Hlavní obsah

Každý den na sebe nevědomky mažeme ručníkem fekálie. Jde tomu zabránit

Foto: Pixabay / whitedaemon

Každodenní rituál sprchování a následné osušení ručníkem v nás zanechává pocit svěžesti a čistoty. Bohužel se ale ukázalo, že to je skutečně jen pocit.

Článek

Zjistilo se, že samotný ručník, který používáme k dokončení denního očistného rituálu, je ve skutečnosti živnou půdou pro miliony mikroorganismů? Pravda o hygieně ručníků je překvapivě zneklidňující a skrývá potenciální zdravotní rizika, o kterých většina z nás ani netuší.

Kolik života se skrývá ve vašem ručníku?

Je snadné se domnívat, že ručník zůstává po několika použitích čistý, zvláště když se s ním osušujeme po důkladné hygieně. Realita je však mnohem méně idylická a značně znepokojující. Lidské tělo je neuvěřitelný ekosystém, domovem pro obrovské množství mikroorganismů. Máme asi 19 milionů kožních buněk a 650 potních žláz na každém centimetru kůže. Při každém osušení se na ručník přenesou miliony odumřelých kožních buněk, pot, kožní maz a další tělesné sekrety. Tyto organické látky, v kombinaci s vlhkostí, kterou ručníky pohlcují a dlouho si udržují, vytvářejí ideální prostředí pro doslova explozi mikroorganismů.

Nejsou to jen nevinné bakterie. Výzkumy ukazují, že ručníky se mohou rychle kontaminovat bakteriemi běžně se vyskytujícími na lidské kůži, jako jsou různé druhy stafylokoků, ale také těmi, které obývají naše střeva, například nechvalně známá E. coli. Představte si, že se po sprše utíráte ručníkem, na kterém se vesele množí bakterie, které běžně obývají váš zažívací trakt. Zní to nevábně, že?

A co je ještě děsivější, pokud svůj ručník necháváte schnout v blízkosti toalety, pak vězte, že každé spláchnutí vytváří neviditelný aerosol, který je nabitý bakteriemi z vaší toalety a, ano, částečkami tělesného odpadu vaší rodiny. Tyto mikroskopické kapičky se vznášejí vzduchem a přistávají přímo na vašem ručníku, který pak ráno použijete k osušení obličeje. Tyto mikroby se časem mohou usazovat na vláknech ručníku a tvořit takzvané biofilmy – slizké, odolné kolonie bakterií, které jsou mnohem obtížněji odstranitelné a které dokonce ovlivňují vzhled látky. Po pouhých dvou měsících pravidelného používání a nedostatečného praní mohou dokonce vlákna ztratit svůj jas, protože jsou pokryta neviditelnou vrstvou mikrobiálního života.

Neviditelná rizika a tiší přenašeči nemocí

Při utírání rukou si můžeme na kůži přenést potenciálně škodlivé mikroby, které se pak mohou dostat do našeho těla. Zvláště nebezpečné je sdílení ručníků s jinými lidmi, a to i členy jedné domácnosti. Riziko přenosu infekcí se tak dramaticky zvyšuje. Mezi choroby, které se mohou šířit špinavými ručníky, patří Salmonela, Noroviry, E. coli, MRSA, Mpox, lidksé papilomaviry, Covid a další.

Naše kůže sice slouží jako přirozená bariéra proti infekcím, ale intenzivní drhnutí a otírání ručníkem může tuto ochrannou funkci narušit. Mikroskopické oděrky a podráždění na kůži se pak stávají vstupní branou pro patogeny. Proto je absolutně nezbytné věnovat zvýšenou pozornost hygieně rukou, zvláště po použití toalety, a před dotykem obličeje.

Pračka jako poslední obrana

Odborníci se shodují, že pravidelné a důkladné praní je naprosto klíčové pro omezení růstu nežádoucích mikroorganismů. Obecné doporučení je prát ručníky po každých třech použitích. Pokud se sprchujete denně, to znamená, že byste měli mít ručníky v pračce téměř dvakrát týdně. A pokud používáte žínky, které se používají k mytí těla, měly by být vyprány po každém použití. Jinak se z nich stává špinavá žínka, kterou rozmazáváte bakterie po svém těle.

Existují však situace, které vyžadují mnohem častější a bezkompromisní praní, jako například Ručníky znečištěné tělesnými tekutinami, Ty by měly být vyprány okamžitě po jednom použití. Zde není žádný prostor pro kompromisy. Ručníky, které nemají možnost vyschnout, nebo sdílené ručníky by měli být rovněž každý den vyprané.

Strategie pro maximální čistotu

Správné praní a sušení hrají absolutně klíčovou roli v udržení hygieny ručníků. Není to jen o tom, hodit je do pračky, je to o systematickém přístupu.

Před vložením do koše na prádlo se ujistěte, že ručníky zcela uschly. Nikdy nedávejte mokré ručníky přímo do koše na prádlo. Vlhké a tmavé prostředí koše je perfektní inkubátor pro bakterie a plísně, které se pak mohou rozšířit i na ostatní prádlo. Ideální teplota praní se pak pohybuje mezi 40 až 60 stupni Celsia. Pro silně znečištěné ručníky nebo v případě nemoci v domácnosti lze nastavit teplotu až na 90 stupňů. Použijte delší prací program než u běžného prádla, aby se zajistilo dostatečné vymáchání a odstranění všech nečistot a detergentů. Běžné prací prostředky jsou dostatečné k odstranění většiny bakterií. Pro umocnění účinnosti ale můžete zvýžit použití posilovače praní nebo přidání octu do cyklu máchání (asi půl šálku), což pomáhá zabíjet nežádoucí bakterie, odstraňovat zápach a změkčovat ručníky. Bělidlo není pro zabíjení bakterií nezbytné, a pokud jej používáte, používejte ho s mírou, aby nedošlo k poškození vláken.

Nepřetěžujte pračku. Přeplněná pračka znamená, že ručníky nedostanou dostatek pracího prostředku, vody ani pohybu, aby se důkladně vyčistily. Lépe je prát menší dávky, ale efektivně.

Nikdy neperte ručníky se spodním prádlem, které může obsahovat stopy výkalů nebo genitálních infekcí. Rovněž neperte dohromady ručníky a kuchyňské utěrky, které se často používají k manipulaci s jídlem, kvůli riziku šíření bakterií přenosných z potravin.

Máte-li možnost sušit prádlo venku, využijte toho. Kombinace praní s pracím prostředkem a dezinfekcí a následné sušení ručníků na přímém slunci je nejúčinnějším způsobem, jak snížit bakteriální a plísňovou zátěž. UV záření slunce je přirozený dezinfekční prostředek, který pomáhá zabíjet mikroby a navíc příjemně vyvoní prádlo.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz