Článek
Pitnou vodu rozdělujeme do několika kategorií. V obchodech narazíme nejčastěji na vodu pramenitou, minerální, kojeneckou a běžnou pitnou (často jen voda). Každá má svá specifika, některé se v krajních případech vyplatí kupovat, jiné jsou vyhozené peníze.
Pramenitá voda
Pochází z podzemních zdrojů. Jedná se o čistou, nemineralizovanou vodu, která může projít drobnou chemickou úpravu (tzv. demineralizací), aby se zajistila její „čistota“.
Minerální voda
Pochází taktéž z podzemních zdrojů. Je zde však pečlivě hlídán podíl minerálů a neměla by být využívána jako hlavní zdroj pitného režimu, spíše jako doplněk.
Kojenecká voda
Je přísně hlídána její nezávadnost. Má velmi nízký obsah minerálů. Není chemicky upravována. Pochází často z hlubinných zdrojů.
Kohoutková voda (pitná)
Je přísně hlídána. Vzniká zpracováním tzv. surové vody z různých vodních zdrojů v úpravně vody na vodu pitnou. Tato voda musí splňovat přísné hygienické normy a svými parametry se vyrovná pramenité vodě (v některých oblastech kojenecké).
Jakou tedy pít?
Ve všech domácnostech, do kterých je zavedena voda z řádu, se můžete bez obav napít, či připravovat pokrmy z kohoutkové vody. Všechny ostatní varianty balené vody (kromě minerální) nejsou nezbytné. A pokud vezmeme v potaz ekologické dopady balené vody je na zváženou, zda ji vůbec kupovat. Těžba, stáčení v továrnách, transport do skladů, následně do prodejen a v poslední řadě doprava (často naším osobním autem) k nám domů. Nepočítaje prázdnou PET láhev, která často neskončí tam, kde by měla. Tyto všechny úkony zbytečně zatěžují naši planetu.
Přitom není nic jednoduššího (a levnějšího), než si v pohodlí domova natočit čerstvou vodu přímo do sklenice. Na zdraví!
-------------------------------
1)https://cs.wikipedia.org/wiki/Pitn%C3%A1_voda
2) zdroj foto: https://pixabay.com/