Článek
Josef Abrhám se narodil 14. prosince roku 1939 ve Zlíně a za svůj život si na konto připsal stovky televizních a divadelních rolí, v nichž ztvárňuje především suché sebeironické postavy. Pro své komedie si ho vybírali Ladislav Smoljak a Zdeněk Svěrák.
Jeho snem bylo být farářem
Josef Abrhám pocházel z umělecké rodiny. Jeho dědeček z matčiny strany byl slovenský spisovatel a evangelický farář Jozef Hollý. Po maturitě chtěl jít v jeho stopách a stát se rovněž farářem. Osud ho však zavedl ke kariéře herce. Nastoupil na uměleckou školu v Bratislavě, ale poté přešel na DAMU. Po jejím absolvování účinkoval tři sezóny v divadle na Vinohradech. Zde vydržel tři roky a poté se odebral do legendárního Činoherního klubu, kde strávil 27 let. Divadlo natrvalo opustil v roce 1994. Odchodem Josefa Abrháma divadelní scéna hodně utrpěla. „Byl to herec jak stvořený pro charakterní role a zároveň měl něco jako takovou hravost. Myslím, že jak se říká, že každý je nahraditelný, tak já bych řekla, že Josef Abrhám není nahraditelný,“ řekla o slavném herci teatroložka Jana Machalická. Jeho divadelní kariéra podle ní byla mnohem bohatší a zajímavější, než ta filmová.
Herec mnoha tváří a žen
Srdce televizních diváků si získal díky svým výrazným rolím v řadě komedií. Nezapomenutelné jsou například role Knotka v Kulovém blesku, kde nám humorně připomíná, jak se kdysi žilo v hornických krajích, nebo role doktora Blažeje v Nemocnici na kraji města.
Významná však byla i jeho spolupráce s Jiřím Menzelem, který ho obsadil do svých úspěšných snímků Konec starých časů, Žebrácká opera a Obsluhoval jsem anglického krále.
V poslední fázi své herecké kariéry začal přijímat až překvapivě mnoho komediálních rolí, což okomentoval slovy: „Možná že se těmi komediemi v posledních letech podvědomě snažím dohnat to, o co jsem v mládí přišel. Díky obličeji mě totiž od samého počátku filmaři řadili do škatulky protivů a dávali mi role syčáků, záletníků a jinak složitých a komplikovaných charakterů. Mně to nevadilo, ostatně někdo tyhle role hrát musí, navíc s komediemi na mně nešetřili v divadle, jenže legrace před filmovou kamerou je přece jenom trochu jiná disciplína, protože dělat legraci bez diváků není jen tak. Štáb si hlídá svoji práci a má toho plný zuby, navíc se při natáčení ani smát nesmí, takže vám najednou chybí to, na co jste byl z divadla zvyklý - bezprostřední reakce, která vám napoví, jestli ten vtip dobře prodáváte a jestli je ten vtip vůbec sám o sobě vtipnej. Důvěru, že bych tohle mohl před kamerou zvládnout i já mi jako první dali Smoljak se Svěrákem. Díky nim jsem mohl dělat filmy Kulový blesk a Vrchní, prchni!, tedy humor, který bytostně miluju a který považuji za vůbec nejlepší. Bavila mě právě ta člověčina, ta blízkost tragédie a komedie, člověk, který se rozčiluje a je přitom směšný - čím víc má naběhnuté žíly, tím víc je k smíchu…“
Abrhámův herecký talent byl oceňován nejen diváky, ale i kritiky. Za své herecké výkony obdržel hned několik ocenění.
Z jeho rolí by se mohlo zdát, že byl Josef Abrhám záletník a sukničkář, opak je ovšem pravdou. Za svůj život měl pouze dvě vážné známosti. Jako ještě mladý herec tvořil osm let pár s Naďou Urbánkovou. Život mu ovšem obrátilo vzhůru nohama setkání s mladinkou Libuší Šafránkovou, která byla o 14 let mladší. Dlouhé dva roky udržoval poměr s oběma dívkami do té doby, než Urbánková přišla na jeho druhý milostný život. Vztah s Urbánkovou tak skončil a od té doby patřilo jeho srdce jen Lubušce Šafránkové, se kterou tvořil manželský pár od roku 1968. Zplodili spolu syna Josefa, který se dnes věnuje rovněž filmu, avšak jako režisér, scénárista a producent. Abrhám a Šafránková tvořili pár dokonce i v několika filmech, a to například v již zmíněné komedii Vrchní, prchni!
Poslední roky svého života už přijímal filmové role jen zřídka. jednou z posledních byla role ve vánoční romantické komediální pohádce Přijde letos Ježíšek? „Mám rád pohádky, protože jsou o dobru a zlu a uprostřed jsou úsměvné situace,“ svěřil se před lety Lucii Výborné v rozhovoru pro Radiožurnál. Se svým výkonem i se snímkem samotným byl Abrhám velice spokojený. Šafránková s Abrhámem nechali diváky skrze film nakouknout dokonce i do svého soukromí. Fotografie použité ve filmu jsou totiž z jejich soukromého alba.
Nemoc a náhlá smrt
Krutou ránu osudu si musel Josef Abrhám prožít v červnu roku 2021. Jeho dlouholetá manželka a všemi oblíbená herečka, která se od roku 2014 léčila s rakovinou plic, zemřela pouhé dva dny po svých narozeninách ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze. Rozloučení se slavnou herečkou proběhlo 25. června téhož roku za přítomnosti veřejnosti. Josef Abrhám měl tou dobou již lehce podlomené zdraví. Poslední roky svého života trpěl neurologickými problémy. Smrt jeho milované jej natolik zasáhla, že prakticky ztratil chuť dál žít. 16. května, necelý rok po smrt Libuše Šafránkové, zemřel v 82 letech v mělnické nemocnici na zápal plic. Pohřben byl v roce 2023 v rodinné hrobce v Kunovicích.
Zdroje: ČSFD, Wikipedia, Seznam Zprávy, Radiožurnál