Hlavní obsah
Zdraví

Chůze naboso má blahodárný vliv na naše zdraví

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Michal Strych
23. 10. 13:35

Znáte graunding? V překladu toto slovo znamená uzemnění. Tento doslovný překlad přesně vystihuje podstatu činnosti. Jde o metodu, kdy se co nejvíce přiblížíte zemi, tedy naboso. Jak ukázali nedávné studie, tělu tím jen prospějete.

Článek

Chůze naboso je to nejpřirozenější a nejjednodušší, co můžeme našemu tělu dopřát. Je pravdou, že v dnešní době není již příliš míst, kde by se dalo pohodlně vykročit bosou nohou. Existují proto různé varianty, jak tohoto efektu dosáhnout i v rušném městě, například s pomocí barefoot obuvi. V těchto botách je vaše noha dostatečně chráněna před možným nebezpečím v podobě střepu na chodníku, nebo jiných předmětů, které by vám mohly ublížit. Zároveň ale dopřejete chodidlům, a potažmo celému tělu, blahodárné účinky chůze naboso.

Naboso po hmatové stezce

Pokud žijete ve velkoměstě, nemáte vlastní zahradu, a přesto byste se rádi prošli po venku bezpečně bosou nohou, mám pro vás tip - hmatová stezka. Po Čechách jich je mnoho, jednu takovou jsme si zkusili na Praze 15. Cesta je dlouhá jen pár desítek metrů, vašim chodidlům však dopřeje žádaný požitek. Cesta se skládá z několika sekcí, máte možnost se projít po velkých kamenech, špalcích, kůře stromu, písku, nebo štěrku. Po několika minutách chůze si budete připadat jako znovuzrození.

Foto: Michal Strych

Hmatová stezka na Praze 15

Foto: Michal Strych

Stezka na Praze 15

Jde to i mimo stezky

Pokud byste chtěli praktikovat chůzi naboso i mimo vyhrazeé stezky, nebo vlastní zahradu, můžete. Dávejte si však pozor na nerovnosti. Naše nohy jsou léty chůzí v pevné obuvi ochablé, takže je vysoké riziko úrazu při našlápnutí na nečekaně nerovný povrch. Určitě bych Vám nedoporučoval zahodit boty hned první den a vyrazit do práce na boso. Ve spěchu byste mohli přehlédnout nějakou překážku na zemi a nemuseli byste do práce dorazit zcela v pořádku. Začněte například procházkou po parku půl hodiny denně. Po čase se nohy zpevní a získáte lepší stabilitu.

Prospěch tělu prokázán

Podle studie uveřejněné v PubMed Central je znatelný pozitivní vliv groundingu na srdeční činnost. Studie byla provedena na skupině účastníků. Těm byly provedeny testy krve před a po experimentu. Výsledky ukázaly výrazně menší shlukování červených krvinek. Další studie zkoumala vliv groundingu na poškození svalů po cvičení. Sledovali počet bílých krvinek a úrovně bolesti před a po experimentu. Krevní testy ukázaly, že grounding snížil poškození svalů a zmírnil bolest u všech účastníků. Tento výzkum je podpořen nedávnou studií groundingu pro snížení bolesti a zlepšení nálady. Šestnáct masážních terapeutů během ní střídalo období kdy provozovali grounding alespoň dvě hodiny denně a období, kdy nikoliv. Před základní terapií byly stres a bolest běžnými vedlejšími účinky jejich fyzicky náročné práce. Po groundingové terapii se mezi účastníky snížila bolest, stres, deprese a únava.

Chůzi naboso bych doporučil všem bez rozdílu. Pozitivní účinky na sobě začnete pozorovat téměř okamžitě.

Zdroj: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3576907/

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Související témata:
Naboso
Chodidla

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz