Hlavní obsah
Cestování

Za pouhých 15 tisíc ročně lze od září neomezeně létat po světě

Foto: Pixabay.com

Za 600 euro můžete od 1. 9. neomezeně cestovat všude tam, kam létají nízkonákladové maďarské aerolinie Wizz Air. A to už je lítačka, jak se patří. I legendární létající Čestmír by záviděl.

Článek

Roční kupón na MHD v Praze stojí 3650 korun a roční lítačku po světě teď seženete ani ne za čtyřnásobek. Za cenu lepšího mobilu tak budete mít půlku světa jako na dlani. O tom se nesnilo ani létajícímu Čestmírovi ze stejnojmenného pohádkového seriálu.

S maďarskou nízkonákladovou leteckou společností Wizz Air můžete zavítat do 57 zemí Evropy, Afriky a Asie. Mimo jiné lze navštívit Bahrajn, Egypt, Izrael, Jordánsko, Maroko, Omán, Spojené arabské emiráty, Srí Lanku nebo Saúdskou Arábii.

Po konceptu „all you can eat“, který známe z restaurací, kde toho za určitý poplatek smíte sníst, kolik chcete, přichází koncept „all you can fly“ (vše, co můžete nalétat). Tento systém je poměrně nový, i když podobný už mají i společnosti Frontier Airlines ze Spojených států nebo malajsijská AirAsia.

Nyní s ním přicházejí i maďarské aerolinky. Do 16. srpna u Wizz Air dokonce platila zvýhodněná cena roční permanentky (499 eur), poté se zvýšila na nynějších 599 eur. Od září tak budou mít předplatitelé možnost cestovat do destinací v Evropě, severní Africe, na Blízkém východě a v Asii, pokud si rezervují volný let nejpozději tři dny před odletem a zaplatí paušál 9,99 eur (cca 250 korun).

Pokud jste se narodili s atlasem v ruce, s nákupem permanentky raději neotálejte. Wizz Air totiž uvádí, že prodává 10 000 lítaček, které jsou rozděleny po jednotlivých letištích, kde působí. Několik letišť už je ale vyprodaných. Pokud lítačku neseženete v Praze, zkuste třeba Vídeň nebo Bratislavu.

Já si permanentku nekoupím, protože se létat bojím, ale v životě by mě nenapadlo, že by si i tak nízkonákladový člověk jako já mohl dovolit roční letenku, která by mu umožnila snídat v Paříži, obědvat v Římě a večeřet v Londýně. Co na tom, že bych snídal, obědval a večeřel pouze akční jídlo z hypermarketů, i tak je to pro mě představa jako z říše snů a pohádek. Místo nedělního výletu do Chuchle nebo do ZOO bych teoreticky mohl vyrazit na kraj světa.

Pokud jste přelétaví a lítačka od Wizz Air vás zaujala a máte na ni zálusk, buďte opatrní a pořádně si zjistěte obchodní podmínky. Wizz Air totiž na svých stránkách upozorňuje, že dostupnost sedadel není pro držitele členství v programu „All you can fly“ zaručena a bude záviset na několika vnějších a vnitřních faktorech. Jaké faktory to jsou, to se mi nepodařilo zjistit.

Jistým varovným signálem může být to, že v červnu byl Wizz Air ve Velké Británii již třetí rok po sobě vyhlášen nejhorší leteckou společností kvůli zpoždění letů (v průměru o 31 minut). A přední britská spotřebitelská skupina „Which?“ ji označila za nejhůře fungující v oblasti služeb zákazníkům. Maďarský úřad pro hospodářskou soutěž navíc Wizz Airu tento měsíc uložil pokutu 770 000 eur za klamavou komunikaci - kvůli tomu, že společnost nabádala zákazníky k nákupu dražších cestovních balíčků.

Pro BBC News Wizz Air uvedla, že zpochybňuje zákonnost pokuty, nesouhlasí s jejím odůvodněním a podniká právní kroky. Každopádně, pokud byste u Wizz Air nepochodili, můžete zkusit ještě AirAsia nebo Frontier Airlines. Jestli tyto dvě společnosti létají do Česka nebo někam poblíž a jsou solidní, to už si jistě hravě zjistíte sami.

Zdroj:

https://www.irozhlas.cz/zivotni-styl/cestovani/wizz-air-prichazi-s-all-you-can-fly-letenkou-na-rok-stoji-12-600-korun-misty-uz_2408160648_mst

https://www.bbc.com/news/articles/c0k4grpjrylo

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz