Článek
Tým italských vědců přišel před několika dny s tvrzením, že šachty a komory hluboko pod pyramidou krále Chafreho nejsou staré jen 4 500 let, jak se předpokládalo, ale dokonce 38 000 let.
Tito vědci prosazují teorii, že pyramidy postavila dávno ztracená civilizace, která existovala tisíce let před námi a která měla být zničena zhruba před 12 000 lety ohromnou potopou, způsobenou dopadem asteroidu. Jediné, co po této civilizaci mělo zbýt, jsou právě gigantické pyramidy.
Potopa jako z bible
Doktor Mei, který místo nedávno navštívil, popsal deníku Daily mail fyzické důkazy jako například kamenné bloky u vchodu do pyramidy, které nesou jasné známky eroze způsobené vodou. Podle něj to naznačuje, že byla oblast v dávných dobách zatopena. Dalším důkazem má být silná vrstva soli, kterou našli vědci uvnitř pyramid. Ta je tam prý jako pozůstatek oceánu, který kdysi zaplavil celý komplex v Gíze.
Ovšem, jak už to bývá, ne všichni s tímto senzačním objevem souhlasí. Známý egyptolog Dr. Záhí Hawáss, bývalý ministr památek, dlouhodobě tvrdí, že to, co někteří považují za vodní erozi, je jen přirozené zvětrávání kamene. A sůl uvnitř pyramid je ze samotných vápencových bloků, ze kterých jsou pyramidy postaveny.
Pyramidy jsou jen vrcholem něčeho mnohem většího
Nicméně, italští vědci si stojí za svým. Tvrdí dokonce, že objevili nejen komory hluboko pod Chafreho pyramidou, ale i další struktury ještě hlouběji, až 1 200 metrů pod zemí. Spekulují, že by se mohlo jednat o ztracené podzemní město.
Tohoto objevu dosáhli pomocí speciální metody sběru zvukových vln hluboko v zemi, včetně seismických vln a hluku lidské činnosti. Analyzovali také změny ve frekvenci radarových vln, které jim pomohly zmapovat tyto dosud neznámé prostory.
Jiní odborníci ale k této metodě vyjadřují skepsi a tvrdí, že není vědecky ověřená.
Život na zemi prý zničil asteroid
Italští vědci jdou ale ještě dál. Tvrdí, že pyramidy v Gíze jsou ještě starší než nejstarší známá stavba podobného typu - Göbekli Tepe v Turecku, a to o desítky tisíc let. Své tvrzení opírají o tzv. teorii Mladšího dryasu z počátku 21. století, která ale není vědci příliš přijímána a je považována za okrajovou. Podle této teorie došlo před 12 000 lety k náhlému ochlazení klimatu, které mohlo být způsobeno dopadem asteroidu. Vědci tvrdí, že i když na pevnině nejsou jasné stopy po tomto dopadu, mohlo k němu dojít v oceánu a obrovská vlna tsunami pak zničila vyspělou civilizaci, která na zemi žila před námi.
Jako další důkaz existence této ztracené civilizace uvádějí podobně monumenty v Jižní Americe, Číně a na ostrově Norfolk. A nejen to, prý i mýty a legendy z různých koutů světa mají podobné prvky, což by mohlo svědčit o společném původu.
Podle italských vědců tato dávná civilizace postavila nejprve podzemní město, pak šachty a nakonec na to postavila pyramidy. Vědci poukazují na staroegyptské texty, konkrétně na 149. kapitolu knihy mrtvých, která hovoří o 14 sídlech města mrtvých. Podle nich tyto texty popisují určité komory a obyvatele tohoto města, které by mohlo být bájným Amenti. Věří, že pyramidy byly postaveny přesně na místě tohoto města a zapečetily jeho vchody.
Jeden z vědců, Dr. Biondi, dokonce spekuluje, že neznámé komory hluboko pod pyramidami by mohly souviset s legendární Síní záznamů, o které se v egyptských pověstech mluví jako o skryté komnatě plné ztracené moudrosti starověkých civilizací. Pro její existenci ale zatím neexistují žádné spolehlivé důkazy.
Je to bizarní, tvrdí oponenti
Profesor Lawrence Conyers, odborník na radarovou archeologii, který se na tomto výzkumu nepodílel, označil tvrzení o 38 000 let starých pyramidách za bizarní. Poukazuje na to, že lidé v té době žili převážně v jeskyních a města začala vznikat až zhruba před 9 000 lety.
Nicméně Dr. Mei oponuje tím, že je stejně bizarní představa o lidech s primitivními nástroji, jak staví tak monumentální stavby, jako jsou pyramidy. Podle něj je teorie o namáčených dřevěných klínech, které údajně egypťané používali ke stavbě, rovněž vědecky nepodložená. Vyzývá archeologickou komunitu, aby se těmito základními otázkami začala seriózně zabývat.
Co si myslíte o pyramidách v Gíze? je to, co vidíme, pouhým vrcholkem mnohem sofistikovanějších budov, které se tyčí nad rozsáhlými podzemními městy, nebo se jedná pouze o hrobky faraonů?