Článek
Malebné město Františkovy lázně, ležící na západě Čech, je jedno z našich nejkrásnějších a nejharmoničtějších měst. Pohodu a klid, které zažijete při procházkách nádhernými uličkami, doplňují malé budovy a altány, ve kterých se můžete zcela zdarma občerstvit zdraví prospěšnými prameny. Díky tomu v kombinaci s historickým významem se město zapsalo v roce 2021 na seznam světového dědictví UNESCO mezi „Slavná lázeňská města Evropy“.
Přímo v srdci lázní můžete narazit na Františkův pramen, nesoucí jméno stejné jako lázně samy. Obklopuje ho menší pavilon, který byl postaven dle návrhu Josefa Esche v roce 1832 a zdobí ho nápis: „Pro blaho lidstva za císaře Františka druhého roku 1793“. To je také rok, kdy byly lázně založeny.
Františkův pramen je nejstarším známým pramenem ve Františkových Lázních a existoval ještě před založením samotných lázní. Lidé ho znali už ve středověku a nosičky vody ho tehdy roznášely jako pitnou vodu do nedalekého Chebu. Tehdy se pramen jmenoval Slatinná nebo Chebská kyselka podle nedaleké obce Slatina. Byl dokonce považován za nejléčivější pramen v Evropě a rozvážel se do mnoha měst. V roce 1789 byl pramen poprvé zakryt dřevěným pavilonem a sveden do jímací nádrže. To se ale nelíbilo nosičkám vody, které to braly jako zásah do jejich práce, a pavilon zničily. Tento incident se považuje za jeden z podnětů k založení lázní v roce 1793. Poté byl postaven druhý dřevěný pavilon, který byl později nahrazen klasicistním pavilonem z roku 1832. Pramenu se můžete napít téměř kdykoliv, během sezóny je otevřen denně od 7 do 18 hodin. Lékaři ho doporučují především při celkové slabosti, rekonvalescenci a lehkých trávicích potížích.
Několik metrů od Národní třídy, která je zároveň pěší zónou a vyvěrá zde věhlasný Františkův pramen, narazíme na nejpopulárnější postavu Františkových lázní. Je jím malý chlapec František, sedící nahý s rybou v rukách na kulatém piedestalu. Pro svou pověstnou moc ho často navštěvují i zahraniční turisté. K soše se totiž váže několik legend, z nichž ta nejznámější říká, že pouhý dotek Františkovy levé nohy dopomůže lázeňským pacientkám do jednoho roku otěhotnět.
Jak je ale na jinak zašlé soše vidět, návštěvníci města se nedotýkají pouze chlapcovi levé nohy. Doslova naleštěná je i jeho druhá noha, nosánek, ale především jeho přirození. Některé návštěvnice se možná logicky domnívají, že jim k otěhotnění dopomůže dotek Františkovy chlouby, legenda však opravdu vypráví o levé noze.
V parku můžeme momentálně vidět již čtvrtou repliku této sochy z roku 1967. Její originál, které se říká „Brunnenbuberl“, už v parku nenajdete, je totiž umístěna v Městském muzeu Františkovy Lázně. Tato původně bezejmenná socha z roku 1934 je dílem Johanna Adolfa Mayerla.
Kromě symbolů, přímo spjatých se jménem města, nalezneme ve Františkových lázních například dalších 21 léčivých pramenů, 6 kolonád a nespočet uměleckých děl.
Zdroj: Františkovy lázně - info