Článek
Reality show Big Brother byla v Česku poprvé představena v roce 2005, tehdy v luxusní vile v Praze bylo 17 účinkujících a vítězem se stal David Šín s přezdívkou Shrek.
Nyní o 18 let později začíná druhá řada reality show, která je však stejná pouze názvem. Tvůrci dali dohromady dva pořady, jedním je Farma a tím druhým Vyvolení nebo také Big Brother. Zatímco Vyvolení začali v roce 2005 a s přestávkou se v televizi drželi do roku 2013, Big Brother začal i skončil v roce 2005.
Dnešní podoba této reality show by se však v televizi uchytit mohla. Nejedná se totiž jen o pozorování lidí, kteří si žijí v blahobytu a nic jim nechybí. 16 jedinců, kteří jsou v mnoha ohledech originální (pro některé až zvláštní), jsou rozdělení do dvou skupin po osmi. První skupina bude týden žít ve vile a druhá jako trampové ve vymezeném prostoru na zahradě, který je ohraničený dřevěným plotem. Účastníci sociálního experimentu mají v místě jejich týdenního pobytu karimatky, spacáky a ohřívají se u ohně. Zda se v příštích dnech a týdnech bude osazenstvo prohazovat, to ukážou až další díly.
Co to je sociální experiment a proč se tak označuje Big Brother?
Sociální experiment není nový pojem. Už v druhé polovině 20. století bylo několik experimentů, které se zapsaly do podvědomí lidí. Byly to například Milgramův experiment nebo Stanfordský experiment. Oba zmíněné pokusy ukazují, jak se lidé dokáží přizpůsobit či je dokonce dokáže ovládnout pocit moci natolik, že si přestanou uvědomovat, kdo jsou.
U pořadu Big Brother bude zajímavé sledovat, jak skupina trampů zvládne pobyt venku a zda skupina ve vile, bude alespoň trochu ohleduplná, nebo jim bude úplně jedno, co s těmi venku bude.