Hlavní obsah
Umění a zábava

Iluze - Přibližující se stín

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Black_blob_-_optical_illusion.png
30. 10. 14:08

Při pohledu na obrázek byste měli mít pocit rozšiřující se, nebo vystupující skvrny. Pocit se umocní ještě více, pokud sledujete obrázek periferně.

Článek

Optická iluze, jinak nazývaná také oční klam, je nesprávné nebo matoucí vnímání reality. Oko snímá nějaký obrázek, ale mozek ho interpretuje jinak, než jak je opravdu zobrazen. Člověk pak například na obrázku vidí něco, co na něm vůbec zobrazeno není. Zkreslující vliv mohou mít i neurony vedoucí z oka do mozku.

Optické iluze mohou být způsobeny různými faktory, například:

Osvětlením

Osvětlení může ovlivnit, jak oko vidí barvy a kontrasty.

Zrakové úhly

Pokud se na něco díváme z určitého úhlu, může se nám zdát jinak, než když se na to díváme z jiného úhlu.

Předpokládané znalosti

Náš mozek má tendenci předpokládat, že věci jsou tím, čím se zdají být. To může vést k optickým iluzím, kdy vidíme něco, co ve skutečnosti neexistuje.

Optické iluze se mohou vyskytovat v přírodě i v umění. V přírodě je můžeme vidět například v případě fata morgany nebo v případě, že se nám zdá, že se nám předměty v dálce pohybují. V umění se optické iluze využívají například v případě iluzních obrazů nebo v případě 3D filmů.

Optické iluze mohou být zábavné, ale mohou být také poučné. Mohou nám pomoci pochopit, jak funguje naše vidění a jak nás může mozek někdy klamat.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz