Hlavní obsah
Cestování

Na hidžáb zapomeňte. Islámské ženy v Nigérii chodí po ulicích téměř nahé

Foto: Gogeafrica, CC BY-SA 4.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0>, via Wikimedia Commons

Ne každá muslimská země podporuje zahalování žen. Nigérie by mohla být v tomto směru příkladem. V jiných ohledech má ale stále co dohánět.

Článek

Nigerijská federativní republika, jak je plný název Nigérie, je země v západní Africe, jejž rozloha je téměř dvanáct krát větší, než Česká republika, což z ní činí 31. největší zemi na světě. Zároveň je také se svými 204 miliony obyvatel nejlidnatější zemí Afriky a sedmou nejlidnatější zemí světa. Co se náboženství týče, vládne v Nigérii islám, hned za ním jsou křesťané a animisté. Nepředstavujte si ale muslimy tak, jak je znáte z Turecka, Egypta, nebo Tunisu.

V severní Nigérii vládne tzv. synkretismus islámu a západoafrický vodun, který je některými muslimy kritizován jako obcování s čarodějnictvím. Většina severní země se tedy řídí právem Šaría, které je pro muslimské země typické. Islám se na území dnešní Nigérie dostal již během 11. století a poprvé ho tu představili obchodníci ze severní Afriky. Ti často během svých výprav zůstávali v osadách podél obchodních cest, během nichž svým hostitelským komunitám kázali poselství islámu.

Islám byl přijat jako náboženství většiny předních osobností Bornuské říše (bývalý stát střední Afriky na území dnešní Nigérie) a bylo zde od 15. století podporováno zavedení islámských soudů, zřízení mešit a hostelů v Mekce. Dnes hraje v severní Nigérii islám důležitou roli ve společnosti. Pět pilířů islámu, včetně každoročních poutí a každodenních modliteb, jsou považovány za neodmyslitelné povinnosti muslimů.

Kamenování, bičování a sekání rukou

Podle Pew Research Center (Americký výzkumný ústav) upřednostňovala většina obyvatel Nigérie právě islám, který hraje dodnes velkou roli v politice, a právo šaría, které se plně implementovalo v roce 2008 celkem do 12 států Nigérie. Nigerijci díky tomu zastávají například kamenování či bičování cizoložníků, sekání rukou zločinců a smrt pro ty, kteří opustí islám.

Pozn.: Právo šaría se řídí islámskými texty, jako je Korán, nebo Sunna. Upravuje chování muslimů v mnoha oblastech života, včetně náboženských obřadů, rodinného práva, obchodního práva a trestního práva. Některé interpretace práva šaría jsou považovány za kontroverzní, jelikož často zasahují do lidských práv a svobod.

Nejvyšší trest za homosexualitu

Nigérie kriminalizuje ale také homosexuální chování. Státy s právem šaría za něj dokonce ukládají trest smrti. V roce 2014 prohlásil Nigérijský člen komise šaría, že by měli být všichni homosexuálové zabiti kamenováním, oběšením, nebo strčením z vysokého místa.

Trochu jiná muslimská země

Assalam Alaykun, tedy muslimský pozdrav, je pravděpodobně jediná věc, podle které na první dobrou poznáte, že se nacházíte v muslimské zemi. Muži zde totiž zpravidla nenosí kefíju (někdy také palestina - kostokovaný šatek) a ahrám (typický bílý oděv), ale tzv. agbadu, což je splývavé roucho, složené ze čtyř částí (volný plášť, spodní vesta, kalhoty a klobouk), často doplněné korály.

Foto: By Oramfe - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=113123536

oděv - Agbada

Pouze asi 1/3 muslimských žen v Nigérii nosí hidžáb, tedy typický muslimský oděv, který zakrývá kromě obličeje prakticky celé tělo. Muslimské ženy a dívky čelily ve školách, na veřejných prostranstvích a na pracovištích díky hidžábu obtěžování a diskriminaci. V roce 2014 bylo proto soudem ve státě Lagos zakázáno nošení hidžábu na základních a středních školách, což vyvolalo vlnu, která přenesla tento zákaz formálně, či neformálně i do dalších států. Zákaz byl o dva roky později zrušen kvůli diskriminaci muslimských studentek, ale ženám svoboda v oblékání zůstala. Zatímco v zemích středního východu je odhalování chápáno jako urážka náboženství (blasfemie) a vrchol nemravnosti, v Nigérii je zcela běžné potkat na ulici polonahé ženy s odhalenými ňadry.

Foto: Chifehealth, CC BY-SA 3.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0>, via Wikimedia Commons

Nigerijská žena

Země omezených možností

Přestože by se mohlo na první pohled zdát, že je Nigérie jednou z liberálnějších a svobodnějších muslimských zemí, není tomu tak. Stav lidských práv je tu vyloženě hrozný. Z pohledu amerického ministerstva zahraničí jsou největšími problémy nadužívání hrubé síly bezpečnostními složkami, beztrestnost za zneužívání pravomocí, svévolné zatýkání, dlouhodobé vyšetřovací vazby, nebo korupce soudů. Ve věznicích jsou celkově život ohrožující podmínky, jako například ponižování a nelidské zacházení s vězni. Velkým problémem je také obchod s lidmi, znásilňování, mučení a sexuální vykořisťování dětí.

Nigérie sice podepsala Úmluvu o odstranění všech forem diskriminace, ale ženy tu jsou přesto silně diskriminovány. Běžné jsou zde například dětské sňatky. Až 39 % dívek se vdá ještě před 15. rokem svého života, ačkoliv je tato praktika od roku 2008 zakázána. Běžná je také polygamie a podřazenost žen vůči mužům. Stále se také provádí tzv. ženská obřízka, která mrzačí ženy. V Nigérii jsou snahy o narovnání práv, ale dlouhodobě se toho nedaří dosáhnout, ženy tu mají už od roku 1979 zajištěno politické zrovnoprávnění, ale dodnes tomu tak reálně není.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz