Článek
Stejně jako při tvorbě letošního rozpočtu. Zveřejněné zásadní makroekonomické ukazatele jsou totiž tragické.
Odhad růstu HDP pro příští rok se snížil z 1,4 procent na 1,1 procenta. Deficit státního rozpočtu bude 2,5 procenta, celkově 252 miliard korun. V době, kdy stát nevyplácí žádné mimořádné podpory, jde o astronomické číslo. Způsobené je rozhodnutím politiků ODS, ANO a SPD z roku 2021, kdy snížili daně příjmově nejbohatším lidem.
Spotřeba domácností roste jenom pomalu. Ukazuje se, že opakované krize vláda nedokázala zmírnit podobně jako vlády v jiných evropských zemích. Výsledkem je další rozšiřování ekonomických nůžek. Počet domácností, které nejsou schopné vytvářet finanční rezervy, roste. Rozbitý spotřebič pro každodenní použití jako lednička nebo pračka může znamenat vstupenku do dluhové pasti a chudoby.
Zvyšování cen energií a potravin ani zvyšování nájmů nebylo kompenzováno růstem mezd ani sociální podpory ze strany státu. V obzvláště komplikované situaci jsou zaměstnanci veřejného sektoru. Učitelský sbor, vědečtí pracovníci, pečovatelky a pečovatelé v sociálních službách, policisté nebo hasiči už tři roky doplácejí na neschopnost vlády a reálná hodnota platů těchto pracovníků klesá.
Co na to říkají pětikoaliční ministři? Je to prostě smůla, vládu ODS vždycky potká ekonomická krize. Za Klause, za Topolánka i Nečase. A nyní i za vlády Petra Fialy. Cestou z krize není snížit daně nejbohatším a rušit státní služby jako poštu nebo privatizovat zdravotnictví.
Systematický proces, kterým Sociální demokracie v minulosti dokázala ekonomický výkon vrátit k růstu, se musí opírat o spravedlivé daně a podporu všech, kteří pracují za mzdu. Chceme důstojnou výši mezd i platů, včetně valorizačního mechanismu ve veřejné sféře a investice do lidí ve školství, zdravotnictví, sociálních službách a vědě a výzkumu. Propad spotřeby domácností je jednou z hlavních příčin nerůstu a zasahuje čím dál víc lidí ze střední třídy, která navíc z většiny zůstává mimo systém sociální pomoci.
Proto potřebujeme progresi daní z příjmu a vyšší daňové zatíženi výnosů ze spekulativního kapitálu a férově nastavené daně, kde nebude prostor pro daňové úlevy těm nejbohatším, kteří na krizích vydělali nejvíc.