Článek
Před několika dny jsem měl možnost mluvit s člověkem (z profesních důvodů nechce být jmenován) ze společnosti JHV Engineering a přišla řeč i na plastiky Davida Černého, které byly před nedávnem instalované na obchodním domě Máj.
JHV Engineering úzce spolupracuje s Davidem Černým již několik let na různých projektech a dává jeho vizím hmatatelnou podobu. Jejich posledním společným projektem jsou právě stíhačky Spitfire ve fialovo-modrém provedení, které jsou momentálně umístěné na obchodním domě Máj.
Sochy, které dělí Prahu
Těla motýlů tvoří trupy stíhacích letounů Spitfire, čímž vzdávají hold československým pilotům bojujícím ve 2. světové válce. Křídla z fialovo-tyrkysové perforované oceli působí lehce a vzdušně a pomalu se pohybují, čímž fascinují kolemjdoucí.
Umístění soch na historickou budovu Máje vyvolalo vlnu kritiky. Mnozí je vnímají jako nevkusné a rušivé, někteří se obávají hluku a vibrací z jejich pohybu. Jiní oceňují jejich originalitu, krásu a odkaz na hrdinství československých letců.
Motýli se tak stávají symbolem, o kterém se diskutuje. Pro někoho představují mír a svobodu, pro jiného spíše připomínku války a násilí. Černý tak mistrně otevírá prostor pro zamyšlení nad povahou umění, jeho rolí ve společnosti a nad odkazem 2. světové války.
Pocta Havlovi se Schwarzenbergem
Při rozhovoru se zástupcem společnosti JHV Engineering jsem se dozvěděl mimo jiné také zajímavou informaci o osobách, které sedí přímo v letadlech. Nejedná se totiž o jen tak nějaké anonymní piloty, ale o busty dvou významných českých politiků, a to Karla Schwarzenberga a Václava Havla. S oběma státníky měl David Černý vřelý vztah a umístěním jejich podobizen na tak významné dílo jim chtěl složit poklonu a připomenout jejich zásluhy České republice.