Článek
Jak jsme již diskutovali v kapitole o moderní době, hlavním cílem této éry je digitalizovat téměř všechny služby. To zahrnuje i nákupy na internetových stránkách, vyřizování záležitostí na úřadech, převody peněz v internetovém bankovnictví a mnoho dalších činností. Musíme být však velmi opatrní, pokud jde o místa, odkud objednáváme zboží, nebo kam zadáváme naše přihlašovací údaje do internetového bankovnictví. Bez obezřetnosti bychom tak mohli o své peníze v mžiku přijít.
Než se však posuneme dále, bude nutné si vysvětlit zjednodušeně pár informací, jak vlastně fungují internetové stránky. Každý počítač na světě připojený k internetové síti má vlastní a jedinečnou IP adresu (kombinaci čísel oddělené tečkami, kupříkladu 127.000.00.0), kterou počítačům přiděluje poskytoval internetu. Některé speciální počítače, známé jako servery, jsou neustále v provozu a připojené k internetové síti. Na tyto servery se proto umisťují data, která potřebujeme mít neustále dostupná v jakoukoli dobu, odkudkoli na světě, což se týká i internetových stránek. Pokud se server odpojí od internetu, stránky se nám jeví jako nedostupné. Naopak, pokud se od internetu odpojí náš počítač, jeví se nám jako nedostupné úplně všechny stránky. To je celé tajemství online světa.
Pro návštěvu internetových stránek bylo v minulosti nezbytné vyvinout internetový prohlížeč, který umožňuje online prohlížení webových stránek. Navíc bylo nutné vytvořit mechanismus, který umožní nahradit složité IP adresy serverů jednoduššími a zapamatovatelnějšími názvy webových stránek.
Samotné internetové stránky se vytváří pomocí určitých programovacích jazyků, tudíž je každá stránka složena z obvykle dlouhého textu (kódu) plného zkratek, příkazů, čísel a dalšího textu. Abychom se v tomto textu bez znalosti programování vyznali, musí se pomocí internetového prohlížeče přeložit programový kód na vizuální podobu stránky obsahující obrázky, odkazy a běžný text.
Nicméně většina internetových prohlížečů obsahuje skrytý vývojářský režim, což umožňuje zobrazení a kopírování programového kódu internetové stránky. S vhodnými počítačovými schopnostmi je možné s pomocí zkopírovaného kódu vytvořit dokonalou repliku stránky, která není od původního originálu rozeznatelná.
Na falešných stránkách lze pohodlně vyhledávat, nakupovat i platit platební kartou přesně tak, jako na originálních stránkách známých prodejců. I kdyby se platba nakonec neuskutečnila, rozhodně jsme na falešných stránkách uvedli citlivé údaje o naší osobě a platební kartě. To samé platí u internetového bankovnictví, ve kterém bychom pro změnu vyplnili naše přístupové údaje k našim účtům. Nevědomky jsme tak poskytli naše citlivé údaje cizí osobě, která vytvořila falešné stránky s úmyslem získat přesně tyto informace.
Abychom se vyhnuli poskytnutí svých údajů falešné stránce, je důležité soustředit se na několik klíčových faktorů, jež nám mohou naznačit, že se nejedná o originální stránku. Stejně tak, jako má každá stránka jedinečnou IP adresu, musí mít stránka i jedinečný název. Představme si další situaci, ve které každý týden nakupujeme zboží na internetové stránce www.kupujizde.cz. Stránku dobře známe, jedná se o internetový obchod (eshop), platíme vždy platební kartou předem a zboží nám obvykle dorazí do druhého dne. Přichází znovu den nákupu a do internetového vyhledávače, kupříkladu Google, zadáme „kupujizde“. Vyhledávač nám během chvilky vyhledá stránky s přesným nebo podobným názvem. Ve většině případů bude naše požadovaná stránka mezi prvními výsledky. Někdy se však může stát, že nám vyhledávač nabídne i falešnou stránku www.kupuji-zde.cz. Na první pohled může falešná stránka vypadat identicky jako originál, takže pokud nezaznamenáme nepatrný rozdíl v názvu adresy internetové stránky včas, můžeme se stát obětí podvodu. Adresa stránky je tak velice důležitým faktorem, kterému bychom měli věnovat vždy velkou pozornost. V adrese stránky se také nemusí měnit jenom samotný název, ale také přípony, tudíž falešné stránky mohou být ve tvaru www.kupujizde.net, www.kupujizde.com, www.kupujizde.org a mnoho dalších.
Adresa originálních stránek zůstává nezměněná po celou dobu jejich existence, proto je důležité si pamatovat jejich název. Přestože není možné si pamatovat každou webovou stránku, kterou navštěvujeme, je vhodné si alespoň zapamatovat ty, na nichž nakupujeme, nebo se přihlašujeme. Týká se to především internetových obchodů, sociálních sítí, cloudů (zálohy souborů na internetu), internetového bankovnictví, stránek úřadů a tak podobně. V případě, že si nejsme čímkoli jistí, měli bychom se poradit, nebo požádat o pomoc zkušenější osobu.
_______________________
* Poznámka: další časté způsoby změny názvů adres falešných stránek mohou být (www.kupujizde.cz – vzor):
- www.kupuji.zde
- www.kupujuzde.cz
- www.kupujizzde.cz
- www.kupujitady.cz
- www.kupujzde.cz