Článek
Být dárcem krve je nesmírně záslužná činnost. Nemocníce stále hledají nové dárce, jelikož je krev prakticky nedostatkovým zbožím. Ta se využívá při každé větší operaci, porodech, nebo například u úrazů se ztrátou krve, a mimo jiné také při výrobě léků. Proto jsou dárci krve za tuto službu společnosti odměňováni.
Co krev vlastně je
Jedná se o kapalinu složenou z vody, červených a bílých krvinek, krevních destiček, vazké a viskózní tkáně složené z plazmy. Její hlavní funkcí je přivádět živiny do tkání a odvádět „odpad“, přepravuje buňky a zajišťuje naši imunitu.
Benefity pro dárce
- Zákon umožňuje v den darování čerpat státem placené volno. Darovat krev můžete až čtyřikrát do roka. Krevní složky, tedy plazmu, i častěji. A to v intervalech ne kratších než 14 dní. A to už je pěkných pár desítek dní nad rámec dovolené.
- Odběrové místo (nemocnice, či soukromá klinika) zpravidla poskytuje občerstvení. To má dva důvody - doplnění energie a zdržení na odběrovém místě pro případ, že by se Vám po odběru udělalo nevolno.
- Každým odběrem si snížíte daňový základ o 3000 Kč. To znamená, že při ročním vyúčtování daní dostanete zpět od státu za každý odběr 450 Kč.
- Většina zdravotních pojišťoven nabízí pro dárce balíček slev a příspěvků. Stačí doložit potvrzení o dárcovství a pak už jen čerpáte.
- Jeden z benefitů je i vědomí toho, že vaše krev může zachránit někomu jinému život.
- Každému dárci je při odběru vždy udělán krevní obraz a je testován na některá infekční onemocnění (HIV, žloutenka, atd.), takže máte pravidelný přehled o vašem zdravotním stavu.
Jak začít a jak odběr probíhá
Před samotným odběrem navštivte svého praktického lékaře, ten vám vystaví potvrzení o zdravotní způsobilosti k dárcovství. Následně se přihlásíte k prvnímu odběru, kde zjistí Vaši krevní skupinu a udělají Vám krevní obraz. Poté vás čeká první odběr. Ulehnete do pohodlného křesla a sestřička se o vše postará. Následně se odeberete do jídelny, posnídáte a pak užíváte volný den.
Před samotným odběrem
Den před odběrem není dobré pít větší množství alkoholu, jíst tučná jídla a fyzicky se příliš namáhat. Ráno před odběrem se doporučuje lehká snídaně a hodně tekutin.
Kdo může darovat
- každá zdravá osoba ve věku 18 - 65 let
- ti, co neprodělaly infekční žloutenku, zejména typu B nebo C, syfilis, tuberkulosu, břišní tyfus
- bez nádorového onemocnění
- šest měsíců po chirurgickém zákroku, piercingu, tetování
Darovat nemohou lidé s cukrovkou, těžkými formami alergie, lidé trpící epilepsií, hemofilici.
Krevní skupiny
Rozdělujeme čtyři základní krevní skupiny, z toho každá má ještě Rh faktor + nebo -. Nejžádanější je skupina 0-, protože je přijímána dárci všech krevních skupin. Jak si spolu různé skupiny rozumí, si můžeme prohlédnout v tabulce níže.
Závěrem
Darování krve či jejích složek má veliký význam. Pocit, že pár minut vašeho času může někomu jinému zachránit život, je k nezaplacení.
Zdroje:
htthttps://www.pravoprovsechny.cz/clanky/darovani-krve-ci-jeji-slozky-jako-prekazka-v-praci-na-strane-zamestnance/
ps://cs.wikipedia.org/wiki/Krev
https://nemcheb.cz/odbery-krve#odbery-krve
https://www.vzp.cz/pojistenci/vyhody-a-prispevky/darci
https://www.wikiskripta.eu/w/AB0_inkompatibilita/pozn%C3%A1mky#/media/Soubor:Blood_Type_Compatability.png
https://www.pexels.com/cs-cz/foto/zeny-sezeni-stojici-usmivani-14580769/
https://www.pexels.com/cs-cz/foto/cervena-tvar-srdce-selektivni-ohnisko-darovani-krve-5340267/