Hlavní obsah
Názory a úvahy

Vládní „dáreček“ pro banky je podrazem na lidi

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

31. 10. 13:02

Vláda si odsouhlasila, že umožní bankám, aby si účtovaly nový poplatek. Má se týkat každého, kdo by chtěl předčasně splatit hypotéku. Od té doby prší kritika skoro ze všech stran. Tleskají jen banky.

Článek

4.srpna 2023

Teď platí, že může každý relativně snadno předčasně splatit úvěr na bydlení. Typicky toho využívají lidé, kteří svůj úvěr chtějí tzv. refinancovat s tím, že hypotéku splatí penězi, které si u jiné banky půjčí za nižší úrok. Není to však jediný případ. K předčasnému splacení může klient sáhnout například při prodeji nemovitosti, při rozvodu, při neschopnosti splácet nebo kvůli úmrtí v rodině.

Dnes platí, že při předčasném splacení úvěru na bydlení může banka po spotřebiteli chtít pouze náhradu účelně vynaložených nákladů. To si banky rády a chybně vykládaly tak, že do nákladů počítaly i ušlý zisk v podobě budoucího úrokového výnosu. Za to jim ale už Česká národní banka několikrát uštědřila pokuty v řádu milionů korun. Vláda by nicméně svým návrhem tuto jejich fintu zlegalizovala. Za předčasné splacení hypotéky by po klientovi mohly chtít poplatek až do 2 % z nesplacené jistiny. Bankám by tak dramaticky vzrostly zisky na úkor držitelů hypoték, a to dokonce i těch stávajících, kteří s žádnou takovou možností nepočítali.

V době, kdy bankovní sektor hlásí rekordní zisky (v roce 2022 byl čistý zisk bank 102 miliard korun), se snaží svůj podvod na lidech bankéři, Ministerstvo financí a někteří ministři odůvodnit dvěma argumenty. Oba jsou však mimo realitu.

Prvním argumentem je údajná nejasnost dosavadní právní úpravy. To je však lež. Česká národní banka i soudy daly bankám opakovaně přes prsty, když se pokoušely obohatit na úkor klientů. Z jejich rozhodnutí jednoznačně a srozumitelně vyplývá, jak se věci mají.

Druhým argumentem je údajná nevýhodnost současné situace pro klienty. Riziko předčasného splacení úvěru totiž banky údajně musejí promítat do vyšších úroků. To je nesmysl. Pro ty, co mají hypotéku, by bylo mnohem horší, pokud by kvůli vysokému poplatku museli přistoupit na nevýhodné podmínky, které jim jejich banka nabídne při nové fixaci. Pokud by na ně nepřistoupili a šli jinam, tak zaplatí obrovskou pokutu. S tím jejich stávající banka může počítat a není tlačena konkurencí nabodnout lepší podmínky. Fakticky tak pravicová vláda návrhem v neprospěch spotřebitelů omezuje volný trh na bankovním trhu.

Sociální demokracie vždy bojovala za práva spotřebitelů. Navrhovanou změnu zákona o spotřebitelském úvěru proto považujeme za nepřijatelnou. Plánovaný „dárek“ bankovnímu sektoru je políčkem pro běžné občany, kteří v současné době počítají každou korunu více než kdykoliv dříve. Doufejme tedy, že převládne zdravý rozum a dáreček pro banky se nakonec při projednávání v parlamentu zamítne.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz