Hlavní obsah
Lidé a společnost

Milan Lasica: Čtyři roky bez mistra humoru. S Vašáryovou žil přes 40 let

Foto: Pavol Frešo, CC BY 2.0 <https://creativecommons.org/licenses/by/2.0>, via Wikimedia Commons

Legendární komik Milan Lasica byl více než šedesát let součástí československé umělecké scény. Že patřil na divadelní prkna, potvrdil i svým dramatickým odchodem na onen svět.

Článek

18. července 2025 uplynuly přesně čtyři roky od chvíle, kdy česká a slovenská kulturní scéna ztratila jednoho z nejvýznamnějších a nejoblíbenějších umělců – Milana Lasicu. Humorista, dramatik, spisovatel, textař, herec, režisér, moderátor a zpěvák zemřel ve věku 81 let, symbolicky, přímo na jevišti svého domovského Štúdia L+S v Bratislavě, během závěrečné písně výročního koncertu s orchestrem Bratislava Hot Serenaders. Zkolaboval krátce poté, co dozpíval píseň „Ja som optimista“.

Satinský a Lasica: nezaměnitelné duo

Milan Lasica se narodil 3. února 1940 ve Zvolenu a velkou část života prožil v Bratislavě. Vystudoval dramaturgii se zaměřením na divadla malých forem na VŠMU v Bratislavě. Už během studií začal vystupovat s autorskými dialogy, ve kterých bořil pravidla realistického divadla. Jeho celoživotní ambicí bylo stát na jevišti a rozesmívat lidi.

Proslavil se především jako nepřehlédnutelná polovina legendární komediální dvojice s Júliem Satinským. Jejich spolupráce začala už během studií na VŠMU a trvala přes čtyři desetiletí, až do Satinského smrti v roce 2002. Komika Lasici a Satinského byla založena na rozebírání banálních životních situací a jejich posunu až do absurdity, často s lehkou skeptickou optikou na slovenskou mentalitu. Navazovali na české komiky Voskovce a Wericha či Miroslava Horníčka, a jejich inteligentní humor byl vždy srozumitelný i českému publiku. Společně vytvořili řadu nezapomenutelných představení, kabaretních programů jako „Ktosi je za dverami“ nebo her „Deň radosti“.

Srdečný pozdrav ze zeměkoule

Lasica v 60. letech působil jako dramaturg Československé televize, poté byl členem Divadla Na korze v Bratislavě a v 70. letech na Nové scéně. V roce 1970 bylo Divadlo Na korze zavřeno kvůli kritice okupačních poměrů a dvojice Lasica-Satinský dostala zákaz umělecké činnosti. Jejich útočištěm se stalo na dva roky kabaretní divadlo Večerní Brno. Od roku 1982 se Milan Lasica stal uměleckým šéfem Štúdia S (dnes Štúdio L+S), kde působil až do své smrti.

Milan Lasica vytvořil desítky filmových a televizních rolí. Diváci si ho pamatují z kultovních filmů jako „Srdečný pozdrav ze zeměkoule“, „Tři veteráni“, „Vážení přátelé, ano“, „Saturnin“ nebo „Obsluhoval jsem anglického krále“. Jeho jemná hra se slovy a suchý intelektuální humor byly vždy jeho poznávacím znamením.

Lasicovy lásky

Vedle herectví a humoru byla Lasicovou velkou láskou hudba. Psal texty písní pro svou první ženu, zpěvačku Zoru Kolínskou, pro Hanu Hegerovou („Čerešne“) či Petera Lipu. Nazpíval dvě alba starých evergreenů s Bratislava Hot Serenaders a vydal album se zpěvákem Richardem Müllerem.

Milan Lasica se ženil dvakrát. Jeho první manželkou byla známá zpěvačka a herečka Zora Kolínska (†60). Brali se, když Lasicovi bylo pouhých 22 let. On sám později přiznal, že se tehdy na ženění ještě necítil, ale styděl se to říct. Kolínská, atraktivní a energická brunetka, byla v té době velmi žádaná a dvořil se jí i herec Josef Abrhám. Lasica však zvítězil svým intelektem a vytrvalostí. Manželství zůstalo bezdětné a po osmi letech se rozpadlo. Zora Kolínska zemřela v roce 2002 na rakovinu.

Jeho druhou osudovou ženou se stala herečka a později diplomatka Magda Vášáryová. Lasica ji znal už od jejích 13 let, jelikož byl spolužákem její starší sestry Emílie. Vztah se však začal rozvíjet až v době, kdy se stali divadelními kolegy. Svatbu měli v roce 1980 a vychovali dvě dcery, Hanu a Žofii. Manželství s Magdou Vášáryovou trvalo přes čtyři desetiletí až do jeho smrti a ona mu byla velkou životní oporou.

Nikdy nezapomeneme

I čtyři roky po jeho odchodu zůstává Milan Lasica v paměti mnoha lidí. V roce 2023, dva roky po jeho smrti, vyšlo Lasicovo tajně nazpívané album „Básnění“, což bylo emotivní překvapení i pro jeho rodinu a přátele. Jiří Lábus k tomu poznamenal: „Milan Lasica byl velký mág, melancholik trochu. Člověk si říkal, že chtěl asi uzavřít svůj život něčím takovým, a jestli to už nějak cítil.“ Herečka Daniela Kolářová dodala: „On navenek vystupoval velmi sarkasticky, vtipně, to mě fakt dojalo. Bylo to takové hezké rozloučení s Milanem, s jeho neznámou stránkou.“ Režisér Bolek Polívka vzpomínal na Lasicu jako na člověka s „rytířským přístupem k životu, okolí i světu“.

Na výročí úmrtí Milana Lasici se k jeho památce vyjádřila i jeho dcera na sociální síti Facebook: „Nikdy nezapomenu na tu noc. Párkrát jsme to čekali, ale nakonec je to vždy šok. Nejvíc mi chybí, že už nikdy spolu neobědvám. A nejvíc mě těší, že láska není závislá na fyzické přítomnosti. Když někoho dobře známe, nemusí tam ani být, aby si s ním promluvil. Myslím na vás všechny, kteří dnes nemůžete zvednout telefon a zavolat svým rodičům… jen to, jak se máš a co děláš. Tátova poslední zpráva byla… jdu do divadla a dobře se bavím.“

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz