rohem objeví silná recese, se snižují. Míra nezaměstnanosti je nízká, trh práce je silný a spotřebitelská důvěra má od léta loňského roku rostoucí tendenci. To by mohlo vést k tomu, že optimistické manažerské týmy zvýší své výdaje na Roku.

Dobrou zprávou však je, že ekonomika se podstatně méně času smršťuje než rozpíná. Je tedy jen otázkou času, kdy se digitální reklamní průmysl, který je do jisté míry cyklický, vrátí na cestu k potenciálnímu příjmu 1,4 bilionu dolarů do roku 2030.

Segment platformy společnosti Roku, do kterého jsou zahrnuty příjmy z reklamy, zaznamenal oproti druhému čtvrtletí loňského roku 11% nárůst příjmů. Pro aktuální čtvrtletí se předpokládá, že celkové tržby společnosti vzrostou o 7 %. To je stále zdravé tempo expanze, které je mnohem lepší než 9% pokles výdajů na reklamu v tradiční televizi v USA v minulém čtvrtletí.

Je působivé, že tyto překážky nezabránily společnosti Roku v meziročním nárůstu počtu aktivních uživatelů o 16 % na 73,5 milionu. Sledovanost zůstává silná, protože v minulém čtvrtletí bylo na platformě streamováno 25,1 miliardy hodin obsahu. Tyto údaje naznačují, že společnost Roku má před sebou dlouhou cestu růstu.

Na vysoké úrovni je Roku platformou, která spojuje diváky s jejich oblíbenými pořady a filmy, obsahové společnosti, které se snaží oslovit spotřebitele, a inzerenty, kteří chtějí oslovit masové publikum. Jinými slovy, jedná se o trojstranný ekosystém, který těží ze síťových efektů, což je silná konkurenční výhoda.

Je to jako setrvačníkový efekt. Roku sdružuje všechny populární streamovací aplikace na jednom místě, což je cenná nabídka, která časem přirozeně přitáhne více aktivních účtů. Tyto aktivní účty již prokázaly, že na platformě sledují stále větší množství obsahu. Průměrný účet Roku ve druhém čtvrtletí streamoval na svých televizorech téměř čtyři hodiny obsahu denně.

Rostoucí uživatelská základna spolu s angažovanějšími uživateli je přesně to, co inzerenti rádi vidí. Platforma Roku by měla být stále cennější a s rostoucím počtem uživatelů by měla generovat větší příjmy. Pro začínající společnost by bylo téměř nemožné vytvořit to, co Roku, kdyby začínala od nuly.

Vzhledem k tomu, že dlouhodobý růst streamingu působí v její prospěch, je podnikání společnosti Roku v dobré pozici, aby se jí dlouhodobě dařilo. A to by mělo stačit k růstu akcií.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz