Článek
Před dvěma týdny jsem cestou do východních Čech projížděl Prahou, která byla jako vždy dosti ucpaná. Na Pražském okruhu jsme míjeli typicky pro vězeňskou službu fialově označený vůz ambulantní péče s vypnutým modrým majákem. Nevěnovali jsme mu příliš velkou pozornost, předjeli jsme ho a pokračovali v cestě. Přibližně po půl hodině jsme se zastavili, protože se před námi objevila několika kilometrová kolona, pro Prahu nic netypického. Zanedlouho vidím v zrcátku modré majáky a auta za námi tvoříc záchranářskou uličku. Projíždí zmíněný ambulantní vůz s fialovým pruhem v doprovodu policejního vozu. Intuitivně jako všichni ostatní uhnu, aby mohla sanitka bez problémů projet a zachraňovat životy.
Na situaci by nebyl do teď nic zvláštního, ale po uvolnění kolony, kdy jsme se zase všichni rozjeli a mohli pokračovat v cestě, jsme po několika minutách potkali znovu onu sanitku, opět jedoucí normálním tempem a bez zapnutých modrých majáků.
Co to má znamenat? Chápu správně, že se posádce vozu nechtělo čekat v koloně, tak předstírala naléhavou situaci, aby z kolony vyvázla? Nebo se snad pacient v sanitce (či v místě, kam sanitka směřuje) náhle uzdravil a zásah nebyl potřeba? Zázraky se samozřejmě dít mohou, ale je až podivuhodně zajímavé, že by se tak stalo zrovna ve chvíli, kdy se dotčená sanitka dostane do zácpy.
Jestli je situace opravdu taková, jak vypadá, řidič by se měl stydět za to, že podrývá autoritu a důvěryhodnost IZS a zklamává řidiče, kteří v dobré víře těmto vozům uvolňují cestu. Nemusí to trvat dlouho a díky podobným zneužívačům se můžeme dopracovat do fáze, kdy nebudeme uhýbat žádnému modrému majáku se slovy „Stejně je to další, kterýmu se jen nechce čekat v koloně“.
Smutné na tom všem je, že pokuty za neoprávněné použití modrého majáku jsou tak nízké, že od opětovného zneužití neodradí. Ve správním řízení se totiž může pokuta vyšplhat do maximální výše 2 500 Kč, což není nijak závratná částka.
Doufám, že výše zmíněná situace byla spíše výjimka, než pravidlo a že nebude ke zneužívání výstražných modrých světel docházet. Jde přeci o nás všechny. jednou ta sanitka, které nebude chtít dát někdo přednost, může jet i pro nás, nebo někoho z našich blízkých. My řidiči dělejme tedy vše pro to, aby dorazila včas a vy saniťáci, policisté a další, nezneužívejte přednosti.
Pravidlo pravé ruky
Většina lidí ví, jak zareagovat v případě, že se k nim zezadu blíží blikající sanitka, či jiný vůz se složek Integrovaného záchranného systému (IZS) - uvolnit cestu. Abychom na silnicích v případě projíždějící sanitky nedělali zmatky a neuhýbali jen tak někam, kde je zrovna místo, existuje pro tento manévr jednoduché pravidlo pravé ruky.
Při pohledu na obrázek výše se můžeme jednoduše zorientovat, jak reagovat v případě, že se za námi objeví některý z vozů záchranného systému se zapnutým výstražným modrým světlem. Papír znázorňuje čtyřproudovou silnici a prsty ruky směry, kterým by měla auta uhnout. Znamená to tedy, že na víceproudové silnici se vozy z levého jízdního pruhu odkloní vlevo a všechny ostatní vpravo. Prostor mezi palcem a ostatními prosty znázorňuje prostor pro průjezd vozu IZS.
Zdroje: Policie ČR, Vězeňská služba ČR, 12 bodů