Článek
Úvodem
Svět se za poslední roky stal více materialistický a sen o velkém finančním polštáři je cílem mnoha lidí. Aby se tento sen uskutečnil, musí člověk vynaložit nemalé úsilí a několik let až desetiletí odkládat část svých příjmů. Spoří si tak finanční prostředky nejen na horší časy, ale také na důstojný důchod bez obav z budoucnosti. V životě většiny z nás nacházíme tři základní etapy, které nás provází od první výplaty v prvním opravdovém zaměstnání až do konce našich životů.
První etapou rozumíme nalezení naší nové práce a získání první výplaty. V tomto ohledu nezáleží, jaké vzdělání máme nebo jak úspěšní jsme v nové práci, ale jaké dovednosti jsme se během dospívání naučili od našich rodičů, prarodičů, sourozenců či vrstevníků. Obdržení prvního platu pro nás znamená jistou formu finanční nezávislosti na našich rodičích a začínáme žít tak, jak to vyhovuje nám. To nám přináší mnoho nových nákladů, které jsme do té doby neznali, nebo jsme jim nevěnovali takovou pozornost. Kupujeme si věci, jež nám dělají radost, cestujeme a objevujeme nová místa, poohlížíme se po vlastním bydlení, plánujeme svou budoucnost a zároveň se učíme řídit své výdaje vzhledem k příjmům. V této etapě proto obvykle nedisponujeme větším objemem peněz a není na tom vůbec nic špatného.
Druhá etapa je pro nás asi nejnáročnější, protože naše sny a cíle obvykle doprovázejí nejrůznější závazky, jako jsou například úvěry na bydlení, na vybavení bytu, na pořízení auta nebo také na základní kapitál k rozjezdu podnikání. Mimo tyto povinnosti také zakládáme rodinu a přebíráme zodpovědnost nejenom za sebe, ale i za naše děti, partnera a v některých případech i za naše rodiče nebo prarodiče. V tomto ohledu již potřebujeme být finančně gramotní a část svých příjmů začít odkládat stranou na nepředvídatelné události, které nás mohly v životě vážně zasáhnout.
Etapa třetí nastává v okamžiku, kdy odcházíme do starobního důchodu, a příjmy nám skokově klesnou. Po celý život jsme odváděli určitý podíl naší mzdy ve formě sociálního pojištění státu, přičemž jeho výše následně určuje výši našeho starobního důchodu. Zjednodušeně řečeno, čím více jsme odváděli státu prostřednictvím sociálního pojištění, tím vyšší bývá i výše našeho budoucího starobního důchodu, a naopak. Jedno pravidlo však platí vždy: starobní důchod je vždy nižší než naše mzda, na kterou jsme byli desítky let zvyklí. V tomto okamžiku hrají úspory tu nejvyšší úlohu, protože díky nim nemusíme provádět radikální změny v našem dlouhodobě ustáleném životním standardu a obávat se, že není možné prožít stáří důstojně.
Úspory tvoří nedílnou součást našeho života a jejich ztrátou můžeme čelit vážným problémům. Proto je nezbytné pečlivě střežit své úspory a chránit je před všemi riziky a podvody, které se v moderní době mohou vyskytnout.
Dovolím si zde ještě napsat jedno přísloví: „Štěstí přeje připraveným.“
Moderní doba
Co je to moderní doba, jak jí charakterizovat, co je odlišného od té „nemoderní“, a jaké jsou mezi nimi rozdíly? To jsou otázky, na které je dost složité odpovědět, nicméně se o to v následujících odstavcích pokusím a popíši i pár příkladů k lepšímu pochopení.
Prvním aspektem moderní doby je plynutí času. Čas představuje rozhodující faktor našich životů, umožňuje nám setkávat se s přáteli a rodinou, dodržovat pracovní termíny a dostavit se včas tam, kde je naše přítomnost očekávána. Ze své podstaty nám čas pomáhá orientovat se ve svém životě. Od chvíle narození se jím řídíme, víme, kdy máme vstávat, kdy máme jíst a kdy spát. Díky němu si pak můžeme dále naplánovat povinnosti, koníčky a záliby, dovolenou či výlety, nebo například odpočinek potřebný k načerpání nových sil. Čas také disponuje schopností rychle věci měnit a uvést nás do stresových situací. Vyjeli jsme pozdě do práce, nestíháme všechny povinnosti, nebo jsme na krásné dovolené a čas zdánlivě ubíhá rychleji. Proč tu mluvíme o čase a jakou má souvislost s moderní dobou? Hned si to vysvětlíme. Dnes dochází ke zrychlení všeho, informace a zprávy k nám proudí téměř v reálném čase. Jak se má náš příbuzný? Stačí zavolat. Co se stalo ve světě? Stačí otevřít internetový prohlížeč, sociální sítě, zapnout televizi nebo rádio. Stav svého konta zkontrolujeme pár kliky na chytrém telefonu nebo počítači. I přesto, že žijeme ve fantastické době, kdy už nemusíme posílat dopisy či trávit celý den ve městě kvůli vyřizování záležitostí a většinu potřeb zvládneme pohodlně z domova, tato změna přináší i svá negativa. Stejně jako umíme rychle získat nové informace, musíme se také rychle a správně rozhodovat.
Technologický pokrok. Technologie v dnešní době významně ovlivňují prakticky všechny oblasti lidské činnosti, což se projevuje širokým spektrem dopadů na společnost, ekonomiku i kulturu. Umožňují nám objevovat nové zdroje, zefektivnit dosavadní procesy, vyvíjet nové materiály nebo léky. Díky rozvoji všech oblastí také lépe rozumíme světu a důsledkům lidské činnosti, což nám umožňuje být k přírodě více ohleduplní.
Důvěřivost k lidem. Jedná se vlastnost, pro kterou v dnešním světě často není místo. S rozvojem telefonních linek a internetu jsme spojeni s kýmkoli na jakoukoli vzdálenost, bez ohledu na to, zda dotyčného člověka známe osobně a jakou informaci nám zrovna sděluje. Už to nemusí být ta paní z pobočky, protože pobočky postupně zanikají a svět se transformuje ke kompletní digitalizaci. V tomto prostředí není mnoho příležitostí k budování dlouhodobé osobní důvěry ke konkrétní osobě, což může narušit naši schopnost rozhodovat se, neboť bez důvěry chybí opora a jistota.
Falešné zprávy jsou dalším rysem moderní doby. Cílem falešné zprávy může být například manipulace veřejného mínění, ovlivňování politických procesů, podkopávání důvěry určitých zdrojů informací vedoucí k nedůvěře veřejnosti, vyvolání zmatku nebo chaosu. Někdy jsou falešné zprávy úmyslně vytvářeny za účelem získání finančního prospěchu, což vede k nekalému obohacení na úkor méně informovaných jedinců. Jelikož tyto praktiky provádějí ve většině případů chytří a vzdělaní lidé, není možné tyto činnosti snadno a rychle odhalit a bez větších následků pachatele včas dopadnout.
V současné době se nám otevírají nepřeberné možnosti k osobnímu rozvoji a získání určitého stupně nezávislosti. S tím, jak se nám naskýtá široká paleta výhod, rovněž narůstá nutnost obezřetného uvážení a použití zdravého rozumu při přijímání jakékoli informace. Svět samotný se neubírá nutně k horšímu, spíše nám poskytuje pole pro zkoumání charakterů a morálních rozhodnutí, jež podněcují k zamyšlení nad tím, kde leží hranice naší důvěry a solidarity.