Článek
Od ledna jsem měl koupenou dovolenou k Polskému moři. Několikátým rokem to pro mě byla jistota krásných nezalidněných pláží, přijatelných cen a milých lidí. Baltské moře bývá po většinu roku studené. Začátkem srpna se však z této lokality na několik týdnů stává vyloženě ráj na zemi. Tento rok to ale vypadalo jinak. Počasí, stejně jako v Čechách nebylo ideální. Zima, déšť a vichřice. Týden před odjezdem vypadala předpověď stále podobně. Dovolenou jsem tedy zrušil. Ale co teď? Cestovní kanceláře měly dovolené probrané. Zbyly jen ty velmi drahé, nebo nepopulární. Jednou z těch nepopulárních byl i ostrov Rhodos v Řecku. Jindy drahá a téměř vyprodaná dovolená byla díky stále ještě nedohašeným požárům za pakatel. Ale přeci nepoletím na hořící ostrov, nejsem blázen.
Utajovaná dovolená
Po několikadenním prohrabávání zbytků po těch, co svou dovolenou koupili s předstihem, jsem začal uvažovat i o Rhodosu. Požáry byly již téměř uhašeny. Stav nouze zrušen a život na ostrově se vrátil k normálu. Tak dobře. Risknu to! Koupil jsem na poslední chvíli týdenní dovolenou na Rhodosu. Nutno podotknout, že za velice rozumné peníze.
S ohledem na kritizování Čechů za odmítání „vzdát se své dovolené i za cenu života“, jsem raději známým, ani kolegům neprozradil, kam že to vlastně jedu.
Ostrov jako takový
Dovolená začala standardně, let necelé tři hodiny, transfer na hotel, ubytování… Nechci se příliš rozepisovat o hotelu, ten měl své mouchy (tři hvězdy jsou na Řecko opravdu málo). Dokud jsem to nezažil, nevěřil bych, že může být tak extrémní rozdíl mezi severní a jižní stranou ostrova. Vybral jsem sever, jelikož jih byl požáry zasažen nejvíce. Zásadní rozdíl je v moří. Severní stranu omílá Egejské moře, které je často velice rozbouřené. Pláže jsou tu ve směs oblázkové až písčito-oblázkové. Vstup do moře je strmý. Na jižní straně ostrova je klidné středozemní moře s průzračnou vodou a pozvolným vstupem z pláží s jemným pískem.
Řekové si jsou těchto rozdílů vědomi, takže si jih hýčkají, o prostranství se lépe starají, přírodu zde mají téměř netknutou a více to tu žije. Na sever naopak směřují průmysl.
Rhodos je řecký ostrov v Egejském moři, největší z Dodekanéských ostrovů, když dosahuje rozlohy 1400 km2. Na délku ostrov měří zhruba 78 km a na šířku 38 km. Leží v jihovýchodní části souostroví u pobřeží Malé Asie, od kterého jej na severu dělí průliv široký 17,5 km. U západního pobřeží se nacházejí ostrovy Chalki a Alimia, které tvoří samostatnou obec. Spolu s okolními neobydlenými ostrůvky tvoří stejnojmennou obec, jež je součástí regionální jednotky Rhodos spadající pod kraj Jižní Egeis.
Co se požárem zasažených míst týče, pokud se zdržujete v turistických lokalitách, ničeho si nevšimnete. Spálené lesy uvidíte až při zajížďce ke středu ostrova.
Jsem turista-cestovatel, takže jsem si na vypůjčeném skůtru objel ostrov. Kromě spálených míst jsem navštívil motýlí údolí, Svatý klášter Panny Marie, a mnoho dalších. Na ostrově je také, stejně jako v jiných částech Řecka, od ekonomické krize spousta chátrajících budov.
Doporučení ohledně Rhodosu
Život na ostrově funguje jako dřív. Vycestováním tam podpoříte místní podnikatele. Pokud jste vyloženě plážový typ, určitě vybírejte dovolenou na jižní straně. Pro poznávání ostrova je pak téměř jedno, kde se ubytujete.
Zdroj:
https://cs.wikipedia.org/wiki/Dluhov%C3%A1_krize_v_%C5%98ecku
https://cs.wikipedia.org/wiki/Rhodos
live mapa požárů: https://firms.modaps.eosdis.nasa.gov/map/#d:2023-08-14..2023-08-15,2023-08-14;@28.0,36.1,11z
fotografie: vlastní