Hlavní obsah
Lidé a společnost

Malou kapsičku u džín už téměř nepoužíváme. Její původní účel málokdo zná

Foto: Kranich17 / Pixabay

Spousta dnešních módních doplňků plnila dříve praktický účel. Jinak tomu nebylo ani s džínami.

Článek

Džíny dnes patří neodmyslitelně do našeho šatníku, každý doma máme alespoň jedny. Zatímco dnes je možné nosit tyto modré kalhoty běžně do společnosti a dokonce i na méně formální společenské události, před sto lety patřily výhradně do šatníku dělníků.

Historie džín sahá do roku 1853, kdy propukla v Kalifornii zlatá horečka. Pracovní síla rostla a s ní i poptávka po kvalitním pracovním oblečení. Chytrý židovský obchodník Levi Strauss v té době přišel s nápadem využít odolnou stanovou látku k výrobě pracovních kalhot. Za pomoci krejčího Jacoba Davise tak vznikly první kalhoty, které díky kovovým nýtům a pevné látce hodně vydržely. Brzy je nosili téměř všichni horníci, tovární dělníci i farmáři.

Stop trhání

S účelem využití tak úzce souvisí i jejich funkční prvky. K džínám neodmyslitelně patří i kovové nýty. Ty dnes slouží převážně jako módní prvek, v minulosti však hrály velice důležitou roli. Místa, jako jsou například rohy kapes, jsou nejnamáhanější částí kalhot. Nýty se proto umisťovaly právě sem, aby zajistily větší odolnost vůči mechanickému poškození. Krejčí je začali dávat do džín už v 70. letech 19. století na základě stížností zákazníků, kterým se kalhoty v těchto místech často páraly. Od té doby se vlivem opotřebení džíny trhají prakticky jen v rozkroku.

Kapsička čistě praktická

Podobně praktickým řešením je i miniaturní kapsička na pravém boku. Za mých mladých let se tradovalo, že je ona kapsa určena na kondomy, historie však říká něco jiného. První kondom z latexu byl vyroben až v roce 1912, což je o čtyřicet let později, než byly vynalezeny kalhoty, které už onu kapsičku měly.

Její důvod hledejme opět v těžké práci. Džíny byly odjakživa pracovní kalhoty, takže bylo potřeba, aby vyhovovaly hlavně dělníkům. V 19. století byly velkým hitem kapesní hodinky, měl je téměř každý. Mobily neexistovaly a hodinky na řemínku vznikly až dva roky po uvedení latexového kondomu na trh, takže kromě obřích hodin na kostele nezbývalo moc možností, jak si hlídat čas. I dělníci tedy nosili kapesní hodinky stále u sebe. Bylo ale nepraktické, mít je v kapse společně s dalšími předměty a riskovat tak jejich poškození. Krejčí tak na základě poptávky přišli s perfektním nápadem a vytvořili malou kapsu, která přesně odpovídala velikosti kapesních hodinek.

Malá kapsička na džínách zůstala dodnes i přesto, že kapesní hodinky už prakticky nikdo nenosí. Stala si totiž neodmyslitelnou součástí těchto kalhot a mnozí z nás si je bez této kapsy nedokážou představit. Zůstala tak jako vzpomínka na staré, dobré, avšak těžké časy.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:
Kapsy

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz