Hlavní obsah
Sport

Lezení pro ty, kteří mají strach z výšek. Seznamte se s boulderingem

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Michal Strych
26. 10. 13:42

Lákalo vás někdy lezení po skalách, ale strach z výšek vám nedovolí vylézt výš než pár metrů nad zem? Pak je bouldering přesně to, co byste měli zkusit.

Článek

Pokud byste chtěli začít lézt po skalách, vaše první kroky by měly vést k umělé stěně, kde vás zaučí zkušený kolega nebo instruktor. Umělých stěn s chyty je po Čechách čím dál tím více. Možná je nějaká i u vás ve městě a ani o tom nevíte.

Bouldering není jen pro začátečníky

Zásadní rozdíl mezi klasickou stěnou a boulderem je ten, že při boulderingu nepotřebujete téměř žádné vybavení, protože tato stěna je maximálně tři metry vysoká a při seskoku padáte do měkké matrace. Jediné, co potřebujete, jsou lezečky (boty se speciální úpravou) a magnesium (prášek, kterým si potřete dlaně, aby se zbavily potu a neklouzaly vám prsty z chytů). Výhodou je, že většina tělocvičen vám tyto pomůcky za malý poplatek půjčí.

Každý začátečník by si měl zkusit první lezení právě na boulderu, protože je zde malé riziko úrazu a díky širokému spektru obtížnosti cest si zde máte možnost natrénovat techniky, které vám nejvíce vyhovují.

Boulder je samozřejmě ze stejného důvodu vhodný i pro profesionální lezce, protože si zde mohou vyladit techniky, ve kterých si nejsou jistí. Nehrozí tak nebezpečné pádu při nezdařených pokusech na skále.

Může se vám zdát, že třímetrová výška není na lezení moc dlouhá vzdálenost. Lezení po boulderu má však svá pravidla a není tak jednoduché, jak se může na první pohled zdát. Začíná se nejčastěji z sedu od země, na fotografii předvádí Radek Hacker - Akreditovaný instruktor lezení na umělých stěnách.

Foto: Michal Strych

Radek Hacker - Akreditovaný instruktor lezení na umělých stěnách

Základní pravidla

Tři pevné body jsou základ

Jedno ze zásadních pravidel je, že musíte vždy mít tři pevné body, než budete pokračovat k dalšímu. To znamená, že než se například natáhnete k dalšímu chytu, abyste pokračovali v cestě, je potřeba být pevně opřený druhou rukou i oběma nohama.

Leze se nejdříve očima

Horolezectví je hodně o přemýšlení. Na boulderu se vám toho moc stát nemůže, ale na skále v přírodě vás jediný chybný krok může stát život. Proto je nesmírně důležité si celou cestu a každý krok důkladně rozmyslet a naplánovat.

Práci odvádí hlavně nohy

Častou chybou začátečníků je, že zapojují málo nohy a zvedají se na stěně hlavně za pomoci rukou. Jsou pak zbytečně brzy unavení. Přitom v nohách máme nejsilnější svaly a je škoda toho nevyužít právě při lezení. Rukama se pouze přidržujeme u stěny, ale hlavní sílu při posunu po stěně by měly vyvíjet nohy.

Procvičí se celé tělo

Díky zapojení celého těla procvičíte i svaly, které při běžných činnostech příliš nepoužíváte. Proto bychom doporučili tento sport všem bez rozdílu věku i zkušeností. Skvěle nahradí několik sportů zároveň.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Související témata:
Bouldering
Sportovní lezení

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz