Článek
Od 1. května 2025 vstoupila v platnost novela mediálního zákona, která výrazně mění systém koncesionářských poplatků. Nejenže se zvyšuje televizní poplatek na 150 Kč měsíčně (dříve 135 Kč) a rozhlasový poplatek na 55 Kč měsíčně (dříve 45 Kč), ale hlavně se rozšiřuje definice televizního a rozhlasového přijímače. Nově se za přijímač považuje jakékoli zařízení technicky způsobilé k individuálně volitelné reprodukci televizního či rozhlasového vysílání – tedy i mobilní telefony, tablety a počítače s připojením k internetu.
Pro podnikatele a firmy je zásadní změnou, že výše poplatku se nově odvíjí od počtu zaměstnanců na plný úvazek. Zároveň se musí hlásit i pronajímané dopravní prostředky, pokud obsahují rozhlasové či televizní přijímače.
Přihlásit se musí prakticky všichni
Všichni podnikatelé a firmy, kteří vlastní zařízení schopná přehrát rozhlasové a televizní vysílání, měli povinnost se zaregistrovat.
- Podnikatelé, kteří platili poplatky již před 1. květnem 2025, měli povinnost nahlásit počet svých zaměstnanců a pronajímaných dopravních prostředků do 30. června 2025.
- Noví poplatníci, kteří dosud poplatky neplatili, ale nyní jim povinnost vznikla (například kvůli rozšířené definici přijímače), se měli zaregistrovat do 15 dnů od vzniku této povinnosti.
Je důležité si uvědomit, že oznamovací povinnost se vztahuje i na živnostníky a firmy s méně než 25 zaměstnanci, přestože jim bude vyměřen nulový poplatek (pokud nepronajímají dopravní prostředky s přijímači). Česká televize a Český rozhlas však v tomto případě aktivně nevyžadují zasílání čestných prohlášení o nulovém počtu zaměstnanců.
Hrozí mi sankce, když jsem se nepřihlásil?
I když termín pro nahlášení uplynul 30. června, situace pro ty, kteří to nestihli, není tak dramatická, jak by se mohlo na první pohled zdát. Česká televize a Český rozhlas se v případě pozdních přihlášek staví poměrně vstřícně, zejména s ohledem na technické problémy s vytížeností online systémů v posledních dnech před uzávěrkou. Zákon sice umožňuje uvalení sankcí za nedodržení povinností, ale veřejnoprávní média k nim přistupují s rozmyslem.
- Pokuta až 10 000 Kč hrozí všem, kdo do 15 dnů Českému rozhlasu nebo České televizi neoznámí, že se stali poplatníky, nepravdivě uvedli nižší počet provozoven, zaměstnanců nebo dopravních prostředků, nebo byli neoprávněně osvobozeni od placení poplatků.
- Přirážka 1 000 Kč pak hrozí těm, kdo poplatek přestanou platit, protože od něj byli osvobozeni nebo jejich povinnost zanikla, ale tuto skutečnost rozhlasu či televizi neoznámí.
Generální ředitel Českého rozhlasu René Zavoral uvedl, že Český rozhlas neplánuje sankcionovat ty právnické osoby a fyzické osoby podnikající, které se sice mají registrovat jako poplatník a mají méně než 25 zaměstnanců, ale počet zaměstnanců nenahlásí. Dále také uvedl, že Český rozhlas nebude rozdávat pokuty hned od 1. července, jelikož je nejprve nutné vyhodnotit všechny přihlášky. K sankcím by přistupoval pouze v případě, že by nový poplatník dlužil finanční prostředky a nesplnil zákonnou povinnost.
Je možné se dodatečně přihlásit?
I když termín uplynul, důrazně se doporučuje přihlásit se a nahlásit potřebné údaje co nejdříve. Online systémy by již měly být stabilizovanější a umožňovat snadnou registraci. Další variantou je také využití e-mailu, datových schránek, nebo klasické pošty.
Nezapomeňte, že i když máte nulovou sazbu (například OSVČ bez zaměstnanců a pronajímaných vozidel), oznamovací povinnost stále platí. Ačkoli Česká televize a Český rozhlas aktivně nevybízí k zasílání prohlášení o nulovém počtu zaměstnanců, je to stále možnost, jak splnit svou zákonnou povinnost.
Zdroje: Český rozhlas, Seznam Zprávy, idnes, Česká televize