Hlavní obsah

Trh opět špatně sází na Fed. Překvapí i počtvrté v řadě?

Foto: Unsplash.com

Trhy už čtvrtý rok za sebou podceňují jestřábí přístup Fedu.

Článek

Fed znovu překvapí? Trhy čtvrtý rok v řadě špatně odhadují jeho postoj k sazbám, varuje Deutsche Bank

Zatímco investoři očekávají další firemní výsledky, akciové trhy vstupují do dne beze směru. Na dluhopisovém trhu ale v úterý zavládlo napětí – červnová inflace totiž vzrostla nejrychleji od začátku roku 2025. Množí se obavy, že důsledky celní politiky USA se začínají promítat do reálných cen.

Makro stratég Deutsche Bank Henry Allen ve své poznámce upozorňuje na hlubší problém: inflační rizika podle něj trh stále podceňuje. „Je tu pozoruhodná míra klidu napříč klíčovými aktivy, přestože předchozí inflační vlna v letech 2021–2023 nebyla vůbec předvídána,“ píše Allen.

A upozorňuje na trend, který se už čtyři roky opakuje – trhy přecenily, jak mírný postoj zaujme americký Fed. „Začátkem letošního roku futures sázely na snížení sazeb do června – a to se nestalo,“ připomíná Allen.

Celní hrozby a tichý návrat inflačního strašáka

Podle Deutsche Bank se nyní spojuje několik faktorů, které by mohly inflaci znovu vyšponovat:

  1. Tarify – Trumpova nová vlna cel (včetně 10% základu pro většinu zemí a sektorových cel na ocel, hliník, automobily) by mohla dramaticky zvýšit náklady, zejména pokud 1. srpna dojde k jejich skutečnému zavedení. Trh přitom tyto hrozby téměř nebere v potaz.
  2. Růst cen spotřebního zboží – červnové CPI ukázalo rekordní měsíční nárůst cen domácích spotřebičů, což může být předzvěstí šíření inflačních tlaků napříč celým spotřebním košem.
  3. Sázky na cla EU a Kanady – podle Allenových dat dávají sázkové trhy 28% šanci na zavedení amerických cel vůči EU a 43% šanci na 35% clo vůči Kanadě. Pokud k nim dojde, bude to pro trhy velké překvapení.
  4. Očekávané protiopatření – Evropská unie má již připravený seznam amerických produktů, na které by mohla uvalit cla v odvetě. Pokud se tarify rozšíří globálně, vznikne tlak na přeskupení dodavatelských řetězců, což dále zvyšuje náklady.

Inflační dopady zadlužení a geopolitiky

Allen dále upozorňuje na rozpočtové deficity USA a dalších ekonomik, které by mohly vyvolat krátkodobou inflační vlnu. „I když inflace dlouhodobě není efektivní nástroj pro snížení dluhu – protože investoři si to rychle promítnou do vyšších výnosů – v krátkém horizontu může překvapivá inflace vládám pomoci,“ vysvětluje.

Vedle toho nelze vyloučit nepředvídatelné šoky, jako byl nedávný konflikt mezi Íránem a Izraelem, který krátkodobě vystřelil ceny ropy. I takové faktory mohou zcela změnit tržní očekávání inflace a sazeb.

Trhy si z minulosti nic nevzaly

Podle Deutsche Bank je hlavní problém v tom, že investoři se stále chovají, jako by inflace byla pod kontrolou. Od roku 2021 opakovaně očekávají, že Fed sníží sazby – ale ten je naopak opakovaně drží výše, než se čekalo.

A historie se zřejmě opakuje i letos. Futures začátkem roku sázejí na snížení sazeb – ale červnová inflace a hrozby cel ukazují, že Fed k tomu nebude mít prostor. Allen proto varuje: „Rizika zvyšující inflaci jsou stále podhodnocována. Trhy se mohou znovu nehezky mýlit.“

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz